6. 9. 2008 Vojtěch Gibiš

S mistráky přijde větší zábava, hlásí Procházka

PRAHA Už v úterý startuje liga „naganských šampionů“. Těch se v extralize sejde hned dvanáct a dvěma se může pochlubit i Sparta. Vedle Martina Ručinského má zlatou medaili z naganské olympiády i obránce Libor Procházka (34). I on si v pátek zahrál poslední přípravný zápas s Českými Budějovicemi. V něm ale kromě několika dvouminutových trestů obdržel „desítku“, velkou hlavu si z toho však nedělal.
Dost dlouho jste si poseděl na trestné lavici. To se vám tam tak líbilo?
Tuhle otázku jsem čekal. (smích). Bylo dobře, že mě pan rozhodčí upozornil na to, co bude pískat. Fauly to byly, vždy tam byl nějaký kontakt s holí nebo se soupeřem. Jen tu desítku jsem dostal za nic. Jenom jsem se rozhodčího zeptal „za co“? a už jsem ji měl.

To vás asi překvapilo, že?
Ono je to taky dobré, aspoň víte, že nesmíte říct vůbec nic. Aspoň si na to dám příště větší pozor.

Pokárali vás za fauly trenéři?
Ne, já sám jsem dobře věděl, že se to nemá dělat.

Poslední sezonu jste strávil ve Švédsku. Vypozoroval jste nějaký rozdíl ve stylu pískání?
Ne, také se tam píská úplně všechno. Jakýkoliv kontakt s protihráčem, nadzvednutí hole… Jde jen o to, být na tyhle situace připravený a víc na to myslet.

V první třetině jste po návratu z trestné lavice ujel do brejku, ale skórovat se vám nepodařilo. Proč?
Asi proto, že nejsem tak dobrej. (smích) Dostal jsem puk do forehandu, musel jsem střílet hodně z úhlu. Zkusit jsem rameny něco naznačit, ale Eda Turek zůstal stát. Možná puk i trochu cinkl o tyčku, ale Eda měl stejně tu stranu pokrytou.

Byla to vaše „generálka“ před extraligou. Co vám tohle utkání napovědělo o vaší formě?
Byl to pro nás vlastně po čtrnácti dnech ostřejší zápas, v Bratislavě jsme totiž nebyli zdaleka všichni. Také bylo v první třetině vidět, že byl náš výkon takový syrovější. Budějovice nastoupily ve slušném tempu a šly po nás. Od druhé třetiny jsme se už srovnali a hráli lépe.

V sobotu máte poslední volno, jak ho strávíte?
Odpočinu si, půjdu se asi projít s rodinou.

Těšíte se už na start nové sezony?
Určitě, příprava byla dlouhá. S mistráky přijde větší motivace a zábava.

Extraliga se dá letos označit ligou naganských šampionů, sejdeme se vás v ní hned dvanáct. Už jste to probíral s vaším spoluhráčem a dalším vítězem Martinem Ručinským?
Vůbec ne. Nagano bylo hrozně dávno, vždyť je to deset let. Ale je dobře, že jsme se takhle sešli. Diváci mají na co chodit a na co se těšit.

Myslíte si, že se bude letos extraliga, i díky návratům několika špičkových hráčů, kvalitnější než v předchozích letech?
Těžko říct. Někdo totiž říká, že se vrátili samí zralí třicátníci. Až liga ukáže, zda budou přínosem či ne. Já však pevně věřím té první variantě. Podle mě jsou to nejlepší léta. Jen se koukněte na Ameriku, tam pětatřicetiletí kluci hrají ten nejlepší hokej.