8. 5. 2017 Daniel Ryl

Reichenberg: Sparta na mě udělala velký dojem

Jednou z letních posil Sparty se stal norský útočník ALEXANDER REICHENBERG. Čtyřiadvacetiletý křídelník se do Prahy přesunul z Hamaru, kde hájil barvy Storhamaru a proti českému klubu nastoupil už v zápasech Champions Hockey League. Do přípravy se ovšem zapojí později, protože s norským týmem poprvé bojuje na světovém šampionátu v Paříži, kde narazí i na český tým. Do Francie navíc odcestoval jako čerstvý světový rekordman.

Výhra na Spartě v CHL byla pro celý Storhamar velký úspěch

Alexi, kdy začaly vaše námluvy se Spartou?
Můj agent Radek Hamr dal Spartě tip a zahájil s ní jednání. Nakonec všechno dobře dopadlo a já už se na Spartu těším.

Vy už jste proti Spartě nastoupil v dresu Storhamaru v rámci Champions Hockey League. Znal jste tedy klub i O2 arenu. Byl to jeden z důvodů, proč jste se pro přestup do Čech rozhodl?
Zázemí tím hlavním důvodem nebylo, přestože je O2 arena skvělá a atmosféra určitou roli hrála, ale hlavním důvodem byla Sparta jako klub. Když jsme proti ní ve Storhamaru hráli, udělala na mě velký dojem.

Doma jste se Spartou prohráli, ale v Praze jste překvapivě zvítězili, což byl pro váš klub velký úspěch. Jak na tyto zápasy vzpomínáte?
Byly to velmi těžké zápasy a cenná zkušenost pro všechny. Sparta měla rychlé a silné hráče, její hra se mi líbila.

Vy jste nakonec skupinu se Spartou a Ženevou dokázali nečekaně vyhrát. Bylo to překvapení i pro vás?
V celé sezoně Ligy mistrů jsme hráli velmi dobře. Navíc jsme dokázali Spartu porazit na jejím ledě, to byl pro Storhamar super výsledek.

Pojďme k vám. Pro české fanoušky jste s výjimkou dvou utkání CHL a dvou reprezentačních zápasů v Chomutově neznámou. Co od vás mohou sparťané očekávat?
Jsem spíše technický hráč. Myslím si, že jsem i docela rychlý a rád si hraju s pukem, tak snad to ve Spartě dokážu potvrdit.

Váš otec je Švéd a vy jste se narodil v Moře. Proč tedy reprezentujete Norsko?
Ve dvou letech jsme se přestěhovali do Norska. Když mi bylo patnáct let, dostal jsem se do norské reprezentace a musel jsem se rozhodnout, za koho budu hrát. Nakonec jsem si vybral Norsko.

Měl jsem hrozné křeče, opravdu jsem trpěl, nebylo to pro nás jednoduché. Bylo velmi těžké udržet koncentraci po celou dobu.
Alexander Reichenberg o rekordním utkání hokejové historie

Zrovna v Norsku je hokej na vzestupu, ale stále jsou tam daleko oblíbenější sporty. Proč jste si vybral právě hokejku a puk? Bylo to kvůli vašemu otci, který také hrál?
Ano. Začal jsem bruslit už jako malý kluk někdy ve třech letech. Bruslení jsem odmalička miloval a bavilo mě to, takže jsem začal hrát hokej.

Předpokládám, že v norské reprezentaci a Spartě jste i díky tátovým radám...
Samozřejmě, že ano. Táta mi radí celou kariéru a podporuje mě. Všechno jsem se naučil od něj a jsem mu za to vděčný, doufám, že má také radost, že se mi daří.

Rekordní zápas? Doufám, že už takový nikdy hrát nebudu

Vraťme se ještě ke Storhamaru. Vy jste nechyběl u pátého čtvrtfinále play off proti Sarpsborgu, který rozhodl gól ve 218. minutě a zápas se stal nejdelším duelem v hokejové historii. Jak na tento maraton vzpomínáte?
Byl to extrémní zážitek. Já doufám, že už podobný zápas nikdy hrát nebudu, ale pochopitelně na něj do konce života nezapomenu.

Na druhou stranu jste světovým rekordmanem, to zní době, nebo ne?
To jo, to je pravda. (úsměv)

218.
Alexander Reichenberg byl u toho, když jeho Storhamar rozhodl v pátém čtvrtfinále play off proti Sarpsborgu o výhře až v čase 217:14! Společně se svými spoluhráči a soupeřem tak odehrál nejdelší utkání hokejové historie.

V takovém utkání se člověk nepotká pouze s únavou, ale trápí ho také hlad, snižující se pozornost. Co bylo nejtěžší pro vás?
Měl jsem hrozné křeče, opravdu jsem trpěl, nebylo to pro nás jednoduché. Jak jste ale říkal, také bylo velmi těžké udržet koncentraci po celou dobu.

V médiích se mluvilo o tom, že vás zásobovala místní restaurace, zatímco soupeř kompletně vyjedl celý bufet. Je to pravda?
Ano. V Hamaru máme restauraci La Perla, která vaří i během noci. Takže nás zásobovala. (úsměv)

V play off jste vypadli, ale díky svým výkonům jste si vybojoval nominaci na MS v Paříži. Těšil jste se hodně?
Jasně! Jsem naprosto nadšený, doufám, že se nám na šampionátu podaří udělat nějaký úspěch.

Máte za sebou první utkání, ve kterém jste zdolali domácí Francii 3:2 (rozhovor vznikal před nedělním utkáním se Švýcary, pozn. autor). Vy jste navíc nahrával na vítězný gól. Nebyl jste ale před startem zápasu nervózní?
Spíš jsem se na první zápas těšil, jsem rád, že jsme do turnaje vstoupili dobře. Sníme o čtvrtfinále, které je podle nás reálné, ale bude to velmi těžké.


Profil a statistiky Alexandra Reichenberga

Norský útočník není žádný pořízek, ale patří k největším norským nadějím. Ofenzivní šikula z Lillehammeru začal s hokejem právě ve městě, kde se odehrály Zimní olympijské hry v roce 1994. Alexander Reichenberg se narodil o dva roky dříve a už v šestnácti letech nakoukl do prvního mužstva Lillehammeru. 

V něm se nakonec stal jednou z opor, když ve třech po sobě jdoucích ročnících nasbíral vždy minimálně 35 bodů. V létě 2015 se pak dohodl na smlouvě se Storhamarem, a vyzkoušel si tak poprvé angažmá mimo rodné město. V dresu tohoto celku si vyzkoušel i atmosféru Champions Hockey League, kde se dvakrát postavil přímo na ledě právě pražské Spartě. V celkových osmi zápasech Ligy mistrů nasbíral čtyři body za tři góly a jednu přihrávku.

Dvojnásobný mistr norské juniorské ligy se v dresu Storhamaru prvního mužského titulu nedočkal, ale se svým týmem přepisoval hokejové dějiny. I on totiž nastoupil 12. března 2017 proti Sarpsborgu do pátého čtvrtfinále play off, které rozhodl domácí Joakim Jensen až v čase 217:14. To ze zápasu udělalo nejdelší utkání hokejové historie.

Alexander Reichenberg se českým fanouškům nepředstavil pouze na ledě Sparty, protože po konci sezony 2016/2017 dostal pozvánku do reprezentace a za Nory nastoupil do obou zápasů Euro Hockey Challenge v Chomutově. Mladý útočník si dokonce vybojoval svou premiérovou účast na mistrovství světa. Od 1. května je hráčem pražské Sparty.


Sezona  Klub                   Z G A B TM +/-
2008-09 Lillehammer - jun. (E)         25 30 28 58 20
     Lillehammer "B" - (2. liga)       15 3 3 6 33
     Lillehammer (E)             2 0 0 0  0     
2009-10 Lillehammer - jun. (E)          8 6 5 11  8
     Lillehammer - jun. (E, p-o)       7 4 7 11  6
     Lillehammer "B" - (2. liga)       21 10 15 25 34
     Lillehammer (E)             39 0 1 1 10
     Lillehammer (E, p-o)           1 0 0 0  0
2010-11 Lillehammer - jun. (E)          1 0 0 0  0
     Lillehammer - jun. (E, p-o)       4 2 9 11  0
     Lillehammer "B" - (2. liga)       4 2 4 6  0
     Lillehammer (E)             43 8 3 11  6  -5
     Lillehammer (E, p-o)          10 2 4 6  2  +5
2011-12 Lillehammer (E)             44 10 13 23  8 +12
     Lillehammer (E, p-o)          11 0 3 3  0  -4
2012-13 Lillehammer (E)             45 20 13 33 10  +5             
     Lillehammer (E, p-o)           6 2 3 5  2  -4
2013-14 Lillehammer (E)             43 16 27 43 18 +12
     Lillehammer (E, p-o)          12 3 3 6  4  -1
2014-15 Lillehammer (E)             43 18 17 35  6 +11
     Lillehammer (E, p-o)           4 0 0 0  0  -5
2015-16 Storhamar (E)              43 11 20 31  8  +5
     Storhamar (E, p-o)           13 2 1 3  0  -6
2016-17 Storhamar (E)              44 16 18 34 28  +9
     Storhamar (E, p-o)            7 4 1 5  0  -2
Celkem  Nejvyšší soutěž ČR            0 0 0 0  0  0

Reprezentace
Celkem  Seniorská reprezentace Norska      12 3 4 7  2  +2

Foto: www.h-a.no; Michal Eger / eSports.cz

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší