19. 3. 2009 Pavel Hrdina

Podle Broše Sparta závěr neodflákla

P r a h a - Sparta vstoupila do semifinálové série pravou nohou. První krok ke středečnímu vítězství udělali domácí už na začátku, kdy už v deváté minutě vedli o dvě branky. Hlavně díky přesilovkám pak skóre vyznělo jednoznačně ve prospěch Holešovických. "Jen na papíře to vypadá, že to bylo jednoduché," krotí předčasnou euforii Michal Broš.

Průběh utkání vyzněl opticky jednoznačně pro borce s velkým „S“ na hrudi, dvoubodový Broš viděl zásadní vzpruhu v prvních dvou gólech svého týmu. „Hodně to bylo ovlivněné začátkem, kdy nám tam spadly dva góly. Pak sice Vary snížily, pořád jsme se ale tlačili dopředu. Navíc se nám poté podařilo využít i další šance a výsledek na papíře nakonec vypadá jasně. Vstup do utkání rozhodl. Vyhoupli jsme se do sedla a už z něj nevypadli,“ použil vzletného přirovnání.

Přes třígolový rozdíl v konečném skóre odmítá člen prvního útoku Holešovických, že by Energie v prvním semifinálovém duelu byla snadným soupeřem. Neřekl bych, že jsme byli suverénní. V play-off vedete o gól o dva a soupeř vás musí tlačit. Vy čekáte, abyste udeřili do otevřené obrany. V závěru tam pak napadaly nějaké góly a na papíře to jenom vypadá, že to bylo jednoduché,“ vysvětloval „Brožák“, jak mu spoluhráči přezdívají.

Michal Broš

Ve hře 5 proti 5 dopadl zápas vyrovnaně 2:2, větší rozdíl byl v přesilovkách. Sparta využila 3, Karlovy Vary ani jednu, přestože jich měli o jednu víc než soupeř. „I v době, kdy jsme byli ve vedení, jsme při přesilovkách nechtěli drbat puk, abychom si nezkazili styl. Chtěli jsme přidat i další góly a podařilo se to,“ kvitovala tuto skutečnost sparťanská šestatřicítka. Druhým dechem však dadala, že hlavní jsou góly a nezáleží, jestli padnou z přesilovky nebo ze hry 5 na 5.

Není žádným tajemstvím, že trenéři Výborný s Jelínkem o dlouhé pauze po čtvrtfinále kladli právě na početní výhody velký důraz. „Máme pár základních schémat, která používáme. Ale vždy hodně záleží na tom, jak soupeř oslabení brání. Tomu se musí naše kombinace přizpůsobit, proto je tolik důležitá improvizace,“ prozrazovalo 33leté křídlo tajemství sparťanské kuchyně.

Energii jakoby se ke konci zápasu za rozhodnutého stavu vybily baterky. Varští snad už měli v hlavách čtvrteční pokračování a ovládla je poraženecká nálada. Michal Broš jedině souhlasil: „Ono je za takového stavu těžké ten zápas zvrátit… Zítra se začíná opět od nuly, takže se opravdu spíše šetřily.“

Sám ale na nějaké dohrávání prý neměl ani pomyšlení, přestože právě nejspíš díky ztrátě koncentrace domácích dokázali Západočeši snížit na 5:2. „Nic takového nás nesmí ani napadnout! To je základ! Štěstí by nás pak mohlo hodně rychle opustit a bylo by zle. Vždycky je lepší makat naplno dvacet minut, než ztratit vítězství a muset o něj bojovat někdy jindy,“ dušoval se a statistiky mu dávají za pravdu. Na poslední dva góly Vykoukalovi a Kratěnovi nahrával právě on.