11. 2. 2008 Jakub Hlaváč

Poskočí Sparta na čtvrou příčku?

Ve středu vypukne na sparťanském ledě opravdu velmi důležitý souboj. Domácí přivítají Karlovy Vary a v přímém souboji se s nimi utkají o čtvrté místo. O motivaci nebude rozhodně nouze a dá se očekávat hokej plný nasazení a napětí. Přijďte i vy podpořit Spartu v boji o co nejlepší pozici před blížícím se play off.
O soupeři ...
Karlovy Vary se v loňské sezóně mohli radovat z premiérového postupu do jarních bojů. V předkole však narazily na houževnatý Třinec a překvapivě rychle mu podlehly. Katem nadějí týmu z lázeňského města se stal především útočník Juraj Štefanka. Letos už je mužstvo vedené koučem Venerou opět o něco lepší a odpovídá tomu i postavení v tabulce. Karlovarští hokejisté okupují čtvrtou příčku a mají o dva body více než Sparta. Výsledkový vzestup napovídá, že se Západočeši touží dostat mezi absolutní extraligovou elitu. O velkolepých plánech tamního vedení svědčí i stavba multifunkční arény. Moderní hokejový stánek pojme šest tisíc diváků a bude hotov v únoru příštího roku. Nutno dodat, že má i své odpůrce, kteří celou stavbu považují za megalomanskou a nevyužitelnou. Mezi ty jistě nepatří samotní hráči, kteří před reprezentační pauzou potvrdili svou formu a vyhráli ve Vítkovicích i doma s Ústí nad Labem.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Před uzávěrkou extraligových přestupů se snaží posílit každé mužstvo, které myslí na úspěch v play off. Ani Karlovy Vary nebyly výjimkou. A podařil se jim opravdu velký úlovek. Do města, které proslavil především nápoj Jana Bechera a léčivé prameny, se po několika letech strávených v zámoří vrátil Vojtěch Polák. Někdejší velký talent českého hokeje se uvedl ve staronovém působišti parádně. V zápase s Ústím nad Labem se po osmi minutách hry zmocnil puku a poslal ho do branky.

Mezi stálé opory naopak patří kapitán mužstva Václav Skuhravý. Ten jde svým spoluhráčům příkladem především, co se produktivity týče. V dosavadním průběhu soutěže nasbíral třicet bodů. Mezi karlovarskými hokejisty je i nejlepším střelcem. Konta soupeřů zatížil již devatenácti góly.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
První letošní vzájemné klání se odehrálo v Karlových Varech. Pražané dobře začali, už ve druhé minutě dorazil puk za Mensatorova záda Vaic. Domácí vyrovnali Skuhravým, ještě v první dvacetiminutovce vrátil vedení Spartě Jerofejevs. A pak opět srovnáno - Kraft, Sparta šla do trháku Netíkem, na 3:3 srovnal Hanzlík. Pětašedesát minut o vítězi nerozhodlo, tak přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich uspěl jen v páté sérii střílející Petr Nedvěd. Sparta si do Prahy odvezla dva body za výhru 4:3sn.

Druhý duel s Karlovými Vary přinesl vyrovnaný hokej. Obě mužstva si byla vědoma síly soupeře a nehnala se proto do bláznivého útočení. Sparťané na domácím ledě potřetí za sebou ztratili dobře rozehraný zápas. Domácí dlouho držel nad vodou výborně chytající Štefl, ale ani on nemohl chytit všechno. Utkání Spartě prohrála především žalostná koncovka a promarněné přesilové hry. Góly začaly padat až ve třetí třetině, kdy skóre načal Langhammer, brzy však odpověděl Procházka. Při nájezdech stálo štěstí při hostech, konkrétně při Padělkovi. Karlovy Vary vyhrály 2:1.

Druhý zápas na ledě karlovarské Energie musel stejně jako předchozí vzájemné duely rozhodnout až penaltový rozstřel. Karlovy Vary v něm byly úspěšnější a získaly dva body. Dlouho to přitom vypadalo, že Sparta zvítězí v základní hrací době. Ještě šest minut před koncem vedli hosté o dvě branky. Nedokázali však odolat následnému tlaku a Bílek s Jakubem Grofem se zasloužili o vyrovnání.

O Spartě:
Sparta se před reprezentační pauzou dostala do skvělé formy a ukázala, že to s útokem na první čtyřku myslí vážně. Duely v Ústí nad Labem i v Českých Budějovicích byly ukázkou perfektně zvládnuté taktiky a velkého nasazení hokejistů z Holešovic. Skvělou formu má především obrana vedená v pohodě chytajícím Dubou. Sparťané již pět zápasů neinkasovali více než dvě branky ze hry. Trio Duba, Netík a Černošek se v minulém týdnu představilo v reprezentačním výběru trenéra Hadamczika. Nenudili se ani ostatní. Nejprve si užili několik dní odpočinku a mohli se věnovat relaxaci po nabitém lednovém programu. Poté se již sešli na ledě Arény HC Sparta Praha, aby před posledními zápasy základní části získali tolik potřebnou fyzičku. Zpestřením pro ně jistě byl bowlingový turnaj, kde se setkali se svými fanoušky.
Ve Spartě nejvíce září:
Tomáš Netík si přenesl výbornou extraligovou formu i do reprezentačního mužstva. V zápase s Ruskem si připsal dva kanadské body za gól a asistenci. Po skončení duelu byl navíc vyhlášen nejlepším hráčem utkání. V tabulce kanadského bodování celé ligy se vyšvihl již na sedmé místo a na druhého Lukeše ztrácí pouhé dva body. Sparta má jistotu i na druhém konci kluziště, než se nachází útočná třetina. V brankovišti si suverénním způsobem počíná Tomáš Duba. Po nepříjemném zranění se opět dostal do tempa a velmi hlasitě se přihlásil o pozvánku na švédské hokejové hry, která nakonec i díky zranění Adama Svobody přišla. V extralize mu navíc běží série bez inkasované branky. Nekapituloval v Ústí nad Labem ani v Českých Budějovicích a vytvořil si tak osobní rekord.
O zápase:
Utkání 49. kola O2 extraligy začíná v HC Sparta Aréně ve středu 13. února 2008 v 18:00. Pokud nebudete na utkání přítomni, můžete průběh zápasu sledovat a držet Spartě palce u tradičního online přenosu.
Sestavy z minulého kola:
Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, Cook, Černošek - Melichárek, P. Nedvěd, M. Hlinka - Ton, Langhammer, Netík - Dragoun, Vaic, Hromas - Švagrovský. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Mensator - Dobroň, Mudroch, Prošek, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - V. Polák, Pech, Hluchý. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 4 - 0 - 0 5:4 4:1 5:2 4:0