12. 12. 2013 Tereza Velikovská

Podruhé do Liberce, tentokrát už pro body

Po pětidenní pauze jdou sparťanští válečníci znovu do boje! V liberecké aréně je přivítají Bílí Tygři, kteří sice v této sezoně nejsou nebezpečnými šelmami, ale občas dovedou nepříjemně kousnout. Jako v prvním vzájemném utkání na severu Čech, ve kterém Spartu dokázali porazit. Oplatí jim to Holešovičtí a vrátí se zpod Ještědu se třemi body? Duel 30. kola Tipsport extraligy Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha začíná v pátek 13. prosince v 18:00.

Tygři na chvostu tabulky, předvádí výkony jako na houpačce

V poslední sezoně Bílí Tygři jen tak tak v baráži zachránili svou extraligovou příslušnost, ani v aktuálním ročníku si zatím nevedou zrovna ideálně. Patří jim až jedenácté místo tabulky, jen devětkrát dokázali ukořistit plný počet bodů. Jednou se jim to ovšem v prvním vzájemném utkání na liberecké půdě povedlo zrovna proti Spartě, kterou udolali v dramatické přestřelce. Dobrým znamením pro Severočechy je ovšem to, že ještě neprohráli více než tři utkání v řadě, a zatím tak nezabředli do žádné černé série, která by svazovala výkon mužstva.

Z posledních pěti utkání Liberečtí dvakrát zvítězili a třikrát prohráli, v posledním utkání inkasovali pořádný výprask v Litvínově. V šesté minutě už prohrávali 0:2 a došlo na střídání brankářů, Schwarze nahradil Melicherčík. Ten ovšem ještě v úvodní desetiminutovce rovněž dvakrát inkasoval a o výhře Chemiků bylo prakticky rozhodnuto. Jediné, co mohlo Liberecké po debaklu alespoň trošku potěšit, byl hattrick Tomáše Bulíka, který tak zdvojnásobil svůj dosavadní gólový účet.

„Zápas jsme si prohráli během prvních osmi minut v oslabení, poté jsme se do utkání již nedokázali dostat,“ shrnul věcně asistent kouče Hynka Milan Černý. Bílí Tygři nakonec prohráli 3:8 a navíc přišli o kapitána Petra Nedvěda, který dostal za diskuse s rozhodčími osobní trest a trest ve hře, což znamená, že do pátečního duelu nebude moci nastoupit.

Liberečtí se tak budou muset obejít bez svého nejproduktivnějšího hráče, Sparta si však bude muset dávat pozor i na jiné Tygry. Především na nejlepšího střelce, šestnáctigólového Martina Barteka. A také na jednoho z nejtvrdších mužů extraligy, obránce Jana Výtiska. Ten se 157 body vede statistiku Radegast Indexu celé extraligy a pravidelně věren svému jménu obtiskává na mantinely pronikající útočníky soupeřů.

TÝMOVÝ DUEL: LIBEREC VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

LIBEREC vs. SPARTA
Petr Nedvěd 26 (9+17)Nejproduktivnější útočníkPetr Ton 41 (22+19)
Jiří Hunkes 13 (2+11)Neproduktivnější obránceKarel Pilař 14 (4+10)
Martin Bartek 97 střelNejpilnější střelecPetr Ton 99 střel
Tomáš Bulík 20,7 % (6/29)Nejúspěšnější střelecTomáš Rolinek 23,0 % (14/61)
Marek Schwarz (90,89 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Tomáš Pöpperle (93,33 %)
Filip Novotný (96,15 %)
Tomáš Král (72,22 %)
Marcel Melicherčík (38)
Marek Schwarz (46)
Patrik Nechvátal (5)
Brankáři (obdržené branky)Tomáš Pöpperle (47)
Tomáš Král (5)
Filip Novotný (1)
4310Průměr diváků na domácích zápasech6505

Z kabiny Sparty: Pozor na rychlíka Barteka, varuje Piskáček

Do duelu na půdě Liberce už by téměř po měsíci měl naskočit obránce Jan Piskáček, který se zranil 17. listopadu v Litvínově. „Samozřejmě se už hodně těším, po takové pauze. Na tribuně jsem byl nervóznější, než kdybych hrál, takže jsem při každém utkání vyžvýkal pár žvýkaček, abych se trošku uklidnil. Tenhle týden už jsem začal trénovat naplno a zatím to vypadá dobře, moc se těším,“ říká jedna z defenzivních opor týmu.

V obou předchozích střetnutích s Libercem padalo hodně branek, očekáváte podobný průběh i tentokrát?
I to se může stát, ale myslím, to snad budeme mít pod kontrolou jako druhý zápas u nás na Spartě. To byl sice dvě třetiny vyrovnaný souboj, ale potom jsme to zlomili na naší stranu.

Jak přizpůsobíte taktiku tomu, aby se přestřelka z Liberce neopakovala?
Určitě musíme bránit lépe než v prvním utkání na jejich ledě, kdy jsme dostali šest gólů. Musíme hrát zodpovědně zezadu, vepředu tam nějaké góly padnou. Teď už se nám v obraně daří rozhodně výrazně lépe než na začátku sezony, snad to tak bude pokračovat dál.

Bílým Tygrům bude chybět nejproduktivnější hráč Petr Nedvěd, bude to pro vás velká výhoda?
Budeme mít rozhodně méně o hráče, na kterého se musíme soustředit. Ale mají tam spoustu kvalitních hráčů, kterými to mohou nahradit. Pro nás bude rozhodně příjemnější, že hrát nebude. Ale jejich tým je nevyzpytatelný, mohou vyhrát i bez něj.

Na koho si tedy při jeho neúčasti dat největší pozor?
Rozhodně na jejich nejlepšího střelce Martina Barteka. On je hrozný rychlík, takže na toho si musíme dát velký pozor v každém případě, bude to jejich tahoun.

Myslíte, že bude mít na Liberec vliv to, že v posledním zápase dostal v Litvínově osmigólový výprask?
To je otázka, kterou si také kladu. Pokaždé se ale začíná od stavu 0:0, jestli předchozí zápasy prohráli nebo vyhráli, to muže možná hrát psychicky nějakou malou roli. Ale myslím, že to bude vyrovnaný zápas.

Vzájemné zápasy v této sezoně:

V prvním utkání na ledě Bílých Tygrů měli sparťané dlouho šanci na body. Po většinu utkání se drželi na dostřel, v úvodu třetí třetiny dokonce Petr Ton srovnal na 4:4. Závěr utkání ale patřil domácím hráčům, Sparta prohrála 5:6. Ve druhém střetnutí sparťané ještě v polovině druhé třetiny prohrávali, pak však zařadili vyšší rychlostní stupeň a díky čtyřem brankám v řadě dovedli utkání do vítězného konce a vyhráli 5:2.

4. kolo: Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 6:5 (1:0, 3:3, 2:2)
Branky a nahrávky: 11. Bartek (Bulíř, Voráček), 22. Bulíř (Filippi, Pospíšil), 29. Valský (Pospíšil, Nedvěd), 34. Nedvěd (Vampola, Hunkes), 56. Pospíšil (Bulíř, Filippi), 57. Pospíšil (Nedvěd) - 29. Pech (Kumstát), 31. T. Rachůnek (Piskáček, Pilař), 37. Buchtele (Ton), 41. Ton (Hlinka, Rolinek), 60. Buchtele (Rolinek, Hlinka). Rozhodčí: Hrubý, Wagner - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4362. Střely na branku: 37:45. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 6:4, 6:5. Nejlepší hráči utkání: Pospíšil - Ton.

17. kolo: HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 15. Sičák (Pech, Kumstát), 32. Ton (Kubát, Hlinka), 43. Kubát (Klimek, Rachůnek I.), 44. Pech (Buchtele, Švrček), 47. Krejčík (Kumstát, Buchtele) – 23. Nedvěd (Čakajík, Urban), 28. Filippi (Dušek, Urban) Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:6, navíc Philipp (SPA) 10 minut Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6113. Střely na branku: 43:19. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2. Nejlepší hráči utkání: Ton - Filippi.

Zajímavosti zápasu:

Gólové hody nabídla obě dosavadní vzájemná utkání v této sezoně. V prvním vzájemném utkání padlo hned jedenáct branek, ve druhém sedm. Hned dvakrát se letos do branky Liberce trefili hned tři sparťané – útočníci Petr Ton, Lukáš Pech a Jan Buchtele. Dlouhodobě lepší bilanci ve vzájemných utkáních má Sparta, na výhru nad týmem z Holešovic čekali Bílí Tygři před zářijovým utkáním dlouhých šest ligových střetnutí.

Dobře známí gólmani. O porce zápasů se v brance Liberce rovnoměrně dělí dva muži v masce, kteří v minulé sezoně působili ve Spartě. Lepší čísla má Marcel Melicherčík, který se dokonce v první polovině listopadu zaskvěl třemi vychytanými nulami v řadě. Čisté konto udržel proti Kometě, Kladnu i Karlovým Varům. Druhý z gólmanů Marek Schwarz na první nulu zatím čeká.

Nejtrestanější tým, který často inkasuje v oslabení - tak by se dal ve zkratce shrnout páteční soupeř Sparty. Ten v oslabení inkasoval už 27 branek, což je společně s posledním Chomutovem nejvyšší číslo celé ligy. Ačkoliv jsou v početních nevýhodách tak zranitelní, nedávají si Bílí Tygři vůbec pozor na fauly. S celkovým počtem 571 trestných minut v této negativní statistice vedou o parník před ostatními týmy. Nejvyšší příspěvek přidal kapitán Liberce Petr Nedvěd, který už má na kontě 85 trestných minut, což ho řadí na první příčku nejen v klubových, ale také v celkových ligových statistikách.

Sestavy z posledního utkání:

Bílí Tygři Liberec: Schwarz (6. Melicherčík) - Hunkes, Čutta, Voráček, Výtisk, Kolmann, Čakajík, od 21. min. Šimek - Urban, Nedvěd, Dušek - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, Zacha, JVlach - Bulíř, Pospíšil. Trenér: Pavel Hynek.

HC Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Hrbas, Švrček, Krejčík, Gřegořek, Philipp, Kubát - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, T. Rachůnek - Klimek, I. Rachůnek, Buchtele - Kočí, Simon, Forman. Trenér: Josef Jandač.