14. 11. 2020 Daniel Ryl, Marek Táborský

Posila Sobotka: Za šanci od Sparty jsem rád

Ofenziva získala další cennou posilu, když do našeho klubu přišel minimálně na měsíční působení zkušený útočník VLADIMÍR SOBOTKA. Někdejší český reprezentant nastupoval v posledních třinácti sezonách v prestižních soutěžích NHL a KHL. Nastoupit by mohl již v úterý proti Mladé Boleslavi.

O forvarda, který strávil posledních třináct sezon v prestižních zahraničních soutěžích, mělo zájem více klubů, sám si ale nakonec vybral Spartu. S klubem se dohodl prozatím na měsíční spolupráci, kterou je možné prodloužit.

„Měli jsme o Vláďu velký zájem. Je to poctivý a šikovný hokejista, který umí zahrát skvěle nejen dopředu, ale také dozadu. Filip Chlapík s námi bohužel v tuto chvíli hrát nemůže, podepsal novou smlouvu a chce se vrátit do NHL. Když se naskytla možnost spolupráce s dalším špičkovým hráčem se zkušenostmi z NHL, nemohli jsme ji nevyužít,“ říká sportovní manažer Jaroslav Hlinka.


Sobotka: Sparta má ty nejvyšší ambice

Měl jsi řadu nabídek z různých klubů. Co rozhodlo pro Spartu?
Ve hře byly tři kluby a nějaké nabídky z Ruska. Se Spartou jsme se dohodli na podmínkách, navíc Sparta je klub, který má nejvyšší ambice. Já jsem seděl už tři týdny doma, chtěl jsem hrát zase hokej.

Dosavadní dohoda zní na měsíc, pak se uvidí, zda bude ve hře angažmá v NHL?
Ano. Uvidíme, jak bude má situace vypadat. Rád bych ještě hrál v Americe nebo v KHL. Když se situace vyvine tak, že bych zůstal v extralize, můžeme se se Spartou dohodnout na prodloužení spolupráce. Když se ale objeví nějaké zajímavá nabídka ze zahraničí, mám možnost odejít.

PODÍVEJTE SE NA PRVNÍ GÓL VLADIMÍRA SOBOTKY V NHL

Už ses s trenéry bavil o tom, kdy zasáhneš do hry?
Mluvili jsme spolu. V Pardubicích ještě ne, ale měl bych hrát v úterý, nebo naskočím v pátek.

Na kterou pozici s tebou jako s univerzálem trenéři počítají?
S trenéry jsme se o tom bavili. Záleží na nich, kam mě dají. Možná začnu na křídle, podle toho se uvidí, jestli mě neposunou na centra. Nějak se domluvíme.

112
Vladimír Sobotka odehrál v extralize celkem 112 zápasů.

Hrálo při rozhodování roli i to, že hrajeme v O2 areně, kterou dobře znáš?
U mě rozhodla hlavně také rodina, protože do O2 areny to mám z domova kousek. To bylo velké plus.

Extraligu si zahraješ po osmi letech, těšíš se o to víc?
Těším se na hokej jako takový. Zahraju si proti klukům, kteří hrají v extralize a dlouho jsem je neviděl. Chci si hlavně zahrát hokej, už mě nebavilo sedět doma a zjišťovat, kde bych mohl hrát a kde se nehraje. Jsem rád, že mi Sparta dala šanci.

Znáš někoho z našeho týmu?
Znám Michala Řepíka s Romanem Horákem. Proti Honzovi Piskáčkovi jsem dříve hrával, jinak si všechny ještě nepamatuji a mladší kluky tolik neznám.

VLADIMÍR SOBOTKA UMÍ I PŘITVRDIT!

PROFIL VLADIMÍRA SOBOTKY:

Třebíčský odchovanec nakoukl do velkého hokeje v dresu Slavie, kam přestoupil už jako dorostenec. Vladimír Sobotka si připsal extraligový debut už v 16 letech, ale na ledě Pardubic při porážce 1:6 nebodoval. Šikovný útočník pomohl v dalším ročníku české osmnáctce k bronzu na mistrovství světa a v létě 2005 si ho na draftu vybral Boston.

Český mladík však zamířil do NHL přímo z extraligy až o dva roky později. V zámoří se vypracoval v poctivého a zároveň produktivního hráče. Tři sezony strávil u Bruins, odkud zamířil na čtyři roky do St. Louis, u nichž vinou zranění přišel o debut v národním týmu na olympiádě v Soči.

Vladimír Sobotka však reprezentoval na světových šampionátech v letech 2014 a 2015. Na českém šampionátu už nastupoval jako evropská posila, protože v létě 2014 zamířil do KHL mimo jiné také kvůli táhnoucím se jednáním o nové smlouvě v NHL. Kontraktu se nakonec dočkal po vydařených dvou a půl letech, ve kterých byl lídrem Omsku. V dresu Blues odehrál ještě dvě sezony, po následujících dvou ročnících v Buffalu má na kontě už 11 sezon v NHL.

Celkem 548 startů v základní části a 51 v bojích o Stanley Cup by rád rozšířil. I proto se na podzim 2020 dohodl na krátkém angažmá se švýcarským Rapperswilem, odkud po čtyřech zápasech odešel. Český reprezentant zamířil na minimálně měsíční výpomoc do Sparty, které pomůže v obnovené sezoně Tipsport extraligy.

Statistiky Vladimíra Sobotky:

×
Dnes v 13:00 | Muži
HC Sparta Praha
HC Škoda Plzeň
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

ŽIVĚ: Sparťané hostí Plzeň

SPA - KOM 8:1 - Junioři zvítězili i počtvrté

Moravčík: Musíme zvednout hlavy a poučit se

SPA - TRI 4:7 - Prohra s Třincem v emotivní bitvě