25. 1. 2013 HC Sparta

Příběhy hrdinů akce Sparta vzdává hold

Valná část čtvrtého ročníku akce Sparta vzdává hold je minulostí. Ještě zhruba dva týdny budou mít fanoušci možnost bojovat v aukci o unikátní dresy a puky z utkání s Chomutovem a pak již nastane čas pro plánování pátého ročníku tohoto projektu. „Zorganizovat tuto akci totiž stojí zaměstnance Sparty hodně energie a mnoho věcí se musí řešit i několik měsíců,“ vysvětluje Petr Bříza, předseda představenstva klubu.

„Akce Sparta vzdává hold je pro nás už čtvrtým rokem jednou z největších v sezoně. Vedle dalších pravidelných projektů jako je Sparťanská krev, Ježíšek či Klub legend HCS nás příprava holdu stojí velké množství času a práce,“ říká Bříza. „I proto jsme velmi rádi, že i čtvrtý ročník se podařil a opět byl něčím výjimečný a odlišný od těch předchozích.“

Jedním z rozdílů oproti minulým letům byl i fakt, že samotní sparťanští hokejisté se podíleli na propagaci a podpoře této akce i mimo led. „Bylo potřeba vyřídit hodně povolení a naplánovat vše tak, aby hráči mohli navštívit zástupce jednotlivých složek a vyzkoušet si jejich práci,“ popisuje Eva Černá z managementu klubu, která má na starost produkci zápasů a doprovodných akcí. Plánování a realizace setkání hráčů s policisty, hasiči, záchranáři a zástupci armády však bylo jen zlomkem toho, co bylo potřeba zajistit pro úspěšný průběh čtvrtého ročníku akce Sparta vzdává hold.

„Dohodnout na všech služebnách, co si hráči mohou vyzkoušet a jak se vžít do role služebníků, bylo časově náročné. Ovšem ještě pracnější bylo získat všechna povolení týkající se slavnostního ceremoniálu a zápasu odehraného ve speciálních dresech,“ dodává Černá. Při zahájení nedělního duelu s Chomutovem se na ledě objevili zástupci všech složek integrovaného záchranného systému a armády i s vlajkonoši. Začátek střetnutí byl kvůli tomu posunut a i průběh ceremoniálu musel projít schválením z oficiálních míst. Stejně tak skutečnost, že se utkání hrálo se speciálními puky a domácí nastoupili v unikátní sadě dresů.

„Bylo potřeba dohodnout vše ohledně reklamního plnění se společností BPA a sponzory. Vše musel posvětit oficiální cestou i ředitel extraligy a zástupce soupeře,“ vysvětluje Černá. „I přítomnost zástupců složek a vlajkonošů na zahajovacím ceremoniálu bylo potřeba potvrdit z nejvyšších míst daných útvarů. K tomu je potřeba přičíst i jednu z nejdůležitějších věcí a to přítomnost samotných vojáků, hasičů, záchranářů a policistů na obou utkáních.“ Sparta na duely s Libercem a Chomutovem distribuovala přes deset tisíc volných vstupenek, těm, kterým byl pomyslný hold vzdán.

Speciální roli letos hráli čtyři vybraní odvážlivci, jejichž příběh byl při zahájení vzpomenut. „Pečlivě jsme plánovali, koho na tento ceremoniál vybrat. Chtěli jsme tentokráte ukázat důležitost lidí, jejichž práce je často nedoceněna, na konkrétních příbězích,“ připojuje vysvětlení Petr Bříza. Příběhy vybraných zástupců dotyčných složek, které zazněly při zahajovacím ceremoniálu, a rozhovory s nimi si můžete nyní přečíst a poslechnout.

Příběh hasiče Radka Patočky

Za Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy podporučík Radek Patočka: Jako hasič pracuje již 22 let. Je velitel čety směny B na stanici č. 5 v pražských Strašnicích. Kromě kolegů a nadřízených jej ocenil i polský prezident Bronislav Komorowski, a to Zlatým křížem za zásluhy za pomoc při povodních v roce 2010.

Příběh záchranáře Lukáše Pollerta

Za Zdravotnickou záchrannou službu pan Lukáš Pollert: Před patnácti lety zachraňoval chlapce, který spadl v pražské Tróji z raftu a dostal se do vodního víru. Jen okamžitá resuscitace zachovala naději na přežití. Po týdnu se mladík probral z hlubokého bezvědomí a po čase se vrátil zpět do běžného života.

Příběh policisty Jana Rausche

Za Policii ČR nadpraporčík Jan Rausch: V prosinci 2011 zachránili život mladíkovi, kterému tramvaj amputovala obě nohy. Společně se třemi kolegy stlačili tlakové body tepen, a zabránili tak mladíkově vykrvácení. Díky tomu přežil. Za záchranu jeho života si tito policisté odnesli titul Čin roku.

Příběh vojáka Petra Kratochvíla

Za Armádu ČR podplukovník Petr Kratochvíl: Jako velitel posádky druhého Sokola 24. základny dopravního letectva Kbely se v srpnu roku 2012 zúčastnil záchranné akce při ničivých povodních na Liberecku. Zachránil tehdy 44 lidí a 4 psy.

This text will be replaced
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu