23. 4. 2006 Vojtěch Gibiš

Ptáček s Vykoukalem se “dopajdali“ k titulu

Oba dva jsou zkušení beci, kteří hráli v národním týmu, oběma je přes třicet let a oba se do Sparty vrátili v minulém roce. A oba také získali mistrovský titul, i přes to, že měli zraněná kolena, Ptáček navíc i kotník. Ovšem se svým handicapem se oba vyrovnali a výtečným defenzivním výkonem pomohli Spartě k vysněnému titulu.
Jiří Vykoukal měl problémy s koleny již delší dobu, což vyústilo v operaci, kterou podstoupil pětatřicetiletý bek v polovině září loňského roku. Vykoukal tak stihl jen čtyřiadvacet zápasů v základní části, v play-off byl nucen také dva vynechat. Přesto považuje sezonu za velmi úspěšnou, vždyť byla také zakončena titulem, pro Vykoukala se Spartou již třetím. Bezprostředně po zápase pak zkušený obránce říkal: “Mám nádherné pocity, jsme tu všichni neskonale šťastní.“

Překvapivé vítězství přisuzoval Vykoukal hlavně faktu, že Sparta ani jednou v play-off neprohrála doma v T-Mobile Areně. “Publikum nás hodně vyburcovalo a pomohlo nám. Tvrdím ale, že člověk musí podávat stejný výkon, bez ohledu na to, zda jsou v hale čtyři nebo dvanáct tisíc lidí. Ale přeci jenom, když je hala zaplněná, tak vám naskakuje husí kůže a jdete do zápasu totálně naplno,“ rozebíral rodák z Olomouce.

Ač výsledek šestého finále zní 3:0, což vypadá dost jednoznačně, hrál se v T-Mobile Areně velmi vyrovnaný hokej. “Poslední zápas byl hlavně těžký psychicky. Věděli jsme, že rozhodne nějaká malá chyba, nějaký odražený puk. Já sám jsem si říkal, že kdo dá první gól, ten asi vyhraje. A proto jsem rád, že jsme ho dali my. Takže po prvním gólu jsem začal a za stavu 2:0 jsem už věřil v úspěch,“ se spokojeným úsměvem na rtech sedíc v šatně vedle Viliama Siveka odpovídal obránce s přezdívkou “Bača“.

Po chvíli ještě Vykoukal dodal. “Velmi si tohohle titulu cením, protože jsem ani jeden zápas během téhle sezony neodehrál bez bolesti. A někdy byla opravdu příšerná, byly to muka. Při některých zápasech jsem nevěřil, že je dohraji. Bylo to pro hodně psychicky náročné, nemohl jsem odevzdat stoprocentní výkon, koleno mi to prostě nedovolilo. Proto jsem nyní velmi rád, že se to povedlo a já jsem dopajdal k titulu (smích)“

V kabině půl hodiny po zápase seděl Vykoukal s plastovým kalíškem v jedné ruce a lahví šampaňského v druhé. “Když jsem byl mladší, tak jsem nikdy oslavy nijak zvláštně neprožíval. Ale nyní jsem si řekl, že si ty oslavy pořádně užiji. Doufám, že to přežiju,“ se smíchem uzavřel dvojnásobný mistr světa.

Zatímco Vykoukal se vrátil do Sparty již v létě, František Ptáček zamířil do klubu, který ho vychoval, až v polovině prosince a jeho návrat byl pro mnohé překvapivý. “Vůbec jsem s návratem do Sparty nepočítal. I v předešlých sezonách mě Sparta chtěla, ale Karlovy Vary říkaly rezolutní ne. Proto jsem rád, že se mi letos návrat do Sparty povedl a navíc byl zakončen fantastickým vítězstvím.“

Karlovy Vary jako tradičně bojovaly o play-off, ale Sparta na tom nebyla o nic lépe. Vždyť si také účast ve vyřazovacích bojích zajistila až v posledním kole. I proto to pro Ptáčka nebyla jednoduchá sezona. “Nebylo to jako dříve. Dávali jsme si postupné cíle. Nejdřív se dostat do play-off, pak odehrát co nejlépe zápasy se Zlínem, pak zápasy se Znojmem a nakonec se Slavií. Nešli jsme za celkovým vítězstvím, chtěli jsme zanechat dobrý dojem, hrát dobrý hokej. Nakonec jsme se ale poctivou prací dostali až na vrchol,“ oddechl si v šatně plné šampaňského jednatřicetiletý hráč.

V posledním finálovém zápase porazila Sparta ofenzivní Slavii 3:0, to vše v sezoně, která pro Spartu začala velmi špatně, neboť obrana dostávala na podzim spousty hloupých branek. “Nebyl jsem tu od začátku sezony, nemůžu to tedy moc hodnotit. Spartu jsem ale samozřejmě sledoval. Věděl jsem, že nepatřila na to místo, kde v době mého příchodu byla. Nebudu hodnotit podzim, ale ve chvíli, kdy jsem přišel já, už tady byl ten správný duch. Ať jde o hráče, management, či fanoušky,“ hodnotil bek, který ve Spartě zakončil jedenáctou sezonu..

František Ptáček vypadal v kabině po zápase velmi klidně, že to ani nevypadalo na to, že před několika desítkami minut vyhrál mistrovský titul. “Euforie na ledě byla velká, ale v kabině na mě trochu dolehla únava. Potřeboval jsem se najíst, ale myslím si, že s přibývajícím alkoholem se ta euforie vrátí a klidný asi nebude nikdo.“ A v hlavě už měl také naplánované oslavy. “Doma jsem řekl, že přijdu v neděli na oběd. Tak doufám, že to nebude pravda,“ smál se obránce, který strávil posledních dvě a půl sezony v karlovarské Energii.

Po vyhraném zápase se také Ptáček dozvěděl o tom, že by se měl v pondělí hlásit na tréninku rodícího se reprezentačního mužstva. “Pozvánka mě potěšila, ale budu zvažovat, zda ji přijmu. Dohrával jsem totiž v dosti dezolátním stavu. Poradím se s lékaři, zda má cenu to vůbec zkoušet. Mám natažené vazy v koleni a nastřelený kotník. Mám takové tušení, že to nebylo jen nastřelené, proto budu muset zajít v pondělí na vyšetření,“ osvětlil své problémy trojnásobný mistr republiky.

Foto: Tomáš Polák, Petr Končal - http://koncal.com/.