29. 10. 2012 Lucie Štěrbová

Proti Pirátům: Získá Sparta doma body?

P r a h a - Spartě se na domácím ledě začalo dařit. V úterý může přidat už třetí domácí výhru v řadě. V cestě jí ale stojí Piráti Chomutov. Ambiciózní nováček ze severu Čech začal sezonu skvěle, teď ale lehce ztrácí dech. Na tři body ze zápasu čeká už od 2. října. Zápas začíná v úterý v 18:30 a sparťanský tým v něm potřebuje vaši podporu!

Nováček z Chomutova se stále drží

Radek Duda, ofenzívní hrozba Pirátů

Chomutovu po velmi dobrém vstupu do extraligové sezony po osmatřiceti letech trošku dochází dech. Nicméně nováček i tak drží krok s elitní osmičkou a rozhodně nehraje druhé housle. S dvaadvaceti body ze 16 odehraných zápasů je na devátém místě tabulky a celkové skóre má jen lehce pasivní – 45:47.

Pravdou ale je, že na tři body ze zápasu čeká už od 2. října. To porazil tápající České Budějovice jednoznačně 5:2, pak ale přišla série nepříliš přesvědčivých výkonů z hokejek chomutovských hráčů. Na plný bodový zisk čeká Chomutov už osm zápasů, pravda pětkrát došel zápas až do prodloužení, nebo nájezdů a Chomutov vybojoval „alespoň“ devět bodů, ale série bez „stoprocentní“ výhry už trvá podle hráčů i trenérů příliš dlouho.

I v zatím posledním utkání, kdy Chomutov hostil před televizními kamerami liberecké Bílé Tygry, došlo na prodloužení. V něm vystřelil druhý bod pro Chomutov Štěpán Hřebejk.

Vzájemné zápasy jsou bohaté na góly

ET6,  29. 8.2012: Chomutov - SPARTA  7:0
ET5, 31. 8.2011: SPARTA – Chomutov  1:3
3. kolo, 21. 9.2012: Chomutov - SPARTA  7:5

Poslední měření sil: Dvanáct branek za zády gólmanů

Divoká přestřelka, která se divákům líbila, gólmanům už méně. Takový byl poslední vzájemný zápas. Chomutov v něm nejprve prohrával, pak otočil až na 5:2, aby vedení v 53. minutě ztratil. Za Spartu vyrovnával Petr Tenkrát. Chomutov ale poslal znovu do vedení v 56. minutě Zálešák a v 60 minutě pečetil svou 250. extraligovou brankou výhru Pirátů David Hruška. Zápas v Chomutově nedohrál Jan Hanzlík, který si po nárazu na mantinel zle pochroumal ruku a mimo hru je dodnes.

Peter Jánský přišpendlil Piráta Pulpána

Dominik Pacovský po zápase ale na mindrák zvaný „Chomutov“ nechtěl myslet: „Nemyslím si, že bychom z toho měli mít nějaký mindrák. Dostali jsme dvakrát sedmičku, ale dnes jsme měli na to, abychom vyhráli. Bohužel to nevyšlo.“ Podobně mluvil i v zápase dvougólový Petr Tenkrát: „Na utkání jsme byli dobře připravení a strašákem se pro nás Chomutov nestane.“

Sedmibrankový příděl pak komentoval i David Hruška: „Je to trochu neobvyklé, dát dvakrát stejnému soupeři tolik gólů, brankáři si dneska moc nezachytali. Ale to je prostě hokej a je to dobře pro fanoušky, že mohli vidět tolik branek. Pro mě je důležité, že se nám nakonec podařilo zvítězit.“

Sestavy z posledního kola:

HC Sparta Praha: Schwarz (17.- 32. Neuvirth) - Mojžíš, Vallin, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, od 41. navíc D. Kočí - Ton, Broš, I. Rachůnek - Pacovský, J. Hlinka, T. Rachůnek - Hovorka, Foster, Tenkrát - Bahenský, Přibyl, Forman - od 41. navíc Jánský. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Piráti Chomutov: Řehoř (Kostúr) - Palin Pulpán, Jurčina, Bartejs, Rutta, Mrázek, Rýgl, Lučka - Frolík, Kraft, Hřebejk - Hruška D., Duda, Procházka - Lušňák, Zálešák, Hrabák - Jíra, Sikora, Hromas.Trenéři:Doležal a Antonik

Z kabiny Sparty:

Pro Marka Schwarze byl zápas proti Kladnu lehce kuriózní. Po třetí brance střídal, po drobném zranění Neuvirtha se ale v polovině zápasu musel do branky vrátit. V zápase čelil více než 40 střelám, se svým výkonem ale nebyl příliš spokojený, první dvě branky podle svých slov mohl chytit. Dost možná se postaví do branky i v úterý proti Pirátům, které označil za velmi silný tým: „Chomutov hraje výborně, je to silný tým. My ale musíme dokázat, že hrajeme dobře, a vrátit jim porážky, které jsme od nich letos schytali.“

Marek Hovorka nastoupil na Kladně poprvé „proti svým“ a vysloužil si hlasitý pískot od fanoušků Kladna, v úterý ho tedy čeká příjemnější atmosféra, nicméně zápas s Chomutovem bude podle něj hodně těžký. „Musíme začít vyhrávat a chytit se nějaké bodové šňůry,“ dobře ví hráč původem ze Slovenska. „To, že jeden zápas vyhrajeme a hned ten druhý zase prohrajeme k ničemu nevede, nikam se nedostaneme a půjde to od deseti k pěti. Je nám jedno, jestli to bude Chomutov nebo Slavie, musíme prostě vyhrávat,“ burcuje před úterním duelem.

Zajímavosti k zápasu: Padne spousta branek a bude se prodlužovat?

Chomutovský Zálešák slaví branku

Kolik padne v zápase branek? Soudit podle tří posledních vzájemných zápasů, pak hodně. A do branky Sparty. Piráti na sparťanskou obranu zdá se umí. V prvním vzájemném zápase European Trophy jich Spartě nadělil hned sedm, ve druhém už bylo skóre mírnější (1:3). Pirátské střelecké hody ale přišly v prvním vzájemném extraligovém zápase, kdy padlo celkem 12 branek a skóre se zastavilo na poměru 7:5 pro Piráty. Celkový poměr branek pak není pro Spartu vůbec příznivý, je totiž 6:17 v její neprospěch. Nejproduktivnějším hráčem vzájemných zápasů je Milan Kraft s pěti body.

Bude se prodlužovat? Dost možná ano. Piráti odehráli prozatím šestnáct zápasů, sedm z nich došlo do prodloužení nebo k nájezdům. A v nadstavbových částech zápasů se Chomutovským nadmíru daří, vybojovali v nich šest výher, jen v zápase proti Plzni se Chomutov v prodloužení neprosadil a vítěznou branku vstřelil soupeř.

K zápasu:

Sparta potřebuje každý pár rukou, každé hlasivky, které ji poženou dopředu! Bojujeme za Spartu – na ledě i v hledišti! Přijďte proto podpořit sparťany do domácí Tipsport Areny. Zápas proti Chomutovu začíná v úterý od 18:30 hodin. Pokud se nedostanete přímo do hlediště, můžete ho sledovat i prostřednictvím portálu onlajny.cz, kde poběží textový přenos.