30. 12. 2005 Lucie Vítková

S Davosem se Sparta rozloučí zápasem proti Kanadě

Mužstvo Kanady, poslední soupeř Pražanů na tradičním turnaji v Davosu, je blízko finále. K postupu hokejistům s javorovým listem na prsou stačí urvat v duelu se Spartou bod a vyřadí tak ze hry domácí celek. Jenže Sparta neprodá svou kůži lacino a pokusí se Kanadě cestu do finále ztížit a poprvé na turnaji bodovat. Utkání začíná v pátek od 15:00 tradičně na stadiónu Davosu.
Kanada je druhým nejúspěšnějším celkem v historii Spengler Cupu. Domácí mužstvo Davosu se celkově z prvenství radovalo třináctkrát, Kanada desetkrát. Zámořští hokejisté jsou tradičním účastníkem nejstaršího hokejového turnaje v Evropě a přestože jejich sestava nikdy není nabyta příliš zvučnými jmény, vždy v Davosu zanechají dobrý dojem z předvedené hry, daří se jim také výsledkově. Letošní ročník není výjimkou, Kanada v základní hrací době ještě neprohrála!

Země se znakem javorového listu každoročně skládá tým z nejlepších krajánků působících právě ve Švýcarsku nebo v jiných evropských ligách. Trenéru Habscheidovi se letos podařilo dát dohromady silný celek s několika hokejisty, kteří mají bohaté zkušenosti také ze slavné NHL a své zkušenosti prodávají v národním mužstvu.

Neznámé tváře v obraně přebíjí pětatřicetiletý zadák Jason York, jenž v NHL vystřídal čtyři kluby. Jeho nejlepší léta jsou spjata s rudými křídly z Detroitu. Naopak v útoku se starty v nejlepší hokejové lize světa můžou pochlubit třeba centři Hnat Domenichelli nebo Domenico Pittis. Oba forvardi v současnosti působí ve Švýcarsku a shodně se čtyřmi body jsou nejproduktivnějšími hráči Kanady. Pittis, kdysi hráč Pittsburghu, Buffala nebo Edmontonu, vsítil již tři branky a na jednu nahrál. Jeho kolega Domenichelli má na kontě čtyři asistence.

Sparta prokletí této sezóny nemůže prolomit ani na mezinárodní scéně. Špatné výsledky z domácí soutěže se projevují také v zemi helvetského kříže, když Holešovičtí ze všech tří zápasů odešli bodově naprázdno. Trenér Výborný si alespoň pochvaluje úroveň zápasů a lepšící se formu několika hokejistů. To může být klíčové zejména v extralize, kde Spartu čeká náročný, zato veledůležitý, měsíc leden.

Sestava Kanady z minulého zápasu:
Chiodo (Cey) - York, Kinch, Komarniski, Murphy, White, Bolibruck, Skinner, Lynch - Domenichelli, Toms, Trudel, Martin Kariya, Metropolit, McTavish, Gardner, Roest, Pittis, Holden, Reid, Sarault.