3. 5. 2007 Tomáš Zetek

Richard Stehlík: Prioritou je pro mě NHL

Je to boj o další angažmá. Boj o to dostat se do věhlasné NHL. Sparťanský obránce Richard Stehlík, jemuž v holešovickém klubu koncem letošní sezony vypršel kontrakt, hájí na právě probíhajícím mistrovství světa barvy slovenského národního celku. „Právo na mě má Nashville a pokud mě do 1. června nepodepíšou, budu volným hráčem,“ vysvětluje nastalou situaci urostlý zadák.
Ve středečním utkání s Kanadou jste nepodali vůbec špatný výkon, ale přesto jste prohráli 4:5. Kde byla chyba?
Hráli jsme dobře, akorát jsme měli dost vyloučení, a kvůli tomu dostali zbytečné góly. V zápase nám trochu chybělo sebevědomí, jít do brankáře soupeře, hrát přímočaře.

Nyní už vás nečeká žádný slabý soupeř, jde do tuhého. Co je třeba do dalších zápasu změnit, abyste znovu neprohráli?
Hlavně musíme hrát disciplinovaně a připravit se dobře na další soupeře. Zápasy jdou rychle po sobě a musíme se soustředit.

Do úvodního utkání turnaje jste vstoupil jako hráč první formace, ale už v půlce tohoto duelu jste byl stažen ze sestavy. Co se stalo?
Zápas mi moc nevyšel. Trochu mi dělala problém rozehrávka. To utkání jsem ale nějak přešel, podařilo se mi rozehrát a proti Němcům ve druhém duelu už to bylo daleko lepší.

Na vaše místo se posunul Tomáš Harant. Necítíte teď vůči němu nějakou zášť?
Kdepak. Vůbec žádná rivalita mezi námi není. Vždy záleží na trenérovi, kdo nastupuje na jaké pozici.

Dostáváte na ledě dost prostoru?
Hrajeme na sedm obránců a točíme čtyři útočné formace. Zdeno Chára prostřídáva do dvou pětek a doplňuje nás. Prostoru je celkem dost.

V dresu Sparty jste letos obhájil titul v české nejvyšší soutěži. Dá se už v průběhu vyřazovacích bojů myslet na světový šampionát?
Už v play off mi bylo jasné, že musím podávat skvělé výkony, abych se mohl do reprezentace dostat. V koutku duše jsem v to doufal, ale všechnu energii a soustředění jsem samozřejmě dával do zápasů v play off v dresu Sparty.

Kdy jste dostal signál, že opravdu na šampionát pojedete?
Rozhodovalo se ještě po skončení sezony ve Spartě. Hrál jsem tři přípravné zápasy a v těch jsem musel ukázat, že na to mám. To se mi naštěstí povedlo a jsem tady.

Dá se vůbec v tak nabitém závěru sezony užít oslav titulu?
Oslavil jsem to hned noc po posledním finálovém zápase, kdy jsme byli s klukama až do rána. Hned další den už jsem ale cestoval na Slovensko a připojil jsem se k reprezentaci. Mezi posledním finálovým zápasem a srazem s reprezentací byl jediný den.

Jeden den? Dá se za tak krátkou dobu vůbec přepnout z klubového úspěchu v podobě zisku titulu na další tvrdou práci v národním mužstvu? Je to vlastně zase začátek další dlouhé cesty, hned co jedna úspěšně skončila…
Mě už to samé potkalo loni, kdy jsem se Spartou vyhrál titul a pak jsem bojoval o místo na mistrovství světa v Rize. Povedlo se mi to stejně jako minulý rok a jsem moc šťastný, že můžu být součástí týmu. Snažím se odvést maximum pro mužstvo.

Dá se srovnat klubový úspěch s právě uplynulé sezony s tím loňským?
Oproti loňské sezoně odešli někteří hráči jako třeba Honza Marek nebo Chabada. Bylo cítit, že hlavně Honza hodně chybí. Byli na sebe s Petrem Tonem zvyklí. Na začátku to vypadalo, že mu bude letos chybět kvalitní centr, který by mu dával puky do brejků, ale nakonec se nám povedlo udělat dobré mužstvo i pro tuto sezonu a zaslouženě obhájit titul.

Co budete dělat, až skončí mistrovství světa? Proslýchá se, že už jste potají podepsal smlouvu v pražské Slavii…
Ve Slavii určitě nic podepsaného nemám. To jsou jenom nějaká nedorozumění. Slavia mě sice kontaktovala, ale já jsem to odmítl. V tuhle chvíli čekám, co vlastně bude, protože na mě má právo Nashville a když mě do 1. června nepodepíšou, tak jsem volný hráč a kterýkoliv tým si mne bude moc vybrat. Hlavně musí co nejlépe odehrát mistrovství a pak se uvidí.

Takže kombinace Sparta Praha – Richard Stehlík je minulostí?
Ve Spartě mi skončila smlouva a nabídli mi spolupráci na další dva roky, ale ještě není nic rozhodnutého. Mluvil jsem sice s Břízkou, ale zatím to nechávám být.

Další “šum“ hovoří o tom, že máte namířeno do Ruska. Kolik je pravdy na tomhle tvrzení?
Zaslechl jsem, že se na mě byl podívat Spartak Moskva, ale další informace zatím nemám.

Nyní máte možnost trávit tři týdny právě v Moskvě. Lákalo by vás působení v tomto pro někoho dosti kontroverzním prostředí?
Hraje se tu velmi dobrý hokej a každá zkušenost je dobrá, takže si myslím, že bych neměl problém. Moje priorita je ale v tuhle chvíli NHL a všechno k tomu směřuji.

I za cenu toho že byste strávil rok na farmě a pak až se popral o šanci v prvním mužstvu?
Jde mi o dvoucestnou smlouvu. Člověk tomu musí podřídit všechno. I když mě pošlou na farmu, tak musím dokázat, že na to mám, aby mě vzali nahoru.

Ve dvaadvaceti letech máte za sebou dvě účasti na mistrovství světa, zkušenost ze zámoří a také dva tituly z jedné z nejsledovanějších lig v Evropě. Tolika úspěchů se mnohým hokejistům nepodaří dosáhnout ani na sklonku kariéry. Je to talentem, pílí nebo třeba jen tím, že jste byl ve správnou chvíli na správném místě?
Určitě se dá říct, že jsem byl ve správný čas na správném místě, ale je to dost o víře v to, že můžete něco dokázat.

Vy jste dva roky působil v juniorské soutěži v zámoří. Nepotkal jste se ve středu při utkání s Kanadu s někým ze svých bývalých spoluhráčů?
Potkal. Bylo tady i pár kluků, s kterými jsem byl na kempu v Nashvillu, takže jsem si na ně vzpomněl.

Proběhlo nějaké hecování?
Před zápasem jsme se pozdravili a prohodili, co je nového, ale jinak nic extra. Snad ještě při zápase občas nějaká slovní přestřelka byla, ale nic zvláštního. Bylo to v pohodě.

Na pořádné sázky a “šroubování“ asi dojde až před duelem s českým výběrem, že?
Určitě to bude zajímavé utkání, ale nějakou extra rivalitu bych v něm nehledal.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Hráči přistoupili na dočasné snížení platu

Jiří Hrdina: Ze Sparty jsem měl dobrý pocit

​Buchtele prodloužil kontrakt se Spartou

STATISTIKY: Veleli zkušení, dařilo se i bekům