2. 11. 2018 Petr Pavlík

Pšenička: Reprezentace? Vždycky super zážitky

Dalším nejlepším hráčem akademie HC Sparta Praha, tentokrát v kategorii juniorů, se stal útočník ONDŘEJ PŠENIČKA, který je o tři roky mladší než jeho starší bratr Tomáš hrající ve sparťanském áčku. "Odehráli jsme spolu v minulé sezoně pár dobrých zápasů, ve kterých jsme si dokázali navzájem vyhovět a přidat body," říká sparťanský čahoun měřící téměř dva metry.

Ondro, opět po dvou letech jste byl zvolen jako nejlepší hráč akademie HC Sparta Praha. Máte z toho radost? Nezaskočilo vás to trochu?
Mám z toho velkou radost a popravdě mě to trošku zaskočilo, protože si myslím, že by si to zasloužilo více spoluhráčů z našeho týmu. Bez mých spoluhráčů by to určitě nešlo, a proto si tohoto ocenění moc vážím.

Nejlepší sparťanští střelci 2018/19

  • 1. Tomáš Schwamberger - 10 branek; 12 zápasů
  • 2. Ondřej Havlín - 9 branek; 14 zápasů
  • 3. Patrik Prymula - 7 branek; 14 zápasů
  • 4. Vojtěch Kropáček - 7 branek; 13 zápasů
  • 5. Ondřej Pšenička - 7 branek; 14 zápasů

Vám osobně se zpočátku sezony hodně daří. Stihl jste ve čtrnácti zápasech nastřádat už osmnáct bodů. Je to i tím, že jste jako tým v dobré formě?
Snažím se hodně na sobě pracovat a pomáhat týmu na ledě, jak jen dokážu. Řekl bych, že jsme všichni nejenom v dobré formě, ale také atmosféra v kabině je pohodová a rázem máme všichni dobrou náladu. S kluky z lajny si navíc herně rozumím, což je super, že jsme si dokázali sednout hned na začátku sezony.

Ve vaší skupině jste v tabulce na čele a máte šestibodový náskok před Pardubicemi. Je tedy všechno tak, jak má být? Jste všichni maximálně spokojeni?
S naším umístěním v tabulce to zatím vypadá dobře, ale ještě máme před sebou několik důležitých, a hlavně náročných zápasů. Jsme spokojeni, ale na druhou stranu jsme si také prošli zápasy, které se nám zrovna nedařily odehrát podle našich představ. Rozhodně máme na čem pracovat a zlepšovat se do dalších zápasů.

Ve vaší skupině jste navíc týmem, který vyšle na branku soupeře za zápas nejvíce střel. Je právě střelba na branku to, na co se trenéři snaží apelovat?
Trenéři nás od začátku sezony tlačí především do střelby, ať si vypracujeme co nejvíce střeleckých pokusů a šancí na to, abychom dávali dostatek gólů. Čím víc střílíme, tím je větší šance dát gól. Ale samozřejmě, když v některých momentech vedeme o tři nebo čtyři góly, snažíme se poté v útoku vytvořit také nějaké hezké akce a ozdobit zápas. Ale to pochopitelně nejde vždycky, důležitou součástí hry je gól dát jakýmkoli způsobem. Nemůžeme pořád hrát jenom na krásu, to by se nevyplatilo.

Mít v hokeji příbuzného je určitě výhoda. Tomáš mě vždycky táhl dopředu a nyní mě podporuje snad v každém zápase.
Ondřej Pšenička

Předminulý týden měla soutěž na programu přestávku. Myslíte si, že vám prospěla nebo naopak jste pod jejím vlivem až moc vypadli ze zápasového tempa?
Neřekl bych, že by nám přestávka nějak uškodila. Naopak se hodně hodila, protože každá sezona je dlouhá a také náročná. Ale je pravda, že v prvních zápasech po přestávce jsme se trochu hledali, než jsme zase najeli na náš klasický rytmus. Bylo těžší se okamžitě dostat hned do správného tempa, ale nyní se nám to už podařilo.

V minulých letech jste si několikrát také zahrál za českou reprezentaci. Je vaším cílem znovu nakouknout, jak se říká, do rychlejšího hokeje? Co pro to musíte udělat?
Hrát za Českou republiku pro mě byla a je pokaždé velká čest. Každý by měl být rád za takovou šanci, která se už nemusí opakovat. Samozřejmě bych si chtěl opět za reprezentaci zahrát, ale vím, že konkurence v našem ročníku 2001 je veliká. Musím na sobě co nejvíce pracovat, bylo by dobré, abych byl zdravý, pokud to půjde. A samozřejmě mít i trochu toho štěstí, které v hokeji mnohdy rozhoduje o úspěchu.

V minulém ročníku jste reprezentoval českou sedmnáctku na Turnaji pěti zemí, kde jste mimo jiné smetli v mezistátním derby Slovensko vysoko 8:0. Označil byste tento zápas za váš největší zážitek v reprezentaci?
Zážitek to určitě byl, protože porazit v derby Slováky ještě takovým rozdílem, byla opravdu paráda a moc jsme si to s kluky užili. Mně se navíc podařilo vstřelit první hattrick za reprezentaci (směje se), takže skvělý zápas ze všech pohledů. Ovšem naším úplně největším zážitkem byl týmový úspěch na turnaji World Hockey Challenge a obzvlášť také vítězství nad Rusy, to se nám fakt povedlo.

Váš starší bratr Tomáš nyní stabilně nastupuje za sparťanské áčko. Předpokládám, že o rady máte doma postaráno téměř dokonale, nemám pravdu?
My jsme každý trochu jiný. Občas si radíme, ale není to na denním pořádku. To určitě ne. Naopak je výhoda mít v hokeji příbuzného, Tomáš mě vždycky táhl dopředu a nyní mě podporuje snad v každém zápase. Oba dva útočíme a chceme dávat góly, ale větší zodpovědnost do obrany má asi Tomáš. (usmívá se)

Minulý týden na zápase v Hradci Králové dával váš bratr také jeden přestávkový rozhovor mezi druhou a třetí třetinou. Viděl jste ho? Nesmál jste se mu zpětně?
Ne vůbec. (směje se) Ten zápas jsem sledoval a rozhovor jsem samozřejmě viděl. Ze začátku mi to trochu vyrazilo dech, ale bylo super vidět Tomáše také v televizi.

18
Tolik kanadských bodů už stihl nastřádat útočník Ondřej Pšenička během čtrnácti odehraných duelů za sparťanskou juniorku.

Tomáš měl také v průběhu utkání šance na skórování. Nevychutnával jste si ho potom po zápase, když se mu ani jedna nepodařila dotáhnout do úspěšného konce?
Určitě ne. To bych si snad ani nedovolil. (smích) Mrzelo mě to stejně jako jeho, když mu to tam nepadlo. Moc bych mu přál, aby se dočkal také prvního extraligového gólu mezi muži, rozhodně by si to zasloužil. Věřím, že se mu to povede.

V minulé sezoně jste měli tu možnost zahrát si spolu v jednom útoku za sparťanskou juniorku. Jakou jste měli od trenérů zpětnou vazbu? Klapalo vám to spolu?
Ano. Odehráli jsme spolu v minulé sezoně pár dobrých zápasů, ve kterých jsme si dokázali navzájem vyhovět a přidat body. Tím se nám podařilo zápasy vyhrávat. Chtěl bych si s bráchou zahrát jednou i v extralize, ale myslím, že teď je šance opravdu minimální. A-tým hraje dobře, drží první místo v tabulce a je poskládaný z mnoha zkušených hráčů. Mladí tam jsou sice také, ale ti už mají s dospělým hokejem bohaté zkušenosti.

Představte si celou situaci opačně, že byste najednou oba hráli ve dvou různých týmech. Chtěl byste si zahrát i proti Tomášovi v nějakém extraligovém zápase?
Mohla by to pro nás být zajímavá zkušenost, a hlavně zábava si vyzkoušet, jak se nám oběma daří hrát proti sobě. Kdyby tahle situace nastala, rozhodně bych mu nedal nic zadarmo, s tím ať nepočítá. (smích)


FOTO: Juniorský hokej, Juliana Zash

×
Dnes v 17:30 | Muži
Madeta Motor České Budějovice
HC Sparta Praha
×
Dnes v 12:00 | Dor.
VSK Technika Brno
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta zavítá po letech do Českých Budějovic

​Sparťani blízko rekordu, darovali krev i plazmu

O účast na MS U20 zabojují tři sparťané

Horák: Gesto fair play? Klobouk dolů