16. 11. 2006 Lucie Vítková

Plzeň nás přitlačila ke zdi, všiml si Hanzlík

V závěru utkání se zdravě naštval bojovník Jan Hanzlík a všemi možnostmi se snažil zdramatizovat duel s Plzní. Nejprve sám vstřelil kontaktní branku, sedm minut před koncem pak měl na své holi tři stoprocentní šance. Podruhé Málka již nepřekonal, přesto mu nikdo neodpáře vizitku jednoho z nejaktivnějších mužů ve sparťanském triku.
Hokejisté Sparty naskočili do zápasu po týdnu stráveném ve Vrchlabí, kde mužstvo během reprezentační přestávky dvoufázově trénovalo. Velký zápřah a téměř žádný odpočinek se na hokejistech zřejmě projevil v Plzni, kde svěřenci trenéra Výborného působili unaveně. “Měli jsme za sebou dlouhou pauzu, jsme nerozehraní, přesto jsme do zápasu chtěli vletět a nedat domácím nic zadarmo. Jenže bylo to naopak, utekl nám začátek. Plzeň nás přitlačila ke zdi a dvěmi brankami nás poslala do kolen,“ přemítal nahlas obránce Jan Hanzlík.

Více než prohra na západě Čech však mužstvo děsí krize na hřištích soupeřů. Sparta pětkrát v řadě venku nebodovala a k dalšímu utkání na led soupeře cestuje již v pátek. Další ztráta všech bodů by nemusela přijít vhod. “Nemyslím si ale, že jsme pod dekou. Před přestávkou jsme dvakrát vyhráli doma a o dlouhé pauze se všechno rozplynulo a nabrali jsme novou chuť i sílu. Ale je pravda, že bychom už venku potřebovali nutně bodovat, situace je kritická,“ zamítá Hanzlík slova o psychickém bloku.

Sám rodák z Mladé Boleslavi se největší měrou pokoušel zápas v Plzni zdramatizovat a přiblížit Pražany nějakému bodu. Jenže bezúspěšně. Málek za svá záda propustil v závěru pouze Hanzlíkovu teč. “Máme v přesilovce nacvičený signál. Když k nám soupeř rychle přistupuje, tak mi to Ton přiťukává jen do středu a já to buď posílám Kratěnovi na ránu bez přípravy a nebo Vykoukalovi na střelu od modré. Tentokrát jsem zvolil Jirku, a ten mi při střele trefil hokejku,“ pousmál se šibalsky sparťanský bojovník.

Jenže uběhlo pouhých patnáct vteřin a domácím vrátil dvoubrankové vedení mladík Ludvík. Namísto tlaku Pražanů přišla laciná branka po chybě defenzívy a veškeré naděje byly rázem tytam. “Neřekl bych, že jsme ztratili koncentrovanost. Pravdou ale je, že tyto góly nás srážejí pravidelně. Buď na začátku třetiny, nebo v jejím závěru či hned po naší vstřelené brance. Kdybychom udrželi déle stav 3:2, věřím, že by Plzeň znervózněla a nám tam nějaký šmudla ještě spadl,“ litoval čtyřiadvacetiletý zadák.

Další branky měl dlouhovlasý obránce na hokejce v třiapadesáté minutě, kdy Holešovičtí velice slibně rozehráli přesilovou hru. Třikrát v krátkém sledu si ovšem Hanzlík vylámal zuby na postřehu hbitého Málka. “Kluci říkali, že Málek chodí hodně dolů a máme mu střílet do horní poloviny branky. To jsem zkusil při nájezdu, o kousek jsem ale přestřelil. U té druhé šance jsem zazmatkoval a nevěděl jsem, co mám dělat. Tak jsem ji poslal po ledě,“ připomíná své momenty ze závěru tvrdého střetnutí.

Krátce po svých příležitostech došlo ve spojitosti se sparťanskou osmatřicítkou ke kuriózní situaci. V rohu kluziště zůstal ležet hlavní sudí Jebavý a dlouhé vteřiny s nezvedal, zatímco plzeňské publikum nadšeně aplaudovalo, Hanzlík se rozhodčímu omlouval. “Neviděl jsem ho, to nebylo schválně. Jsem nervák a určitě mám někdy chuť rozhodčího v zápalu boje trefit, ale nikdy bych to úmyslně neudělal. Akorát jsem se otáčel a srazili jsme se,“ vysvětloval účastník dvou mládežnických světových šampionátů.

Extraliga pro Spartu pokračuje již v pátek, kdy zajíždí na nevyzpytatelný led do Karlových Varů. Svěřenci trenéra Výborného by chtěli konečně uspět, i když opět tuší, že je snadná úloha nečeká. “Vary mají užší kluziště než Plzeň a navíc se jim doma daří. Pro nás je pozitivem, že nám už trochu lépe jde oslabení, tak bychom chtěli vylepšit ještě přesilové hry. Hrajeme hodně odzadu a na nulu chceme hrát i ve Varech. Musíme si ale dávat pozor, aby nás neudělaly na brejky.,“ říká na závěr s výstražným tónem v hlase sympatický hráč.