13. 2. 2020 Petr Pavlík

Prchal: Sparta je obraz dobré výchovy mládeže

Ve sparťanském týmu zastává jednu z nejdůležitějších rolí a jeho absence by se dala těžko nahradit. Obránce JAKUB PRCHAL přebral v této sezoně kapitánské céčko a jako šéf kabiny vede svůj tým do vyhrocených zápasů. „Už od letní přípravy jsme velice dobrá parta a v kabině vládla vždy pozitivní atmosféra,“ pochvaluje si jeden z pilířů naší obrany.

Už od letní přípravy jsme výborná parta

Podruhé jsi byl zvolen za nejlepšího hráče akademie. Co to pro tebe znamená?
Je to pro mě odměna za mou práci na tréninku i mimo něj, takže jsem za tohle ocenění velmi rád. Věřím, že budu i nadále pokračovat v dobrých výkonech.

Je v týmu někdo, jehož výkony bys vyzdvihl?
Fungujeme jako celek, do zápasů chodíme jako jeden tým, každý člen je důležitý. Kdybych měl ale jmenovat, brankář Olda Cichoň měl jeden z největších podílů na našich výhrách, prožívá opravdu famózní sezonu. Přeju si, aby mu forma vydržela co nejdéle.

Ve Spartě působíš necelé tři sezony, původem jsi ze Zlína. Byl pro tebe přechod složitý?
Vůbec ne. Kluci v kabině mě hned vzali mezi sebe, máme tu super partu. Zabydlel jsem se velice rychle, ve Spartě jsem doma. Cítím se jako pravý sparťan.

Nikdy jsem nebyl střelec. Spíš se snažím vždy akci vytvořit nebo dát spoluhráčům nějakou rozdílovou nahrávku.
Obránce Jakub Prchal o své roli v týmu

Proč sis pro své působení vybral právě Spartu?
Celkově tu jsou výborné podmínky pro přípravu a rozvoj mládeže. Sparta je největší klub v Čechách, asi pro každého by byla čest hájit její barvy. Jsem rád, že jsem tenkrát kývl na nabídku a že jsem do toho šel. Všechna očekávání od tohoto angažmá se mi naplnila.

Působíš v juniorce, ale letos už jsi nakoukl i do sparťanského A-týmu. Myslíš, že už jsi plně připravený na přechod mezi dospělé?
To nedokážu posoudit. Občas chodím na tréninky s áčkem, dokonce jsem s nimi absolvoval jeden zápas v Brně. Cítím se tam velice dobře, samozřejmě bych byl velice rád, kdybych dostal šanci ukázat se mezi dospělými.

Od této sezony jsi sparťanským kapitánem mužstva. Jak tuhle roli vnímáš?
Beru to tak, že mi trenéři věří a spoléhají na mě, za což jsem samozřejmě moc rád. Je to pro mě pocta. Věřím, že jim ještě v příštích zápasech splatím důvěru svými dobrými výkony. Snažím se vždy pracovat na sto procent, k roli kapitána přistupuji zodpovědně.

Jak bys zhodnotil své výkony v letošní sezoně?
Má hra v obranné fázi v průběhu sezony nebyla vůbec dobrá. Málo jsem chodil do osobních soubojů a nezastavoval hráče při přechodu do šancí. Po pár poradách s trenéry jsem se snažil na to zaměřit a myslím, že se to zlepšilo. Měl jsem ale i dobré zápasy, kde se mi dařilo.

Byl jsi už někdy ve své kariéře aktérem nějaké bitky? Vyhrál jsi?
Pár jich už bylo. (směje se) Některé jsem prohrál, jiné zase vyhrál. Nejsem ale typ hráče, který by bitky nutně vyhledával.

V létě přišlo několik nových hráčů. Bylo těžké z pozice kapitána stmelit partu?
Popravdě vůbec ne. Už od letní přípravy jsme velice dobrá parta a v kabině vládla vždy pozitivní atmosféra. Doufám, že si ji udržíme také v nadcházejících zápasech.

Cíl v druhé fázi sezony? Probojovat se do play off

V aktuální sezoně máš na kontě zatím jeden gól. Necháváš skórování na ostatních?
Nikdy jsem nebyl střelec. Spíš se snažím vždy akci vytvořit nebo dát spoluhráčům nějakou rozdílovou nahrávku. Je pravda, že jeden gól je málo, ale jako obránce se na skórování primárně nezaměřuji.

V bilanci +/– máš dvanáct plusových bodů. V kterých herních situacích na tebe trenéři sází?
V této statistice se mi zatím docela daří, za což jsem rád. Myslím si, že trenéři mi věří ve všech herních situacích. Není žádná, na kterou by mě nasazovali za každou cenu.

17
Tolik kanadských bodů zaznamenal obránce Jakub Prchal v šestatřiceti zápasech v aktuální sezoně.

Turnaj o Pohár DHL jsme zakončili na čtvrtém místě. Byli jste se svými výkony spokojení?
Pan trenér Žemlička nám říkal, že potřebujeme být v tabulce do čtvrtého místa kvůli plusovým bodům do další části sezony. Nakonec se to však změnilo a skupiny se rozlosovaly jinak, ale čtvrté místo si myslím není špatné. V kabině panuje spokojenost. Samozřejmě ale víme, že se stále musíme zlepšovat. Pracujeme na sobě a naší hře každý den.

Co říkáš na počínání mladých hráčů, kteří si už zahráli za áčko?
Je to samozřejmě jenom dobře, když Sparta vyprodukuje několik mladých nadějných kluků. Je to obraz dobré výchovy hráčů. Sám jsem měl možnost do jednoho zápasu nakouknout, David Vitouch a Dan Poizl v A-týmu nastupují pravidelně, myslím, že si vedou dobře. Věřím, že to bude pokračovat a že se do dospělého hokeje postupně probojuje víc kluků.

Zmínění David Vitouch a Daniel Poizl hrají pravidelně mezi dospělými. Byl ses na ně v O2 areně podívat?
Ano, byl. Vedli si opravdu skvěle, musím je oba pochválit. Davidovi se dokonce podařilo dát i gól, což je paráda. S oběma spolu máme velmi dobrý vztah, takže jsem jen rád, když se jim takhle daří.

Nedávno jsme zahájili Superpohár výhrou v Litvínově. Jaký je cíl do této fáze?
Cíl je jasný: dostat se do play off a udělat všechno v našich silách pro úspěch!


FOTO: Juliana Zash

×
Dnes v 18:00 | Muži
Bílí Tygři Liberec
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

V úterý hrajeme! Spartu přivítají Bílí Tygři

Buchtele: Není čas sklápět hlavy

Informace pro permanentkáře k nejbližším zápasům

Poděkování Barbory Snopkové Haberové fanouškům