13. 12. 2014 Robin Mana

Před repre pauzou jede Sparta do Varů

Naposledy před Vánoci a zároveň naposledy před reprezentační přestávkou, se rozeběhne program na šesti extraligových stadionech. A Sparta uzavře toto hokejové adventní období výjezdem do Karlových Varů, kde se jí ve čtvrtém zářijovém kole vůbec nedařilo, když odjela zpět do Prahy s prázdnou. Spraví si Pražané tentokrát chuť? Utkání startuje na ledě soupeře v neděli 14. prosince v 15:30.

Duda jasným lídrem Západočechů

Bývaly doby, kdy byla osoba Radka Dudy pověstná čímkoli jiným, jen ne hokejem. To je však pryč a pětatřicetiletý útočník, pro kterého je angažmá v Karlových Varech jeho sedmou extraligovou štací, je momentálně jasným lídrem svého týmu. Při pohledu do statistik je evidentní jeho stěžejní přínos útočné aktivitě mužstva. Duda nejen že vede klubové statistiky produktivity s 24 body (13+11) a devítibodovým náskokem na druhého Davida Hrušku. Je také nejpilnějším střelcem a nejvytěžovanějším útočníkem vůbec. Na ledě tráví extraligový mistr z roku 2003 průměrně o čtyři minuty déle než další v pořadí.

Radek Duda už šest zápasů v řadě boduje a vyjma posledního zápasu, ve kterém podlehla Energie v regionálním derby Plzni, také minimálně jednou skóroval. I přes jeho nesporný ofenzivní přínos se však Západočechům příliš nedaří. Z posledních pěti zápasů energetici tři prohráli a s 35 body jsou na dvanáctém místě a tedy mimo postupovou desítku.

TÝMOVÝ DUEL: KARLOVY VARY VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

KARLOVY VARY vs. SPARTA
Radek Duda 24 (13+11)Nejproduktivnější útočníkJaroslav Hlinka 26 (10+16)
Tomáš Harant 10 (3+7)Neproduktivnější obránceAdam Polášek 20 (4+16)
Tomáš Závorka (91,68 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Filip Novotný (91,91 %)
Rastislav Staňa (90,32 %)
3280Průměr diváků na domácích zápasech5333

"Je pravda, že se nám v poslední době tolik nevedlo, ale musíme si přiznat, že jsme ztráceli zápasy maximálně o jednu branku. Když jsme prohráli o víc, tak to bylo v powerplay. Já jsem přesvědčen, že vydřeným vítězství nad Vítkovicemi se vše začne obracet a my se postupně posuneme na místa zaručující play-off," řekl na klubovém webu před utkáním se Spartou asistent trenéra, Jaromír Kverka.

"Myslím si, že tento zápas se bude lidem líbit. Už jen proto, že Sparta nehraje takový defenzivní blok, jako předtím Vítkovice nebo Olomouc. Snaží se hrát ofenzivně a zápasy rozhodují především útokem. Budeme se dostávat více do zakončení, ale musíme se střelecky prosadit," dodává.

Letošek nepotvrzuje dlouhodobý trend

Z dlouhodobého hlediska jsou Karlovy Vary pro Spartu oblíbeným soupeřem. Pražané zvládli vítězně šest ze sedmi posledních utkání. Ovšem poslední duely přesvědčivou nadvládu Sparty příliš nepotvzují. Zatímco v loňské sezoně sparťané vyhráli všechny čtyři duely za tři body a navíc s impozantním skóre 26:1, probíhající ročník nabídl zatím odlišný obrázek.

V září v rámci čtvrtého kola zajížděla Sparta na západ Čech poprvé a překvapivě padla jednoznačně, 1:4. O jedinou trefu Pražanů se postaral v závěru druhé třetiny Michal Barinka, domácí však dvěma góly v závěrečné části definitivně rozhodli o svém vítězství. Odveta v Praze dlouho nenasvědčovala, že by se z utkání mělo stát drama. Domácí vedli ještě ve druhé minutě třetí třetiny 4:2, ale Varům opět tato část vyšla výborně, dokázaly srovnat a body se tedy dělily. O tom, že bonusový připadne Spartě, rozhodl poslední říjnový den trefou v prodloužení Jan Buchtele.

Piskáček: Ve Varech jsme se vždycky dokázali vyhecovat

Obránce Jan Piskáček si v posledním duelu s Mladou Boleslaví připsal dva plusové body, v duelech s Karlovými Vary se mu však v letošní sezoně nedaří. Ani jednou v nich neskóroval, ani nepřihrával a zapsal si pouze jeden mínusový bod. Sparťané v posledních zápasech však už zase vyhrávají a Piskáček věří, že tento trend bude pokračovat i na ledě Energie. "Ve Varech jsme se vždycky dokázali výborně vyhecovat. Budeme chtít navázat na ten hokej, který jsme předváděli s Boleslaví," řekl k nedělnímu zápasu sparťanský bek.

Sparta inkasovala ve dvou předcházejících duelech s Vary osm branek, a tak nemohlo nedojít na již zmiňovaného nejproduktivnějšího útočníka energetiků, Radka Dudu. "Samozřejmě si jsme vědomi, že se mu daří, ale nebudeme ho nějak speciálně řešit. Musíme si s ním poradit, jako s kýmkoli jiným," říká. A případné oblíbené provokace kontroverzního útočníka? "Nemá smysl předjímat, co se stane. Když přijdou, tak přijdou. Pak se s tím budeme muset vyrovnat," uzavírá Piskáček.

Sestavy z posledního zápasu:

HC Energie Karlovy Vary: Habal – Sičák, Harant, Bičánek, Dvořák, Redlihs, J. Tomeček, Šidlík – Duda, Balán, V. Tomeček – Micka, R. Hruška, D. Hruška – Vachovec, Skuhravý, Flek – Pšurný, Kverka, Koblasa Trenér: Karel Mlejnek.

HC Sparta Praha: Novotný – Piskáček, Polášek, J. Mikuš, Ďaloga, Barinka, Eminger, Švrček – Rolinek, J. Hlinka, Reway – Kumstát, Cingel, Klimek – Sabolič, Pech, Buchtele – Forman, Volek, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.