2. 6. 2018 Daniel Ryl

Posila Gregorc: Člověk nemůže říct Spartě ne

Do Sparty přichází jako cizinec, ale v Česku se cítí jako doma. Obránce BLAŽ GREGORC už po pěti letech v Pardubicích a Hradci Králové mluví parádní češtinou a v rodném městečku Bled se chystá na novou sezonu, kterou nově odehraje v dresu Pražanů. „Vím, že mohu hrát ještě lépe a věřím, že se mi to povede potvrdit ve Spartě,“ hlásí odhodlaně osmadvacetiletý obránce, který má za sebou bodově nejlepší sezonu v Tipsport extralize a může prodat i zkušenosti ze čtyř světových šampionátů a dvou zimních olympijských her.

Blaži, jak se váš přestup do Sparty zrodil?
Chtěl jsem změnu a Sparta přišla s nabídkou. Řekl jsem si, je to jasné, protože Sparta je výborný klub nejenom v Čechách, ale i v celé Evropě a má velkou tradici. Když přijde nabídka ze Sparty, člověk nemůže říct ne.

Ve Spartě před nedávnem působil útočník Robert Sabolič, kterého znáte z reprezentace. Bavili jste se o Spartě spolu, nebo ji máte dostatečně přečtenou?
Spartu moc dobře znám, ale s Robertem jsem mluvil. Říkal o Spartě i o Praze jen dobré věci.

Už s vámi mluvil trenér Uwe Krupp? Byla právě spolupráce s takovou personou jedním z lákadel, proč jste se rozhodl pro Spartu?
Ještě jsme spolu osobně nemluvili, ale věděl jsem, že bude Spartu trénovat, a vím, že je to výborný trenér. Už jako hráč vyhrál Stanley Cup a v Německu zažil jako trenér finále. Když trénoval v Kolíně nad Rýnem, hráli pod ním dva Slovinci, kteří mi říkali, že je to výborný trenér. Už se na naší spolupráci těším.

Chtěl jsem změnu a Sparta přišla s nabídkou. Řekl jsem si, je to jasné, protože Sparta je výborný klub nejenom v Čechách, ale i v celé Evropě a má velkou tradici.
Blaž Gregorc

Uwe Krupp byl obránce jako vy. Věříte, že vás i přes vaše bohaté zkušenosti dokáže mnohé naučit, když je to přece jen dlouholetý hráč NHL a vítěz Stanley Cupu?
Jasně! To je na tom také pozitivní. Může mě naučit něco víc a určitě mi pomůže, je to super.

Jaké jsou vaše nejbližší plány? Kdy se připojíte k týmu?
Přijedu někdy v polovině července, až půjdeme na led. Letní přípravu budu mít doma ve Slovinsku, kde už trénuji se spoluhráči z reprezentace.

Sparta má vysoké ambice a já je mám taky!

Vaše poslední sezona v dresu Mountfieldu HK byla v extralize bodově nejpovedenější. Cítil jste se herně nejlépe za těch pět sezon, které jste v Česku odehrál?
Nemůžu říct, že bych se cítil nejlépe. Udělal jsem nejvíce bodů za pět sezon v Česku, ale pořád vím, že jich můžu udělat více a hrát ještě lépe. Věřím, že se mi to povede potvrdit ve Spartě.

Sparta spolehlivého obránce s pravidelným bodovým příspěvkem dlouho hledá. Věříte, že můžete dostat jednu z klíčových rolí a vysoký čas na ledě?
To bych si určitě přál, protože chci hrát co nejvíce. Sparta má vysoké ambice a já je mám taky. Vím, že se Spartě tolik nedařilo, ale věřím, že se to v této sezoně zlomí a budeme hrát nahoře, kam Sparta patří.

K dobru vám budou také zkušenosti z reprezentace, za kterou jste v únoru odehrál zimní olympijské hry v Jižní Koreji. Jak jste si tento sportovní svátek užil?
Olympiáda je obrovský zážitek. Celá vesnice i všechny zápasy, koná se jednou za čtyři roky a navíc my Slovinci jsme se tam dostali teprve podruhé, takže to byl historický okamžik pro celé Slovinsko. Bylo to super, ale škoda výsledku. Ve skupině jsme vyhráli proti Slovensku i Američanům, ale v prvním kole play off jsme prohráli v prodloužení s Norskem. Škoda, myslím si, že jsme byli lepší.

Podobné země jako Slovinsko často trápí, že dokáže obrat velké favority, ale pak ztratí zápasy o všechno proti rovnocenným soupeřům. Čím to je? Chybí hráčům zkušenosti?
V Soči jsme ale také hráli o čtvrtfinále proti Rakousku a porazili jsme je. Ve skupině jsme porazili i Slovensko. Myslím si, že máme dobrý tým. Všichni kluci hrají v cizině, v Evropě i v KHL. Možná nám chybí jenom trošku štěstí, abychom se posunuli dál, ale kluci jsou dobří a hrají v dobrých týmech.

Vnímáte, že se za nějakých posledních deset let hokej ve Slovinsku více zpopularizoval a fanoušci se o něj zajímají i mimo velké turnaje?
Vůbec ne, tady to není jako v Česku. Sport číslo jedna je fotbal, pak basketbal a až pak je hokej. Lidé ho sledují jenom, když se hraje mistrovství světa, nebo sledují Anžeho Kopitara.

Jak moc je Anže Kopitar pro slovinský hokej důležitý, když je hvězdou NHL a inspiruje malé hokejisty?
Všichni ve Slovinsku ho znají. I ti, kteří hokej vůbec nesledují, ví, kdo je Kopitar. On je důležitý hráč pro reprezentaci, ale je výborný také jako člověk. Pro všechny malé kluky, kteří s hokejem začínají, je vzorem. Anže v létě pořádá kemp, kam jezdí hodně malých kluků. Pro celé Slovinsko je velmi důležitý.

Český hokej je pro Slovince super příležitost

V české extralize i WSM lize hraje několik Slovinců. Vnímají Česko jako ideální možnost, jak se ukázat a dostat se na co nejvyšší úroveň?
Jasně. Český hokej je výborný a má jednu z nejlepších lig v Evropě. Když hraješ dobře v extralize, můžeš jít do KHL, možná i do NHL. I kultura je podobná, jazyk se můžeš naučit rychleji, než někde jinde v Evropě, takže pro nás Slovince je to super příležitost.

Vy jste vyrůstal v Bledu, kde je velké jezero. Takže jste se jako malý proháněl s kamarády na ledě?
Ne, ne. Venku jsme nehráli. Musí být vážně zima, aby jezero zamrzlo, což se za můj život stalo tak třikrát. (usmívá se) Byli jsme jen na zimáku, kde jsme trénovali.

Proč tedy není z Blaže Gregorce třeba fotbalista?
Už když jsem byl malý, tak jsem měl jenom hokej, hokej a nic jiného. S kamarády jsme hráli fotbal, basketbal i tenis, ale hokej byl číslo jedna. A vlastně ani nevím proč, protože u mě v rodině nikdo žádný sport nedělal, natož aby hrál hokej. Ani nevím, proč zrovna hokej. (usmívá se)

5
Blaž Gregorc působí v Česku už pět sezon. Tři strávil v Pardubicích, poslední dvě sezony oblékal dres Mountfieldu HK.

Zahrál jste si ve Švédsku i v Dánsku a pak jste odešel do Česka. Toužil jste po angažmá v Evropě od začátku?
Když jsem byl malý, tak jsem nad tím nepřemýšlel. Chtěl jsem jenom hrát hokej, jenže pak jsem byl větší a ve Slovinsku nemáme moc týmů, za které bych mohl hrát nějakou dobrou ligu. Měli jsme dva týmy v EBEL lize, jenže ty už tu nejsou, takže pro malé hokejisty ve Slovinsku je to těžké. V sedmnácti letech jsem dostal nabídku odejít do Švédska, kde jsem mohl hrát za dorost a juniorku Södertälje. Po hokejové stránce to byla výborná příležitost. Ani jsem nad tím nepřemýšlel a šel jsem.

Odejít v mládí do ciziny musí být pořádná škola života. Pomohlo vám švédské angažmá i lidsky?
Jasně, není to jenom o hokeji. Člověk se o sebe musí postarat sám. Nemáš tam maminku, která by vyprala, nebo uvařila. Musíš se naučit všechno sám. Naštěstí jsem uměl anglicky a ve Švédsku umí anglicky výborně. Naučil jsem se i švédsky, takže trošku mluvím a rozumím i teď.

Hádám, že se s rodinou přestěhujete do Prahy, je to tak?
Ano, budeme bydlet v Praze. Mám přítelkyni a pejska, takže budou se mnou.

Bled má přes šest tisíc obyvatel, což je oproti Praze obrovský rozdíl. Těšíte se? Byla Praha jako město jedním z plusů, které hrálo pro Spartu?
Určitě, vždyť celé Slovinsko má přes dva miliony obyvatel a Praha přes milion a čtvrt, což je víc než polovina Slovinska. (směje se) Já jsem ale šel do Sparty kvůli klubu, který má ambice a chce hrát nahoře. To byl hlavní důvod, Praha je jen třešnička na dortu.

FOTO: mountfieldhk.cz, www.zimbio.com

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Machovský: Těžká výhra, fanouškům patří dík

SPA - PCE - 2:1p - Drama rozhodl Pech

Košťálek: Zlín byl lepší, dali jsme mu žolíka

​Jedenáctý hold vzdáme legendám kriminalistiky