26. 9. 2011 Daniel Ryl

Puk jsem dal po návratu tátovi jako dárek, vzpomíná Michal Sivek

V Praze finišují přípravy na hokejový svátek, který se v České republice v nejbližších dnech uskuteční. New York Rangers zavítají do Prahy, aby odehráli přípravné utkání se Spartou v rámci svého evropského turné. Na utkání nebude chybět také Michal Sivek, kterého možná popadne menší nostalgie. Právě proti Jezdcům totiž vsítil svou premiérovou branku v NHL.

Na českém území ležela bílá peřina, ratolesti se stále rozkoukávaly z nových darů, které našly pod stromečkem, a jeden takový si nadělil také nadějný útočník Michal Sivek. Mladá puška si právě 26. prosince připsala první branku v NHL, když se prosadila v dresu Pittsburghu v divizním derby s týmem z Manhattanu. Vzpomínka na sváteční událost v bývalém útočníkovi stále přetrvává. „Samozřejmě, že si na tu branku pamatuji. Na takové zážitky se prostě nezapomíná. Pro hokejistu je to nádherný pocit,“ přiznává Sivek. Brankovou situaci má i dnes před očima: „Dostal jsem od naší modré čáry dlouhý pas až na útočnou modrou. Ujížděl jsem sám na brankáře a blafákem jsem zasunul puk pod jeho tělem.“

PUK NA PAMÁTKU
Kotouč, se kterým vstřelil Michal Sivek svoji první branku v NHL

Většina hokejistů si po své první brance schová kotouč na památku. Bývalý útočník Sparty nebyl výjimkou. „Puk jsem si vzal, schoval a po návratu z USA jsem ho dal tátovi jako dárek. Má ho stále u sebe,“ popisuje osud černé gumy. Jak již bylo řečeno, Michal vstřelil svou první branku 26. prosince a přispěl k výhře v poměru 6:1. S menším zpožděním si tak nadělil další vánoční dárek, na který vzpomíná s úsměvem. „Možná to je trochu speciální datum. Pro mě to ale bylo specifické spíš proto, že jsem na první branku čekal poměrně dlouho. Bylo to pro mě takové zadostiučinění,“ netají se bývalý dříč. „Také pro tým to bylo důležité vítězství. Zvítězili jsme po delší šňůře porážek. Nebyli jsme zrovna v dobrém rozpoložení, takže nám toto vítězství trochu pomohlo. Pokud si dobře pamatuji, tak se v tomto utkání vrátil na led Mario Lemieux, který kvůli zranění nějaký čas nehrál,“ pátrá v paměti.

Zápasy týmů z NHL na evropské půdě jsou skvělou myšlenkou a reklamou, chválí Sivek

Z přátelských utkání týmů NHL v Evropě se stává novodobý trend. Kromě celku z Manhattanu čeká evropský trip na Buffalo Sabres, Anaheim Ducks a Los Angeles Kings. „Myšlenka je to výborná, je to svátek pro český hokej, pro Spartu, ale pro hokej obecně. Takové akce pomáhají rozvíjet tento sport a pomáhají mu více prorazit ve společnosti,“ hledá pozitivní dopady této akce oblíbený hráč mezi sparťanskými fanoušky. „Je to fantastická šance. Ve čtvrtek nás čeká střet týmů, které jsou na hokejové mapě hodně, hodně dlouho. Jak říkám, bude to svátek hokeje a hlavně svátek pro Spartu,“ dodává.

Bývalému útočníkovi je teprve třicet let. Prožívá tedy období, kdy jsou hokejisté na vrcholu své kariéry. Pokud by jeho problémy s třísly z roku 2008 nevedly ke konci aktivní kariéry, možná by měl opět možnost překonat brankáře NYR, ale tentokrát v dresu Sparty. „Ohromně se těším, takže ve čtvrtek budu na tribuně. Na takovém utkání nemohu chybět,“ přiznává bez nějakého náznaku smutku. Bývalý srdcař a bojovník pracuje jako hráčský agent, tudíž má více času objet i jiné stadiony a zápasy. „Chystám se také na další utkání Rangers, které se odehraje v Bratislavě. Pro Slovensko to bude také velká událost. Jsem zvědavý, jak bude všechno vypadat. Hrozně moc se těším,“ dodává na závěr.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Trenéři: Jsme rádi, že můžeme být na ledě

​Sparťanská krev #14: Kdy jindy, když ne teď!

Bratři ve Spartě: Nedvědovi, Francouzi i naděje

Filip Chlapík se prodloužil kontrakt v Ottawě