19. 11. 2016 HC Sparta

Podpořte i dárcovství krvetvorných buněk

V rámci jubilejního desátého ročníku akce Sparťanská krev opět probíhá i podpora dárcovství krvetvorných buněk. Již příští úterý, tj. 22. listopadu, se můžete zapsat na Transfuzním oddělení VFN na Karlově náměstí do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Velká náborová akce pak proběhne v Galerii Harfa před domácím extraligovým utkáním Sparty proti brněnské Kometě, které se koná 29. listopadu. A oproti minulým akcím je tu jedna novinka, došlo k posunu věkové hranice pro zápis do Registru a mezinárodní akreditace.

Podmínky pro zápis do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM

  • věk 18 až 40 let (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
  • hmotnost více než 50 kg
  • dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti)
  • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
  • zdravotní pojištění platné v ČR
  • ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí
  • ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
  • DÁRCOVSTVÍ KRVETVORNÝCH BUNĚK JE VŽDY DOBROVOLNÉ, BEZPLATNÉ A ANONYMNÍ

V roce 2013 probíhal v rámci akce Sparťanská krev vůbec poprvé také zápis do Českého registru dárců krvetvorných buněk Praha IKEM. I letos budou na všech akcích přítomni zástupci, u kterých bude možno se zapsat do tohoto registru. Vrcholem pak bude v úterý 29. listopadu velká náborová akce v Galerii Harfa, která proběhne za účasti vybraných extraligových hráčů a bude předcházet domácímu duelu s Kometou Brno. Na ten budou mít všichni členové registru dárců kostní dřeně vstup zdarma.

Původní tisková zpráva - www.darujzivot.cz

Hned dvě vynikající zprávy v jednom týdnu - Český registr dárců krvetvorných buněk Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze posunuje od dnešního dne hranici pro vstup do registru a zároveň se může pochlubit ziskem mezinárodní akreditace World Marrow Donor Association. Obě novinky by měly zvýšit šanci pacientů s onemocněním krvetvorby na uzdravení.

Horní věková hranice vstupu se posouvá z 35 na 40 let. Dále pak platí, že v Registru potenciální dárce zůstává aktivní pro vyhledávání až do 55 let. „Tomuto rozhodnutí předcházelo dlouhodobé sledování trendu náboru potenciálních dárců. Po důkladném zvážení jsme se pro posun rozhodli hned z několika důvodů. Cílem registru je přijímat co nejmladší a zdravé dárce, bohužel tato skupina ani zdaleka nepokrývá potřebu transplantačních center. Ve věku okolo 35-40 let je stále velké množství lidí, kteří jsou zdraví, často se jedná o pravidelné dárce krve, kteří mohou pomoci zachránit lidský život. Navíc, řada lidí dospěje k rozhodnutí stát se dárcem kostní dřeně až ve zralejším věku. Pokud dárci v tomto věkovém rozmezí splní přísná pravidla pro vstup do registru, budou zaevidováni do databáze registru za stejných podmínek jako dárci mladší,“ říká Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Stále platí, že dárcovství kostní dřeně je dobrovolné, bezplatné a anonymní. Vstupní vyšetření potenciálních dárců není hrazeno ze zdravotního pojištění, v plné výši jej hradí registr z vlastních zdrojů nebo sponzorských darů. „V Českém registru dárců krvetvorných buněk IKEM je aktuálně zapsáno 25 195 potenciálních dárců, na celém světě je jich pak téměř 29 milionů. Přesto aktuálně hledáme pomoc pro 44 nemocných dětí i dospělých z celé České republiky, kteří bojují o život. Každé tři minuty je někomu na světě diagnostikována porucha krvetvorby, která vyžaduje transplantaci kostní dřeně. Český registr dárců krvetvorných buněk vyhledává potenciální dárce pro české i zahraniční pacienty a zajišťuje také transport štěpů krvetvorných buněk ze zahraničí pro české nemocné. V posledních letech navíc razantně přibývá nepříbuzenských transplantací - tedy transplantací, kdy dárcem není rodinný příslušník. Najít takového vhodného dárce vyžaduje evidovat v registrech dostatečné množství dobrovolníků. Jen tak se šance na záchranu života nemocných zvyšují. Stále bohužel ale platí, že asi třetina pacientů svého dárce ani v rodině ani v registrech nenajde. Přitom tím, že do registru vstoupí i jediný dárce, se zvýší nemocným pacientům naděje na záchranu,“ vysvětluje Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Český registr dárců krvetvorných buněk v pražském IKEM navíc začátkem listopadu získal i prestižní mezinárodní akreditaci od World Marrow Donor Association, která potvrzuje dobrou kvalitu práce registru. „Akreditace pokrývá celou škálu činností od vyhledávání vhodného dárce, péče o dárce během a po odběru i další související činnosti. Týká se také spolupráce s odběrovým centrem, Bankou pupečníkové krve a koordinace odběrů pro transplantační centra. Akreditace je také zárukou pro zahraniční partnery, že Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM zajistí výběr vhodného dárce a odebrání kvalitního štěpu krvetvorných buněk, a zároveň, že je toto pracoviště na úrovni těch nejlepších na světě,“ doplňuje Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Legendy Sparty o Bukačovi: Byl tvrdý a férový

Sparta pořádá další brankářský kemp!

Cizinci ve Spartě: vláda Kanady i jeden titul

Pět hráčů prodloužilo smlouvy ve Spartě