20. 1. 2005 Vojtěch Gibiš

Přišlo střelecké probuzení?

Zápas se Znojmem se po většinu doby odehrál v režii Sparty. Nemalou úlohu na tom měl autor dvou branek Petr Ton. Ten vstřelil první a třetí branku Sparty. Znojmo může pouze vděčit výbornému Pruskovi, že si neodvezlo větší brankový příděl.
Sparta se v posledních několika utkáních dosti střelecky trápila. Výsledek zápasu se Znojmem by mohl naznačovat protržení smůly v koncovce. Petr Ton o tom ale o tom stoprocentně přesvědčený není. “No zatím to tak nevypadalo. Herní projev ale máme dobrý. Hlavně první třetiny. Je ale škoda, že z toho nevytěžíme větší brankový náskok. Pak dostáváme smolné góly, vyložené „šmudly“. Soupeř vyrovná a naše pohoda je pryč. Naštěstí ale pořád cítím v tomhle týmu sílu. Jiný tým by takovýhle průběh zápasu třeba složil. My se ale nevzdáváme, a jdeme stále dopředu,“ analyzuje čtrnáctibrankový střelec.

Petr Ton však neztrácí naději do budoucna. “Myslím si, že se to brzy zlomí. Potřebovali by jsme se vrátit k tomu, co jsme hráli na začátku sezóny. Tehdy se nám dařilo přetavit úvodní tlak ve dvě, tři branky. Pak ta pohoda přišla sama, a zápasy končily 5:2 nebo 6:3. Nyní je situace jiná. I když máme opticky převahu, je to stále pouze o gól. Takže musíme stále útočit, ale zároveň se soustředit i na obranu. Musíme opět dát dva, tři rychlé góly do půlky zápasu a utrhnout se. I když se stále potřebujeme zlepšovat v koncovce, mužstvo je v pohodě. A nejdůležitější jsou tři body,“ usmívá se jednatřicetiletý exkladeňák.

Petr Ton nevstřelil dva góly v zápase letos poprvé. Stalo se tak již poněkolikáté. Ale ještě žádnému Sparťanovi se v této sezóně nepodařilo vstřelit hattrick. Petr Ton na to však příliš nemyslel. “Ani jsem si neuvědomil, že letos nikdo ještě hattrick nedal. Deset vteřin před koncem jsem měl ještě jednu šanci, ale soupeř mě přidržel, nebo nadzvedl hokejku. Martin Chabada mi potom říkal, že se mi snažil puk rychle hodit, tak abych se ještě trefil. Ani na to nemyslím, jestli ten hattrick dám já nebo někde jiný. Samozřejmě by mě hattrick potěšil, ale v téhle atmosféře by se asi hattrick tolik neprojevil jako když ho vstřelí hráč v Americe, nebo třeba ve Finsku,“ myslí si excelentní bruslař.

První branku vstřelil Petr Ton v deváté minutě zápasu v přesilovce. “Po dlouhé době mám z přesilovek dobrý pocit. Myslím si, že nám dnes přesilovky šly, vytvářeli jsem si řadu dobrých šancí. Zkoušíme teď nový přesilovkový systém s Ivanem Majeským. Ivan chodí před branku, a cloní svou výšku brankáři. My se snažíme co nejvíce střílet na branku. Spoléháme se buď na to, že to brankáři propadne nebo číháme s Petrem Nedvědem na dorážku. Dnes se to odrazilo na mojí stranu, takže v tom byl zase kus štěstí,“ přemítá sparťanská osmdesát sedmička.

Svojí druhou trefu vstřelil Petr Ton v devětačtyřicáté minutě, a pojistil tak Spartě tři body. “Nahrál jsem Pepovi Řezníčkovi a on vystřelil na bránu. Naneštěstí se ale netrefil a puk skončil v rohu. Michal Dobroň mi naznačil, že mi nahraje před branku. Vzápětí tak i učinil a já jsem byl překvapen, kolik jsem měl prostoru a času před brankou. Přihrávku jsem dostal na brusle a kupodivu mi to neodskočilo. Byl jsem rád, že jsem si mohl vybrat kam vystřelím. Povedlo se mi to co jsem chtěl – nahoru nad vyrážečku,“ popisuje svoji čtrnáctou trefu v sezóně křídelní útočník.

Po třech zápasech dostal v brance opět příležitost mladý Tomáš Pöpperle. “Byli jsme tak domluveni již od doby kdy začínal chytat Petr Bříza. Domluva zněla, že Petr odchytá tři zápasy a já naskočím proti Znojmu. Jsem hlavně rád, že jsem mohl chytat, neboť každá minuta v brance je pro mě dobrá,“ prozrazuje dvacetiletý talent.

Kdy však Pöpperle znovu okusí extraligový led netuší. “Zatím jsme se o tom nebavili. Takže uvidíme jak to budeme vypadat do budoucna.“ Náhradník jenž na podzim po zranění Petra Břízy překvapil celou hokejovou veřejnost sebevědomými výkony, je stále v čele extraligových brankářských statistik. Není vůbec vyloučeno, že se na tomto místě udrží až do konce základní části. “Vůbec na to nemyslím, do konce základní části ještě zbývá dvanáct kol. Je to ještě daleko a plno věcí se může změnit,“ skromně uzavírá Tomáš Pöpperle.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​V příští sezoně budeme ještě silnější

Hráči přistoupili na dočasné snížení platu

Jiří Hrdina: Ze Sparty jsem měl dobrý pocit

​Buchtele prodloužil kontrakt se Spartou