9. 8. 2017 Daniel Ryl

Red Bulls Salute je zpět, nechybí ani Sparta!

Na evropskou hokejovou mapu se po čtyřech letech vrací tradiční turnaj čtyř celků – Red Bulls Salute. V konkurenci německého, švýcarského a rakouského hokeje se představí také Sparta, která už se výrazně zapsala do historie turnaje. V roce 2008 ho totiž ovládla a o triumf se pokusí také letos. Její cesta začíná ve čtvrtek 10. srpna od 19.30 hodin zápasem proti Salcburku. V sobotu se pak o konečné umístění utká s jedním z dvojice EHC Mnichov – SC Bern.

Tradiční podnik, v němž vládla i Sparta

Uznávaný mezinárodní turnaj Red Bulls Salute se odehrál poprvé v roce 2005, kdy ho v Salcburku uspořádal domácí EC Red Bull Salzburg. Tradiční přátelský turnaj se konal pravidelně do roku 2013 s tím, že od roku 2010 byl vrcholem European Trophy, předchůdcem nynější Champions Hockey League. Tentokrát se ovšem turnaj uskuteční v Ga-Pa.

4
Turnaje se zúčastnily už čtyři české kluby. Kromě Sparty ještě České Budějovice, Pardubice a Plzeň.

Celý turnaj často procházel změnami formátu a několikrát se ho zúčastnila také Sparta. Před deseti lety na prestižním turnaji chyběla a nemohla tak narazit na speciálního hosta. V roce 2010 se totiž v konkurenci Salcburku, Davosu a Färjestadu představili také Los Angeles Kings, kteří v rámci evropského tripu celý turnaj ovládli a zařadili se mezi devět vítězů.

Zlatou trofej má ve sbírce také Sparta, která vládla o rok později. Tentokrát se ale hrálo v šesti týmech, které byly rozděleny do dvou skupin. Sparta tu svou v konkurenci Salcburku (4:3) a Petrohradu (2:0) ovládla a ve finále zdolala i Curych (2:1). Ze současného kádru ovšem tehdejší triumf nikdo nepamatuje, jen sportovní manažer Michal Broš, který ve finále vstřelil vítězný gól.


Spartu doplní Salcburk, Mnichov i Bern

Spartu není třeba představovat a chybět nemůže ani Salcburk. Tradiční pořadatel turnaje má ve sbírce šest rakouských titulů, z nichž dva v letech 2015 a 2016 získal v rámci EBEL ligy. Ačkoliv se jedná o giganta sponzorovaného Red Bullem, hraje v nejmenší hale celé soutěže. Maličký stánek má kapacitu jen 3 500 diváků a bojuje v něm řada rakouských reprezentantů.

Druhým účastníkem, který má podporu Red Bullu, je tentokrát domácí Mnichov. Bavorský celek byl založen v roce 1998 a své zápasy hraje v olympijské aréně pro 6 256 diváků. Největší úspěchy však slavil až v posledních dvou sezonách, kdy se stal dvojnásobným šampionem Německa. Trenér Don Jackson se může kromě domácích borců spolehnout i na Američany, Kanaďany či Dány.

Posledním účastníkem, pro sparťanské fanoušky nejznámějším, je švýcarský Bern. Tradiční celek, jehož založení se datuje do roku 1931, je pod vedením Kariho Jalonena žhavým kandidátem na obhajobu titulu, který získal patnáctkrát a v následující sezoně bude útočit na zlatý hattrick. 

V předešlé sezoně se celý tým představil také v Praze, kde v rámci čtvrtfinále Ligy mistrů prohrál 1:4 a jeho cesta turnajem skončila právě na Spartě. Kromě švýcarských reprezentantů najdete v kádru také zkušené borce z NHL či KHL. Za zmínku stojí finský legionář Mika Pyörälä, ale také americký křídelník Marc Arcobello.


PROGRAM TURNAJE:

čtvrtek 10. srpna - HC Sparta Praha - EC Red Bull Salzburg (19.30)
pátek 11. srpna - EHC Mnichov - SC Bern (19.30)
sobota 12. srpna - o 3. místo (15.00), finále (19.00)

VSTUPENKY NA RED BULLS SALUTE 2017 ZDE


Kádr Sparty pro Red Bulls Salute 2017:

Brankáři: Sami Aittokallio, David Honzík.

Obránci: Tomáš Dvořák, Petr Kalina, Ondřej Mikliš, Richard Nedomlel, Tomáš Pavelka, Jan Piskáček, Petr Zámorský, Vojtěch Zeleňák.

Útočníci: Jiří Černoch, Miroslav Forman, Jaroslav Hlinka, Lukáš Klimek, Andrej Kudrna, Petr Kumstát, Lukáš Pech, Alexander Reichenberg, Lukáš Rousek, Robert Říčka, Vinny Saponari, Jiří Smejkal, Dominik Uher.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​V příští sezoně budeme ještě silnější

Hráči přistoupili na dočasné snížení platu

Jiří Hrdina: Ze Sparty jsem měl dobrý pocit

​Buchtele prodloužil kontrakt se Spartou