13. 7. 2011 Tomáš Zatloukal

Sacha Treille: Hrát za reprezentaci je pro mě velká pocta

Ještě než se sparťané vydali na zasloužené dovolené, museli absolvovat náročnou suchou přípravu. Po jedné z tréninkových fází si udělal čas na rozhovor pro oficiální web Sparty Sacha Treille, třiadvacetiletý útočník zavzpomínal především na květnový světový šampionát pořádaný na Slovensku.

Na prestižním turnaji pochopitelně nastupoval za francouzské národní mužstvo, blýskl se čtyřmi kanadskými body za dvě branky a dvě asistence.„Jsem rád, že jsem týmu mohl pomoci a odehrál jsem pár dobrých zápasů," těšilo urostlého forvarda. Čtyři body nasbíral také Sachův spoluhráč, hokejový univerzál Kevin Hecquefeuille, nicméně ten častěji než střelu volil přihrávku (1+3). Společně tak ovládli produktivitu pětkrát poraženého týmu kouče Davea Hendersona.

Treille si s proher těžkou hlavu nedělá, dobře ví, že Francie nepatří mezi hokejové velmoci. „Pořád se máme, co učit. Určitě je ale pro nás dobré, že hrajeme zápasy se silnými mužstvy. Žene nás to dobředu." Výběr ze Země galského kohouta porazil jediného soupeře, v posledním zápase vybojoval výhru 2:1 po prodloužení nad Běloruskem. Sacha k cennému vítězství přispěl dvěma body, jednou pokořil známého brankáře Andreje Mezina. Zkušený Bělorus si před sedmi lety vyzkoušel českou extraligu v brance Českých Budějovic.

„K dobrým výkonům nám pomáhá i fakt, že je tým dlouho pohromadě. Důležité je, že hodně kluků působí v kvalitních evropských soutěžích," vysvětluje příčiny herního vzestupu Francouzů Treille. Herního vzestupu? Ano, Francie uhrála jeden z nejpřekvapivějších výsledků letošního šampionátu, když prohrála s USA rozdílem jediného gólu. „Takhle bychom měli hrát každý zápas. Američané jsou stokrát rychlejší a šikovnější než my, nemůžeme se s nimi vůbec srovnávat, ale naše nasazení a obětavost na ně platily," vyzdvihuje Treille přednosti jednoho z outsiderů MS.

Sacha Treille

Sám zazářil proti Američanům vstřeleným gólem, v šesté minutě první třetiny překonal Tye Conklina, gólmana s bohatými zkušenostmi z NHL. Důrazný Sacha skvěle zvládl také duel s Kanadou, nahrál na jediný francouzský gól Pierru Edouardu Bellemarovi. Bodoval tak proti oběma zámořským celkům.„Je pravda, že se mi proti nim hraje dobře. Vyhovuje mi jejich agresivní styl hokeje. Sám se vyžívám v tvrdé hře do těla," přiznal se šestnácti trestnými minutami nejtrestanější Francouz.

Sparta měla díky Treillemu alespoň jednoho zástupce na pětasedmdesátém světovém šampionátu.„Hrát za reprezentaci je pro mě velká pocta. Dostat se do našeho mužstva je ale desetkrát jednodušší než se probít do českého týmu. Hraju tady se spoustou skvělých hráčů, kteří jsou lepší než já. Také si zasloužili jet na Slovensko," řekl skromně usměvavý útočník. Svou vlast pravidelně reprezentuje od roku 2007, kdy se podílel na postupu Francie do elitní skupiny MS. Jedním z tahounů tehdejšího týmu byl Sachův o sedm let starší bratr Yorick, který na Slovensku chyběl kvůli zdravotním potížím.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Forman: Ve Spartě chci zůstat dlouho

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Sparta na Spengleru: tituly i hvězdné posily

O místo v extralize se musí bojovat