11. 12. 2008 Lukáš Krupička

Rehabilituje se Sparta proti Ocelářům?

P r a h a - Zápasy jdou rychle za sebou a po vyrovnaném, ale přesto prohraném derby přijede do TESLA ARENY tým Ocelářů z Třince. Sparta bude bojovat o ligové body s houževnatým soupeřem i s početnou marodkou. Oba týmy v tabulce dělí jediný bod. Utkání se odehraje v pátek 12. prosince od 18 hodin.

O soupeři...

Třinečtí Oceláři letos nemají vůbec špatnou sezónu. Po celkem nevyrovnaném úvodu se týmu v současné době daří a postupuje tabulkou vzhůru. S posledními zápasy Ocelářů mohou být fanoušci i trenéři spokojeni. Třinec z posledních čtyř zápasu hostil třikrát soupeře na svém ledě. Vždy si odnesl všechny body po výhrách nad Litvínovem (6:4), Libercem (5:2) a Mladou Boleslaví (3:2). Jedinou ztrátu utrpěli jen v zápase na Kladně po výsledku 5:4 po samostatných nájezdech. Což vyšvihlo na Třinecké na čtvrté místo tabulky s 50 body.

V týmu ze severu Moravy se udála jedna změna, když odešel bývalý sparťan Róbert Tomík do slovenského Trenčína. Ocelářům budou chybět dlouhodobě zraněný Kováčik a juniorští reprezentanti Pánik s Kaniou, kteří jsou na soustředěních slovenské a české dvacítky.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:

Polanský, Peterek
Jiří Polanský Jan Peterek

Tahounem celku slezskému celku je útočník Jiří Polanský. V Třinci hraje už svojí šestou sezónu. Ta je zatím jeho nejpovedenější, když se mu z 32 odehraných zápasů podařilo nastřádat 35 bodů za 15 branek a 20 asistencí. Což ho řadí na první místo v produktivitě společně s plzeňským Vlasákem.

Dalším hráčem, který má zásluhu na třineckém vzestupu je harcovník a kapitán s číslem 11 na dresu Jan Peterek. Ten nejraději vytváří gólové situace pro své spoluhráče, což dosvědčuje fakt, že již nahrál na 21 branek. Občas i sám nějaký ten gól vstřelí, v letošní sezóně má na svém kontě osm přesných zásahů.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

První letošní měření sil se odehrálo 19. září na severu Moravy. Sparta vyhrála v Třinci 4:2, když prakticky celé utkání vedla. O branky Pražanů se postarali Ton, Výborný, Černošek a Podlešák.

"Byli jsme velice koncentrovaní. Rozhodla paradoxně především oslabení, ve kterých jsme přežili hodně hry ve čtyřech. Uvažovali jsme o více změnách a že rozhodíme i druhý útok, ale nakonec jsme ho nechali, protože si dokázal v minulých zápasech vypracovat šance. Kdežto první lajna hrála hodně po mantinelech, proto jsme tam dali mladého Látala, který splnil očekávání," zhodnotil tehdy utkání asistent trenéra Marian Jelínek.

Další vzájemný duel následoval po neskutečném derby, kde Sparta dominovala. Proto také bylo očekávání veliké. Holešovičtí tento tlak úplně neustáli a v zápase měli velké problémy s třineckou obranou. Sparta v zápase dvakrát vedla, ale vždy jen o jednu branku, což se Třinci podařilo dvakrát vyrovnat a zápas dovést až k samostatným nájezdům, kde byl jediným úspěšným exekutorem Polanský. Třinec si tak odvezl z Prahy dva body.

O Spartě:

Poslední zápas Sparty bylo velké derby, ve kterém sparťané neselhali. V prvních dvou třetinách byli místy lepším týmem, ale góly střílela jen Slavia. Takže výsledek po čtyřiceti minutách zněl 0:2 ve prospěch hostů. Ale do poslední části přišla ta „pravá“ Sparta. Sevřela soupeře v jeho obranném pásmu a dvěma góly Davida Výborného během jedné minuty vyrovnala. V závěru se strhl hokej hraný na obě strany a rozhodnout mohly oba týmy. Zápas se nakonec dostal až ke „zkoušce dovedností“, ve které exceloval slávista Bednář a vystřelil tak prémiový bod pro sešívané.

Sparta v posledních dvou zápasech nebojovala jen se soupeři, ale i s rozsáhlou marodkou. Chybělo několik hráčů základní sestavy - Ručinský, Černošek, Hrdel, Podlešák, Ton a Langhammer. V současnosti řádí v kabině viróza a proto není jisté kdo nastoupí. Do sestavy by se měl vrátit Petr Ton a s týmem nadále zůstávají vypůjčení Vinogradov a Zykin.

Ve Spartě nejvíce září:

Výborný, Vykoukal
David Výborný Jiří Vykoukal

Zářil před derby a září i po něm, kapitán Sparty David Výborný, je v posledním zápasech střeleckým tahounem týmu. Vstřelil jedinou branku Sparty v Litvínově a pak hned dva přesné zásahy v Plzni. Nakonec i dvě přesné střely do branky Slavie. To je David Výborný poslední doby a ukazuje tak všem, že branky dávat nezapomněl.

V obraně tvrdí muziku veterán v rudém dresu Jiří Vykoukal, který nejen dobře brání, ale také vydatně podporuje ofenzívu holešovického klubu. Po zranění odehrál 15 zápasů, v nich získal úctyhodných 12 kanadských bodů za 4 branky a 8 přihrávek.

O zápase:

Zápas 31. kola O2 extraligy se odehraje v holešovické TESLA ARENĚ v pátek 12.12. od 18 hodin. Spartě můžete držet palce u tradičního online přenosu nebo na internetové televizi na tv.hokej.cz.

Internetové stránky našeho soupeře najdete na www.hcwerk.cz.

Sestavy z minulého kola
Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Gulaši, L. Procházka, Jerofejevs - Látal, Broš, Koreis - Netík, D. Výborný, Kratěna - Hromas, Langhammer, Kafka - Mrňa, Zykin, Slaba. Trenéři: František Výborný, Marian Jelínek.
Čechmánek - Vosátko, Gureň, Sekeráš, Výtisk, Seman, Malec, Rangl - Balej, Piecha, D. Moravec - Kanko, Polanský, V. Polák - D. Květoň, Peterek, Martynek - Zeliska, Hampl, Pavelek. Trenéři: Stavjaňa a Juřík.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 1 - 0 - 3 2:4 2:4 5:1 1:2