1. 1. 2008 Vojtěch Gibiš

Přijdou v Karlových Varech ke slovu opět nájezdy?

Nový rok 2008 zahájí obhájce mistrovského titulu na západě Čech. Sparta se vydává do Karlových Varů, kde bude chtít navázat na dobré výkony proti Ústí nad Labem a Mountfieldu. Holešovičtí mají s Energií v této sezoně vyrovnanou bilanci. Sparta vyhrála v lázeňském městě na nájezdy, Karlovy Vary se v Praze také radovaly při nájezdech.
O soupeři ...
Mužstvo Karlových Varů přes léto vesměs posilovalo a už v přípravném období ukázalo svou sílu, když výrazně promluvilo do bojů v rámci letního hokejového poháru. Energie vybojovala finále, kde podlehla Pardubicím až na nájezdy. Vedení přivedlo do klubu z Kladna dvojici útočníků Bílek – Hluchý, výraznou posilou je rovněž subtilní hokejista Marek Melenovský. Naopak Energii opustil z výraznějších jmen pouze Michal Dvořák a Michal Straka. Silné zůstaly Karlovy Vary zejména na brankářském postu, kde ční vyrovnaná dvojice Mensator – Sáblík. Kvalitní kádr potvrzuje svou sílu už od začátku extraligy, stále se drží v horních patrech tabulky. Momentálně jsou Západočeší na sedmém místě, tři body za čtvrtou Spartou, která má však odehráno o jedno utkání víc.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Obrovskou oporu mají Karlovarští v jejich gólmanské jedničce Lukášovi Mensatorovi. Třiadvacetiletý brankář na svůj talent upozorňuje už dlouho, prošel i mládežnickými reprezentacemi. Dva roky to zkoušel v Ottawě v OHL. Od roku 2004 je v Karlových Varech, kde rok od roku dostává více prostoru, za nějž se odvděčuje stále lepšími výkony. Momentálně je Mensator pátým nejúspěšnějším brankářem extraligy. Percentuální úspěšnost zákroků má 92,89, průměr inkasovaných branek na zápas 2,5. Připsal si také tři čístá konta. V útoku Energie řádí Václav Skuhravý. Důrazný forvard je nejen nejproduktivnějším hráčem Karlových Varů, ale v poslední době i cennou oporou národního týmu. Osmadvacetiletý hokejista v této sezoně vstřelil patnáct branek, na dalších osm přihrál svým spoluhráčům. S pěti kladnými body v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách také patří k tomu lepšímu, co se v týmu Energie nachází.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
První letošní vzájemné klání se odehrálo v Karlových Varech. Pražané dobře začali, už ve druhé minutě dorazil puk za Mensatorova záda Vaic. Domácí vyrovnali Skuhravým, ještě v první dvacetiminutovce vrátil vedení Spartě Jerofejevs. A pak opět srovnáno - Kraft, Sparta šla do trháku Netíkem, na 3:3 srovnal Hanzlík. Pětašedesát minut o vítězi nerozhodlo, tak přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich uspěl jen v páté sérii střílející Petr Nedvěd. Sparta si do Prahy odvezla dva body za výhru 4:3sn.

Druhý duel s Karlovými Vary přinesl vyrovnaný hokej. Obě mužstva si byla vědoma síly soupeře a nehnala se proto do bláznivého útočení. Sparťané na domácím ledě potřetí za sebou ztratili dobře rozehraný zápas. Domácí dlouho držel nad vodou výborně chytající Štefl, ale ani on nemohl chytit všechno. Utkání Spartě prohrála především žalostná koncovka a promarněné přesilové hry. Góly začaly padat až ve třetí třetině, kdy skóre načal Langhammer, brzy však odpověděl Procházka. Při nájezdech stálo štěstí při hostech, konkrétně při Padělkovi. Karlovy Vary vyhrály 2:1.

O Spartě:
S posledním víkendem 2007 jako by se na sparťanské hokejky vrátil dlouho postrádaný klid. Holešovičtí si nejdříve v nepříliš pohledném utkání poradili s extraligovým nováčkem z Ústí nad Labem, pak si dokonce vyšlápli na druhý Mountfield. Diváci museli v neděli odcházet z T-Mobile Areny spokojení, k vidění byl totiž ofenzivní atraktivní hokej. Pražané vyhráli 3:0 i přesto, že chybělo několik opor, třeba Petr Nedvěd nebo Martin Štrba.
Ve Spartě nejvíce září:
Po zranění Tomáše Duby na začátku listopadu se příležitosti chopili Martin Štefl a Martin Altrichter. Oba si nevedli špatně, ale Sparta nepředváděla nijak oslnivý hokej. Nyní to vypadá, jako by s návratem brankářské jedničky vzrostly i výkony celého týmu. Duba po svém návratu do branky čelil devačtyřiceti střeleckým pokusům soupeřů, za svá záda pustil jen jednu ránu, navíc tečovanou vlastním spoluhráčem. Nejlepší sparťanský střelec a nejproduktivnější hráč Petr Ton prožil rozporuplný týden. Ve středu na Kladně jej ve druhé třetině trenéři dokonce posadili na střídačku, společně i s jeho spoluhráči z útoku. V neděli byl však opět holešovickým ofenzivním klenotem. Otevřel skóre hned v první minutě, při útočné chuti byl po celý zápas. Čtyřiatřicetiletý útočník se pak trefil ještě do prázdné branky, čímž zaznamenal sedmnáctou trefu v této sezoně. Se sedmadvaceti body je Ton třetím nejproduktibnějším hráčem soutěže.
O zápase:
Utkání 36. kola O2 extraligy začíná na karlovarském zimním stadionu ve středu 2. ledna 2008 v 18:00. Pokud nebudete na utkání přítomni, můžete průběh zápasu sledovat a držet Spartě palce u tradičního online přenosu.
Sestavy z minulého kola:
Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Jerofejevs - Netík, Vaic, Sivek - P. Ton, Langhammer, Melichárek - Mrňa, Dragoun, Hromas - Becker, Švagrovský, Podlešák. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Mensator (41. Sáblík) - Dobroň, Jiří Hanzlík, Němec, Řezníček, Ustrnul, Grof, Mudroch, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Zucker, Pech, M. Procházka - Tvrdek, Bauer, Zaťovič - Kristek, Skladaný. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 4 - 0 - 0 5:4 4:1 5:2 4:0
2000/2001: 3 - 0 - 1 3:1 3:1 2:1 1:3
2001/2002: 3 - 0 - 1 4:2 1:0 3:1 1:3
2002/2003: 1 - 1 - 2 1:1 2:3 0:4 5:3
2003/2004: 1 - 2 - 1 4:1 1:1 1:3 1:1
2004/2005: 3 - 0 - 1 3:2 7:0 5:1 2:3
2005/2006: 3 - 1 - 0 6:4 1:0 6:1 2:2
2006/2007: 2 - 2 4:1 2:3p 4:3 2:3
2007/2008: 1 - 1 4:3sn 1:2sn

Internet: www.hokejkv.cz

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Chlapík: Rád bych si za Spartu ještě zahrál

Trenéři: Jsme rádi, že můžeme být na ledě

​Sparťanská krev #14: Kdy jindy, když ne teď!

Bratři ve Spartě: Nedvědovi, Francouzi i naděje