10. 9. 2009 Pavel Hrdina

Poprvé doma proti Pardubicím s Dominátorem

P r a h a - Extraligovou premiéru má Sparta za sebou, nyní čeká tým okolo kapitána Výborného první zápas před vlastním publikem. Zápas proti HC Eaton Pardubice, klubu, který má na soupisce naganského hrdinu Haška, začíná v pátek 11. září od 18:00.

O soupeři...

První, na první pohled viditelná změna v pardubickém klubu je změna názvu. Po letech Moelleru přichází éra Eatonu. Nejedná se o změnu generálního sponzora, ten se stal jen součástí právě americké společnosti Eaton. Manažel Zbyněk Kusý také avizoval drastické snížení hráčských platů, přesto se nedá říct, že by Východočeši oslabili. Možná spíš naopak. Z týmu už během sezony odešla zvučná jména jako Jaroslav Koma nebo Peter Pucher. Po konci týmu ve čtvrtfinále odešel i kapitán Jan Snopek. Místo něj sehnalo vedení týmu nyní už exboleslavského Václava Kočího. Zajímavých posil se dočkaly i útočné řady. Z ročního působení ve Švýcarsku se vrátil kanonýr Petr Sýkora, na soupisce přibyl i pětadvacetiletý Slovák Rastislav Špirko, který prožil úspěšnou sezonu v Ústí nad Labem. První dvě ofenzivní lajny, Sýkora, Divíšek, Pivko a Kolář, Koukal, Starý, budou jistě budit respekt i v letošním ročníku O2 Extraligy.

Že z posil někdo chybí? Ano, nesmíme zapomenout na veliký comeback Dominika Haška. Ten vyšoupnul z postu brankářské jedničky dlouholetou oporu Jána Lašáka, který si stále ještě hledá nové angažmá. Co se týče předsezónní přípravy, Eaton vyhrál slušných 7 z 12 zápasů. Stejně jako Sparta má za sebou extraligovou premiéru s prohranými samostatnými nájezdy. Na domácím ledě pustil Dominátor dva z nájezdů mezi nohy a dva body si odváží soupeř ze Zlína.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:

Hašek, Špirko
Dominik Hašek Rastislav Špirko

Nešlo to jinak. Hráčskou osobností číslo 1 je v pardubickém Eatonu Dominátor, hrdina z Nagana! Výčet jeho úspěchů by zabral celou knihu, my vzpomeneme namátkou šest Vezina Trophy a dva Stanley Cupy. Proti Zlínu se blýskl úspěšností zákroků nad 94%, víc než na bod to ale nestačilo. V prvním zápase byl vyhlášen nejlepším hráčem Rastislav Špirko. Loňských 27 prvoligových kanadských bodů by letos rád překonal v dresu Eatonu. Pardubický led si vyzkoušel ve dvou zápasech už loni, nyní tvoří třetí útok s Klejnou a Somíkem.

Anketa o Haškovi REDS TV!

Anketa mezi fanoušky a hráči o příjezdu brankářské legendy Dominika Haška na led TESLA ARENY. Poslechněte si jejich názory, jak vnímají návrat hrdina z Nagana na tuzemský led.

Vzájemné zápasy v loňské sezóně:

První vzájemný zápas v letošní sezoně se sehrál v TESLA ARENĚ, kam přijela „Tesla“ z Pardubic. Diváci, kterých přišlo něco pod šest tisíc, mohli být spokojení. Za své peníze viděli 8 gólů v základní hrací době, prodloužení a ještě nájezdy. Ty ve prospěch domácí Sparty rozhodl Michal Broš. Za hosty se mimochodem trefily obě výše zmíněné osobnosti, Kolář i Starý.

Pozvánka na druhé utkání měla pro Spartu nadějný titulek „Prodlouží Sparta černou sérii Pardubic?“. Východočeský celek totiž předtím třikrát za sebou prohrál. Žádné natahování a prodlužování se však nekonalo, Holešovičtí oslabení o několik klíčových opor stačili držet krok pouze v první třetině a před plnými tribunami podlehli nakonec 4:2.

Pomalu se rozjíždějící zápas začali lépe hosté, kteří otevřeli střelecký účet na začátku druhé třetiny. Sparta ovšem ještě v druhé části vývoj otočila a v poslední třetině přidala další tři góly. Dvakrát se trefil sniper Petr Ton.

Na poslední vzájemný zápas vyráželi sparťané po čerstvě překonané výsledkové krizi, po vítězství nad Kladnem však opět prohráli. Oba góly na straně hostů vstřelil Martin Podlešák, který po zápase marně vzpomínal, kdy naposled vstřelil více než jeden gól za utkání. Za stavu 2:2 se prodlužovalo, na samém konci nastaveného času se prosadil Petr Koukal.

O Spartě:

V duelu dvou nejúspěšnějších týmů v letní přípravě byly úspěšnější domácí Vítkovice. Sparta, která bývá v úvodních duelech tradičně úspěšná, si domů odvezla jediný bod. V měření sil těchto dvou soupeřů se jako obvykle potvrdilo pravidlo domácího favorita. Sparta nastoupila v sestavě s oběma nováčky v zadních řadách, Macholdou a Mrázkem. V útočných řadách se neobjevilo žádné nové jméno. Zdá se, že o všech pětkách má trenér Hynek poměrně jasno.

Sparta tedy nevstoupila do ročníku vítězstvím, všichni hráči ovšem doufají, že fanouškům proti Pardubicím udělají radost. „Asi přijede Dominik Hašek, takže si myslím, že bude hodně lidí. První zápas doma chceme vyhrát, to bude důležité,“ vyjádřil se na nedávné autogramiádě útočník Karel Hromas. Zároveň vyjádřil přání pardubickou legendu překonat.

Ve Spartě nejvíce září:

Netík, Macholda
Tomáš Netík Petr Macholda

Tyčka vítkovické brány připravila Tomáše Netíka o kanadský bod a Spartu možná o vítězství. Sedmadvacetileté křídlo se prosazovalo jak v letní přípravě, tak v prvním zápase Sparty v extralize. Sólem ve 45. minutě poslal svůj tým do vedení, a kdyby pár minut poté nesrovnal Burger, mohla mít jeho akce cenu 3 bodů. Když ne plnohodnotné vítězství, tak aspoň výhra po prodloužení, řekla si asi nová posila do sparťanské obrany Petr Macholda. V dvouminutové přesilovce 4 na 3 však trefil jen břevno. „Střela byla tečovaná, tečoval to náš hráč, ale to je jedno, prostě to tam nespadlo,“ okomentoval situaci po zápase samotný Macholda.

O zápase:

Zápas 2. kola O2 extraligy startuje v TESLA ARENĚ v pátek od 18 hodin. Pro ty, jenž se do Holešovic nevydají, je připraven tradiční online přenos. Utkání též přenáší internetová televize tv.hokej.cz.