27. 2. 2006 Lucie Vítková

Po přestávce přichází na řadu extraliga, Sparta jede do Zlína

Tři neděle tvrdého dvoufázového tréninku jsou za hokejisty, ti nyní nabranou sílu musí prodat v posledních kolech extraligy. Sparta na sedmém místě nemá stále jistotu postupu, první krok odjíždí v úterý udělat do dalekého Zlína. Ten okupuje třetí příčku a své má takříkajíc jisté, bojovat ale stále musí o setrvání v první čtyřce zaručující začátek play off na domácím kluzišti. Bitva vypukne na stadiónu Luďka Čajky ve Zlíně v 17:00. Zápas můžete sledovat ve stejný čas na sportovním kanále ČT4!
O soupeři ...
Za poslední roky patří Medvědi k hokejové smetánce na domácí scéně a letošní ročník není rovněž výjimkou. Na špičku Zlín doprovodil slovenský trenér Bokroš svou propracovanou defenzívou a spolehlivým gólmanem. Slovenská dvojice nejdříve dotáhla město obuvi k mistrovskému titulu, posléze ke stříbrné příčce. Nejvyšší mety si modrožlutí dali také letos a postupnými krůčky zatím své předsezónní cíle plní. Aktuálně okupují třetí příčku a pravidelně sbírají body. Před olympijskou přestávkou ale Bokrošovi svěřenci začali pomalu ztrácet. Nestačili na Slavii, Vítkovice, Karlovy Vary, remizovali s Českými Budějovicemi.

Přestávku Medvědi vyplnili třemi přípravnými zápasy s nejlepšími celky slovenské nejvyšší hokejové soutěže. V prvním duelu převálcoval Zlín trenčínskou Duklu, následně nestačil na Košice. V posledně hraném klání poté před pár dny přehrál Poprad výsledkem 5:2.

Zlínu vypomáhají také Jan Benda, Michal Trávníček a Radek Gardoň, kteří jsou v klubu na hostování od konce přestupního termínu. Prvně jmenovaný zažil v uplynulých dnech zklamání, když byl na poslední chvíli vyřazen z olympijského týmu Německa.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
S osmadvaceti body vede klubové bodování centr Richard Král, stejný muž drží prvenství také v klubové statistice střelců, když překonal gólmany již patnáctkrát. Dlouholetá ikona Třince přišla do zlínského klubu v létě. V týmu, nejlepší hráč kanadského bodování extraligy roku 1999/00, zaujal pozici centra prvního útoku a vede si znamenitě. Král má pověst tahouna a kanonýra, vedle kterého vyrostl nejeden hokejový talent. Lepší statistiky si z Litvínova přinesl jen Jan Benda. V poslední době se do dobré formy dostává také Ivan Rachůnek. Bratr slavnějšího hokejisty Karla, vedle třiadvaceti kanadských bodů za jedenáct branek a dvanáct asistencí, nasbíral také dvaašedesát trestných minut. Tento výčet dokazuje také to, že Rachůnek patří mezi dravce s patřičnou dávkou ostrosti a nebojácnosti.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Obě mužstva se v T-Mobile Areně střetla v rámci desátého kola. Spartě šlo o hodně, měla za sebou čtyři nepodařená utkání a chtěla bodovat. To se podařilo, přestože se vedení v utkání ujali hosté střelcem Mokrejšem. Pražanům stačily k otočení výsledku necelé dvě minuty na konci druhé části, v posledním dějství potvrdil vítězství dvěma góly agilní Ton. Domácí zvítězili v prvním vzájemném duelu 4:1.

O čtrnáct dní později se Hamé v Praze představilo podruhé. V předehrávce, původně vánočního 36. kola, potrestal Zlín špatné výkony Sparty v poslední době a prolomil tak dlouhou šňůru svých proher na ledě T-Mobile Areny. Rozhodující tříbrankový náskok si Medvědi vytvořili v první třetině, na což zdecimovaná Sparta nedokázala reagovat. Na konečných 1:3 korigoval z pohledu Pražanů Michal Sivek.

Opravdovou přestřelku shlédli diváci na stadiónu Luďka Čajky ve Zlíně, kde Sparta urvala vítězství v prodloužení 5:4. Pražané po celou dobu dotahovali náskok domácích, nakonec se sami ujali ve třetí třetině vedení. Ani to nedokázali udržet a muselo se prodlužovat. Bonusový bod navíc vystřelil Spartě z dorážky Vopat po tvrdé ráně Stehlíka.

Stíhací jízdu Sparty a sérii osmi zápasů bez porážky uťalo v posledním kole před přestávkou Pražanům až Znojmo. Sparta se tak z páté příčky propadla až na sedmou a nadále se musí rvát o každý bod. “Jedinou naší taktikou je nyní vyhrávat. K tomu, abychom se dostali do play-off budeme zřejmě potřebovat aspoň dvě výhry,“ spočítal si asistent trenéra Jelínek. Situaci ale Holešovickým hatila zranění, kterých bylo během přestávky nespočet. Spousta hráčů rovněž bojovala s virózou, okleštěná ale Sparta do Zlína nepojede. “Jedeme do Zlína se čtyřmi kompletní pětkami. Takže vezeme sebou už i Marka Černoška a Tomáše Netíka. Dlouhodoběji však stále nemůžeme počítat s Petrem Tonem a Michalem Sivákem,“ prozradil Jelínek.

V přestávce se svěřenci Výborného střetli se třemi soky. Nestačili vysoko na České Budějovice, konkurenta v boji o play off. Naopak přehráli Litvínov, když zápas plný šancí dokázala parta okolo kapitána Chabady v závěru parádně otočit. V posledně hraném klání znovu Sparta prohrála, tentokrát nad její síly byly Karlovy Vary. Všechny tři zápasy odehráli sparťané ve zúžené sestavě s velkou porcí mladých hráčů. Do branky se dostali Schwarz, čtrnáctiletý Kocián nebo Slovák Valent.

Ve Spartě nejvíce září:
V přestávce se dařilo Janu Markovi. Nejproduktivnější forvard Sparty svoji formu potvrdil rovněž v zápasech, kde o nic nešlo. Přestože v utkání s Litvínovem nenastoupil, ve zbylých dvou stihl nastřádat čtyři body. Marek bojoval s virózou, ale nyní je již v pořádku a svému mužstvu opět pomůže. Dařilo se mu ve spolupráci s celosezónním parťákem na levém křídle Martinem Štrbou. Ten se dokázal rovněž hojně prosadit a před závěrečnými boji se dostat do střelecké pohody. Na pravé křídlo se dvojici z první formace pravidelně stavěl kapitán Chabada, který rovněž nezaostával. Hodně prostoru na ledě využili také mladící, když uplatnili svojí dravost a mnohdy byli na ledě sakra cítit.
Zápas startuje v úterý 28. února 2005 na zimním stadioně Luďka Čajky ve Zlíně od 17:00. Utkání můžete také sledovat v online přenosu na našich stránkách.
Na utkání pořádá vlakový zájezd také sparťanský FanClub, pojeďte Spartu podpořit!