4. 11. 2007 Vojtěch Gibiš

Před pauzou jede Sparta do Vítkovic

Již jen jedno utkání čeká celou extraligu před první reprezentační přestávkou. Mistr míří do Ostravy, kde zakončí svoji pětizápasou šňůru utkání na ledech soupeřů. Holešovičtí chtějí v Ostravě napravit dojem z posledních dvou utkání, ve kterých nezískali ani bod. V prvním vzájemném zápase se Spartě dařilo, doma porazila Vítkovice 4:1.
O soupeři ...

Loňská sezóna byla z pohledu Vítkovic opravdu nevydařená. Tým skončil až na jedenáctém místě a to jistě není umístění, jaké by si představovali příznivci tohoto tradičního moravského celku. V létě došlo v kádru k mnoha změnám. Z Litvínova přišel zkušený forvard Ivo Prorok, z finské ligy přilétl do kabiny v ČEZ Aréně Viktor Ujčík. Do konce první čtvrtiny základní části bude trenér Fryčer využívat služeb Róberta Petrovického, který následně zamíří do Leksandu. Obranné řady vyztužil především Pavel Trnka. Nejzapeklitější situace vznikla po návratu Martina Pruska ze zámoří v brankovišti, kde měl v minulém roce pevné místo reprezentant Pinc. Do sezóny vstoupili Vítkovičtí vlažně, ale postupně se zlepšovali. Ostravané jsou na sedmém místě tabulky, o bod za Spartou. Nedělní duel bude tedy právě bojem o šestou příčku. Vítkovicím však nevyšel poslední zápas, na ledě do té doby trápícícho se Kladna prohrály vysoko 1:5.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Útočník Viktor Ujčík se do Čech vrátil z Finska letos v létě. Při vybírání nového angažmá uvažoval i o Spartě nakonec však dal přednost Vítkovicím. Jenže tam se mu ze začátku sezony vůbec nedařilo, všechny své šance pálil, dlouho se mu nedařilo vstřelit branku. Smůlu však protrhl, a nyní už je exsparťanský forvard nejproduktivnějším hráčem svého týmu. V devatenácti zápasech vstřelil šest gólů, sedmkrát přihrál svým spoluhráčům. Několikanásobný mistr světa neztratil ani v pětatřiceti letech nic ze svého hokejového umu. Pavel Trnka odešel loni z Plzně jako nechtěný, nyní patří k nejlepším hráčům Vítkovic. Zadák se zkušenostmi z NHL má na kontě sice jen jeden bod, zato však sbírá plusové body jak na běžícím páse. S devíti kladnými body v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách patří dokonce do desítky nejlepších hráčů soutěže.
Vzájemný zápas v letošní sezóně:
V prvním vzájemném měření sil Sparta začla zostra a už v první třetině si vytvořila rozhodující náskok. Pince v brance Vítkovic v první dvacetiminutovce překonali Netík s Tonem. Mistr náskok pohodlně navyšoval, v jednapadesáté minutě to bylo po dalších gólech Nedvěda a Melichárka už 4:0. Hosté z Ostravy zaznamenali čestný úspěch až v šestapadesáté minutě Trnkou. Sparta porazila Vítkovice celkově 4:1.
Holešovické momentálně trápí dva problémy, které je připravují o vítězství. I s několika ofenzivními esy se Pražané málo prosazují, v tabulce vstřelených gólů jsou čtvrtým týmem od konce. Druhou bolístkou je nedůraz před vlastní brankou, v několika posledních zápasech soupeři skórovali právě dorážkami z předbrankové prostoru. Na obě činnosti se mistr zaměřuje na tréninku a zlepšení by chtěl už potvrdit právě ve Vítkovicích. Sparťané jsou si vědomi důležitosti posledního zápasu před reprezentační přestávkou a proto vyrazili do Vítkovic už v sobotu.
Ve Spartě nejvíce září:
Zatímco se ostatní sparťanští útočníci trápi, sází kanonýr Petr Ton branky víceméně pravidelně. Je nejlepším střelcem a nejproduktivnějším hráčem mistra, před druhým Netíkem má náskok tři body. Čtyřiatřicetiletý forvard skóroval prozatím jedenáctkrát, což jej řadí spolu s dalšími čtyřmi hráči na druhé místo mezi extraligovými střelci. V posledních zápasech o sobě dává více vědět útočník Jakub Langhammer. I když extraligu nehraje ještě ani dva roky, roste Langhammer postupně v oporu Holešovického týmu. Třiadvacetiletý hráč vstřelil první branku Sparty v Pardubicích, celkově už jeho čtvrtou v sezoně. Vysoký forvard tak stoupl už na čtvrtou příčku mezi sparťanskými střelci.
Zápas 19. kola O2 začne v ostravské ČEZ Areně v neděli 4.11. 2007 v 17:00. Utkání můžete sledovat online v našem tradičním přenosu.