27. 7. 2017 Matěj Mayer

Příprava startuje! Sparta zajíždí do Liberce

Po více než čtyřech měsících čeká Spartu ostré utkání. Poté, co si hráči pražského klubu prošli každoročním letním drilem, mohou konečně přetáhnout přes hlavu rudý dres a jít do boje! První přípravný duel začíná v pátek netradičně v 11 hodin a v liberecké Home Credit aréně bude soupeřem domácí výběr Bílých Tygrů.

Vicemistr přišel o opory, nahradí je posily ze zámoří a KHL?

Kádr libereckých Bílých Tygrů prošel přes léto množstvím změn a částečně se dá říci, že i úspěchy z posledních dvou let si vybraly svou daň. Alespoň v případě obránce Radima Šimka, nejlépe střílejícího zadáka minulého ročníku Tipsport extraligy, jemuž již byla česká nejvyšší soutěž malá, a odešel zkusit štěstí do NHL. Nepříjemný je také odchod Ondřeje Vitáska, druhého nejproduktivnějšího beka týmu s reprezentačními zkušenosti, kterého zlákala nabídka ze Švédska.

Z důvodu těchto nepříjemných ztrát připadne velká zodpovědnost na bedra nově příchozího Ladislava Šmída. Ten má bohaté zkušenosti z NHL, ve které sehrál bezmála 600 utkání, avšak celou uplynulou sezonu vynechal. Tým Bílých Tygrů opustila také brankářská opora Ján Lašák, a trenér Filip Pešán tak bude v nové sezoně spoléhat na velmi mladý gólmanský tandem. Pětadvacetiletého Romana Willa, jenž ukázal kvality už v minulé sezoně, doplní nově příchozí odchovanec Liberce Aleš Stezka, kterému je teprve dvacet let.

Citelné ztráty utrpěl také liberecký útok. Především v play off byli Jakub Valský s Brankem Radivojevičem oporami týmu, ale v létě se rozhodli zamířit do Mladé Boleslavi, respektive Dukly Trenčín. Do mužstva se naopak po roční zastávce v KHL vrátil forvard Martin Bakoš, teprve sedmadvacetiletý borec, jenž hrál za čínský Kunlun. Druhou posilou útočných řad je do NHL draftovaný Lukáš Jašek, který v Třinci nedokázal naplnit svůj potenciál, a další šanci dostane tento devatenáctiletý křídelní útočník právě v Liberci.

LETNÍ ZMĚNY V KÁDRU LIBERCE

PŘÍCHODY ODCHODY
Ladislav Šmíd (O, Calgary Flames – NHL) Radim Šimek (O, San Jose Sharks – NHL)
Martin Bakoš (Ú, Rudá hvězda Kunlun – KHL) Ondřej Vitásek (O, Örebro HK – Švédsko)
Aleš Stezka (B, Chicago Steal – USHL) Ján Lašák (B, neznámo)
Lukáš Jašek (Ú, HC Oceláři Třinec) Branko Radivojevič (Ú, HC Dukla Trenčín – Slovensko)
Jakub Valský (Ú, BK Mladá Boleslav)

Sparta kádr značně obměnila, v přípravě dá šanci mladým

Management Sparty v letní přestávce nezahálel. Nový sportovní manažer Michal Broš provedl množství poměrně radikálních změn. Pražané se tak budou spoléhat na úplně nové brankářské duo Aittokallio–Honzík, které nahradí dlouholeté sparťany Pöpperleho a Novotného. Do obranných řad přišla dokonce trojice nadprůměrných extraligových zadáků ve složení Dvořák, Pavelka a Zámorský.

Změnami prošel i útok Sparty, kam přibyly zahraniční posily Saponari a Reichenberg, dále také zlínský Říčka. S pěticí útočníků už naopak pražský celek dále počítat nemůže – jedná se o Buchteleho, Ihnačáka, Řepíka, Cingela a Martina Procházku. Posledně jmenovaný je stále kmenovým hráčem Sparty, ale byl uvolněn na hostování do Plzně.

Sparťanští trenéři se chystají dát v přípravných zápasech prostor především mladým hráčům, kteří by tak měli mít dostatek času se ukázat. „V prvních čtyřech přípravných zápasech chceme mladé hráče vidět co nejvíc, dát jim šanci, ať mají čas se ukázat. Aby to nebyl stres, že někdo za jednu třetinu nedal gól a hned ztrácí šanci být v kádru,“ říká Jaroslav Nedvěd, současný kouč a bývalý dlouholetý obránce Pražanů.

Trenéři Kalous s Nedvědem by rádi na mladších hráčích a odchovancích stavěli dlouhodobě, k čemuž by měla pomoci i spolupráce s WSM ligou. „Máme nastavenou spolupráci s Litoměřicemi a díky restrukturalizaci WSM ligy, kde se nyní nově nesestupuje, by měli naši mladí hráči hrát důstojnou roli. Ne paběrkovat s ice timem čtyři minuty na utkání. My je budeme sledovat, a když se jim bude dařit, tak věřím, že šanci dostanou,“ sděluje nový člen trenérského štábu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta zavítá po letech do Českých Budějovic

​Sparťani blízko rekordu, darovali krev i plazmu

O účast na MS U20 zabojují tři sparťané

Horák: Gesto fair play? Klobouk dolů