19. 2. 2015 Lucie Štěrbová, Pavel Hrdina

Proti Tygrům: Sparta míří do Liberce

Dlouhodobá část extraligy finišuje, do konce zbývá posledních pět kol a Sparta v pátek zajíždí na led 11. týmu tabulky, Liberce. Tygři ztrácejí na postupovou desítku čtyři body, Sparta potom jediný bod na třetí Kometu. Pro Spartu mluví lepší letošní vzájemná bilance a skvělé přesilovky, Liberec ale už mnohokrát dokázal, že je vším, jen ne jednoduchým soupeřem. Sledujte, jak si Sparta povede – v pátek od 18 hodin.

Jakub Valský

Liberec myslí na předkolo

Liberecký tým si na přelomu ledna a února prošel šestizápasovou šňůrou bez jediného bodu. Krizi způsobila střelecká nemohoucnost, kdy tým z pod Ještědu nedokázal ani v jednom utkání vstřelit víc než jeden gól. Na začátku února sice proti silnému Třinci vyšli Bílí Tygři ještě naprázdno, střeleckou smůlu nakonec ale zlomili proti tragické Olomouci. Moravanům nasázeli pět gólů a následně uspěli také proti Vítkovicím a Pardubicím. Tři vítězství po sobě vrátila tým zpět mezi adepty na play off, na desítku aktuálně Liberec ztrácí jen čtyři body.

„Každý zápas musíme hrát na krev. Pro nás je to už play-off. Abychom se do předkola dostali, musíme vyhrávat každý zápas,“ řekl pro Hokej.cz Jakub Valský, kterému přizvukuje spoluhráč Petr Jelínek:„Musíme to hrát jako play-off. Každý zápas hrát na to, že jdeme vyhrát. Po posledním kole se podíváme, a buď tam budeme, nebo ne. Ale uděláme všechno pro to, abychom se tam dostali.“ Šance na desítku tedy pořád žije, a existuje možnost, že si tým trenéra Pešána o postup zahraje třeba až v posledním kole proti aktuálně desáté Mladé Boleslavi.

„Nemůžeme koukat na to, koho bychom mohli stáhnout pod sebe. To takhle nejde. Musíme vyhrávat. Někdo tam prostě spadne,“ myslí si Valský. Veškerá pozornost jeho týmu se proto teď soustředí na domácí zápas se Spartou. Přesto, že se vzájemná bilance v liberecké Tipsport Areně z pohledu Sparty vylepšila, patří sparťané v Liberci mezi oblíbené soupeře.

TÝMOVÝ DUEL: LIBEREC VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

LIBEREC vs. SPARTA
Tomáš Filippi 36 (14+22)Nejproduktivnější útočníkJaroslav Hlinka 49 (16+33)
Radim Šimek 18 (8+10)Neproduktivnější obránceAdam Polášek 31 (9+22)
Vítek Vaněček (94,34 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Filip Novotný (90,85 %)
Jan Lukáš (79,59 %)
Jaroslav Janus (90,91 %)
4239Průměr diváků na domácích zápasech6116

Michal Barinka: Radši vyhrávat 3:0 než 9:1

Sparta v posledních kolech nastřílela spoustu gólů, důvod k naprosté spokojenosti to ale není. Zvlášť v případě Michala Barinky, který jako obránce nemůže mít radost z obranné činnosti vlastního týmu. „Pro diváky je to možná krásné, když padá tolik gólů. Ale když vedeme se Zlínem 4:1, nemůže se nám stát, že je pustíme zpátky do zápasu a necháme je to ještě zdramatizovat,“ vzpomíná na nedůslednou defenzivu v posledním domácím utkání.

Michal Barinka

Liberec před koncem základní části nutně potřebuje body, jak se těšíte na sever Čech?
My hlavně potřebujeme dát trochu dohromady naši hru. Po tenisovém výsledku 7:6 se Zlínem potřebujeme hrát trošku jiným stylem a ne, abychom se přetahovali o dva góly tam, dva góly sem. Chtěli bychom předvést kvalitní výkon, který nám pomůže k bodům. V tabulce je to kolem nás našlapané, takže je potřebujeme.

Hodně gólů nepadlo jenom v zápase se Zlínem, ale také proti Olomouci nebo Slavii. Nabrala Sparta střeleckou formu?
Padá to tam, to máte pravdu. Ale radši bychom, kdyby to nepadalo do naší brány a vyhrávali jsme třeba 3:0 nebo 2:1. Pořád lepší, když nebudeme góly dostávat. Výsledek bude vypadat líp. Pro diváky je to možná krásné, když padá tolik gólů. Ale když vedeme se Zlínem 4:1, nemůže se nám stát, že je pustíme zpátky do zápasu a necháme je to ještě zdramatizovat.

Na co jste se tedy soustředili, aby nepřišel další tenisový výsledek?
Soustředili jsme se hlavně na obranu středního pásma, která je nejdůležitější pro to, abychom nedostávali tolik gólů. Dostali jsme ale také hodně branek v oslabení třeba z tečí, kterým se dá těžko zabránit.

Co čekat od Liberce?
Čekáme hlavně bojovný výkon. Vždycky hrají bojovně a budou se to snažit urvat za každou cenu. Když přijede Sparta, budou se chtít vyšvihnout, přijde hodně lidí a bude to zápas se vším všudy. Očekáváme, že určitě nebudou chtít hrát nahoru dolů a bezhlavě lítat po pucích. Budou hrát spíš zezadu a vyrážet do protiútoků jako v play off.

Přesilovky Sparty? O dvě třídy nad libereckými

Jestli Sparta v nějaké disciplíně v letošní sezoně dominuje, pak jsou to přesilovky. Zahrála si jich prozatím 298 a vstřelila v nich 70 branek (z celkových 176). Úspěšnost v přesilovkách tak atakuje hranici 23,5 procenta a Sparta v tomto ohledu nemá konkurenci. Nejúspěšnějším přesilovkovým exekutorem je Lukáš Klimek – přesilovkových branek má na svém kontě deset, druhý je s osmi přesilovkovými zásahy Adam Polášek.

To Liberec má přesně opačné starosti. V přesilovkách se mu nedaří a prozatím dal pouhých 29 přesilovkových branek. Úspěšnost pouhých 10,94 procenta ho řadí na absolutní chvost příslušné tabulky. Nicméně pozor by si sparťané měli dát minimálně na Petra Jelínka, který je se šesti přesilovkovými góly nejúspěsnějším Tygrem.

Spartě se na Tygry letos daří, ztratila jen bod

Sparťané si letos Liberec mohou zařadit do kolonky oblíbených soupeřů, protože minimalně výsledkově se jim na severočeský tým daří. První vítězství 4:2 sparťanský trenér Zdeněk Moták sice označil za umlácené a ubojované, ale Sparta v něm bodovala naplno. Byť “pojišťovací” branku na 4:2 vstřelil Barinka až v 60. minutě.

Druhý vzájemný zápas od prvních minut kontrolovala, vypravovala si vedení 3:0, Liberec ve zbytku zápasu nepustila na dostřel a nakonec zvítězila 6:3. Třetí utkání hrané na ledě Sparty se domácím v úvodu nepovedlo – Sparta už ve 12. minutě prohrávala 0:2. Do konce 1. třetiny nicméně korigovala výsledek na 2:3, ve 46. minutě vyrovnala a v prodloužení rozhodl Juraj Mikúš.

9. kolo – HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 4:2

Branky a nahrávky: 8. Klimek (Réway, Polášek), 20. Kumstát (Rolinek, Barinka), 54. Ďaloga (Mikuš, Přibyl), 60. Barinka (Přibyl) – 39. Škoula (Bartek, Bulík), 54. Vampola (Šimek, Valský). Rozhodčí: Lacina, Pešina - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5353. Střely na branku: 40:29. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Novotný - Lašák.

22. kolo – Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 3:6

Branky a nahrávky: 36. Filippi (Radivojevič, Výtisk), 38. Urban (Ulrych, Kica), 54. Bakoš (Radivojevič, Schwarz) - 2. Cingel (Straka, Pilař), 21. Hlinka (Polášek), 34. Réway (Hlinka), 37. Pech (Sabolič), 45. Cingel (Straka), 51. Polášek (Hlinka, Réway). Rozhodčí: Hribik, Turčan – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 5849. Střely na branku: 30:33. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:6, 3:6. Nejlepší hráči utkání: Radivojevič - Hlinka.

35. kolo – HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec

Branky a nahrávky: 13. Hlinka (Klimek, Švrček), 20. Piskáček (Kumstát), 46. Dragoun (Ďaloga, Mikuš), 63. Mikuš (Ďaloga) – 3. Bulík (Bakoš), 12. Vampola (Radivojevič, Kajínek), 15. Urban (TS). Rozhodčí: Fraňo, Souček – Frodl, Charvát. Vyloučení: 3:5, navíc Ďaloga (SPA) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 3248. Střely na branku: 25:22. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3. Nejlepší hráči utkání: Piskáček - Vampola.

Sestavy z posledního kola

HC Sparta Praha: Novotný (41. Janus) – Pilař, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Piskáček, Barinka – Forman, Hlinka, Klimek – Sabolič, Buchtele, Vondrka – Kumstát, Pech, Rolinek – Volek, Přibyl, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.

Bílí Tygři Liberec:Lašák - Šimek, Gřegořek, Plutnar, Derner, Vitásek, Ulrych, Kolmann - Bulíř, Vampola, Bulík - Valský, Filippi, T. Urban - Balaštík, P. Jelínek, Krenželok - Hrníčko, J. Vlach, Jass. Trenéři: Pešán a V. Čermák.