8. 8. 2016 Filip Kortus

Safin: Chci vybojovat příležitost v extralize

Sedmnáctiletý OSTAP SAFIN má kořeny v Rusku, ovšem narodil se v Praze a ve Spartě hokejově vyrůstal. V uplynulé sezoně byl druhým nejproduktivnějším hráčem staršího dorostu, zahrál si za juniorku a měl možnost nastoupit proti Kometě Brno v extraligovém A-týmu dospělých. Nyní se plně koncentruje na Memoriál Ivana Hlinky a v nadcházejícím ročníku by si přál rozšířit počet startů v Tipsport extralize.

Uplynulý ročník vám vyšel na jedničku. Byla to pro vás průlomová sezona?
Zažil jsem skvělou sezonu. Dařilo se mi ve starším dorostu, zahrál jsem si v juniorce a poprvé v životě okusil i extraligu mužů. Byl to pro mě nepopsatelný zážitek a obrovská zkušenost. Věřím, že další šance dostanu v letošní sezoně.

Nicméně týmové výsledky mohli být ještě o něco lepší, ne?
Rozhodně. Z pohledu týmových úspěchů to mohlo být o něco lepší, přesto jsme rozhodně nijak nepropadli.

Ostap Safin

Šancí v juniorce jste moc nedostal, ovšem zahrál jste si extraligu v prestižním utkání s Kometou Brno.
Byl to krásný pocit a nezapomenutelný zážitek. Moc si toho cením, byla to pro mne skvělá zkušenost. Splnil jsem si tím dětský sen, teď už jenom NHL. (úsměv)

O nominování na utkání jste se dozvěděl kdy? Kolik tréninků jste před zápasem s týmem absolvoval?
Dozvěděl jsem se to den před zápasem, bylo to pro mne příjemným překvapením. S týmem jsem trénoval jenom jednou, potom už jsem naskočil do zápasu.

A pokud se nemýlím, hned při první střídání jste měl velkou šanci gólově se prosadit.
Přesně tak. Asi chybělo štěstíčko. (smích)

Další šance zahrát si v A-týmu už nepřišla? Ani jako třináctý útočník jste na žádném zápase nebyl?
Už ne. S Brnem to bylo jediné utkání, na kterém jsem byl na soupisce. Mluvil jsem o tom s trenéry a říkali mi, že bych měl v letošní sezoně dostat více příležitostí.

Pevně jste věřil v nominaci na Memoriál Ivana Hlinky?
Ano, věřil jsem v to a vyšlo to. Mám velkou radost z toho, že se mohu zúčastnit tak prestižního turnaje. Generálka s Kanadou nám vyšla na jedničku, snad se bude dařit i na turnaji.

Většina spoluhráčů tvrdila, že pro ně nominace byl srpnový cíl. Měl jste to stejně nastavené?
Měl jsem to úplně stejně. Pro náš ročník je to nejlepší turnaj, kvalitnější už je pouze mistrovství světa. Všichni jsme natěšení, doufáme v dobrý výsledek.

1:24
Tolik času strávil Safin při své premiéře za áčko Sparty v zápase proti Kometě Brno.

Prakticky od prvního reprezentačního srazu jste s týmem pohromadě. Mnozí odborníci váš ročník chválí a čekají od něho výsledky. Cítíte letos šanci na dobrý výsledek?
Šance rozhodně je, ale záleží pouze na nás. Jestli budeme plnit to, co chceme hrát, tak určitě šanci máme.

Bude Memoriál prvním ostřejším testem před mistrovství světa?
Ano, další tak kvalitní turnaj už před mistrovstvím nebude.

Máte před sebou se Spartou mistrovství světa juniorských klubů v Rusku. Podle čeho se týmy na tento turnaj nominovaly?
Týmy se dosazovaly podle toho, jak se umístily v základní části. My jsme skončili první, tudíž jsme se kvalifikovali.

Už víte, co od mistrovství očekávat?
O tom jsme zatím nepřemýšleli. Pro mne je teď prioritní cíl Memoriál Ivana Hlinky.

S jakými ambicemi pojedete na východ Evropy?
Je to ještě daleko, ovšem chtěli bychom předvádět co nejlepší výkony a dostat se co nejdále.

Odehrané v 17:00 | Muži
HC Kometa Brno

Kapitán Řepík: Škoda neproměněných šancí

KOM - SPA 2:0 - Sparťané na Vejmelku nevyzráli