28. 5. 2017 Daniel Ryl

Saponari: Do Sparty mě láká kvalita a renomé

Zvýšit údernost sparťanského útoku by měl také americký útočník VINNY SAPONARI, jenž se stal další letní posilou Pražanů. Držitel stříbra a bronzu z mistrovství světa do 18 let, kde bojoval v konkurenci hvězd z NHL, se do Prahy přesunul z Norska. Tam strávil svou první sezonu po přesunu do Evropy a v dresu Frisku Asker se rozhodně neztratil. "Bylo to ideální místo na start evropské kariéry, norská liga je lepší, než si lidé myslí," hlásí sedmadvacetiletý technik.

Vinny, pro sparťanské fanoušky jste zatím neznámou. Co od vás tedy mohou čekat?
Řekl bych, že jsem tvůrčí hráč, který chce co nejvíce hrát s pukem. Snažím se hokejově vytvářet šance pro mě i moje spoluhráče. Věřím, že jsem také schopný dobře využít svou postavu, abych udržel puk proti soupeři.

22+50
Vinny Saponari má za sebou úspěšnou sezonu v norském Frisku. V jeho dresu nasbíral v 60 zápasech celkem 72 bodů za 22 branek a rovných 50 asistencí.

V Evropě vás čeká druhá sezona. Proč jste se rozhodl pro přestup do Sparty?
Chtěl jsem se posunout výš. O české lize jsem slyšel dobré věci a myslel jsem si, že by to mohla být ideální příležitost narazit na vyšší konkurenci. Norsko bylo dobrým místem na start evropské kariéry, ale vždycky jsem se chtěl postupně posouvat dál.

Znáte někoho ze svých nových spoluhráčů?
V Norsku proti mně hrál Alexander Reichenberg, ale jinak nikoho z kluků neznám.

Velkým lákadlem pro cizince je kromě klubu i moderní aréna a město. Byla Praha jedním z důvodů, proč jste na nabídku kývl? Už jste v Praze někdy byl?
Na nabídce Sparty mě lákalo hlavně renomé klubu a jeho kvalita. Hrát v Praze je ale samozřejmě obrovský bonus. Už jsem tu byl, když jsem byl mladší. Hráli jsme tady s reprezentací do osmnácti let turnaj pěti zemí.

V AHL jsem nedostával šanci, jakou bych si zasloužil

Vraťme se k působení ve Frisku. Vám se bodově celkem dařilo, jste s uplynulou sezonou spokojený?
Jsem. Jak už jsem řekl, bylo to skvělé místo pro začátek evropské kariéry. Není snadné jít do Evropy a nevědět moc o tom, kam jdete, takže jsem šťastný, že jsem skončil právě ve Frisku a dokázal jsem být úspěšný. Norská liga je mnohem kvalitnější, než si lidé myslí. Hrají v ní velmi talentovaní hráči a podle mě se bude nadále zlepšovat a zlepšovat.

Před odchodem do Evropy jste působil v nižších AHL a ECHL. Proč jste se rozhodl zkusit štěstí v Evropě?
V obou soutěžích jsem měl několik úspěšných sezon, ale hodně jsem koloval sestavou a často jsem měnil týmy. V AHL jsem cítil, že nedostávám šanci, jakou bych si zasloužil, zatímco jiní dostávali přednost jenom proto, že byli mladší, nebo měli vyšší smlouvu. Chtěl jsem v Evropě začít znovu pracovat na tom, abych se zlepšoval a potvrdil své kvality.

V roce 2008 vás draftovala Atlanta, ale NHL jste si nikdy nezahrál. Bylo to pro vás velké zklamání? Není to jeden z důvodů, proč jste se nakonec rozhodl pro Evropu?
Zklamaný rozhodně jsem. V přípravě jsem hrál za Nashville, ale NHL jsem si nikdy nezahrál. Myslím si, že to je velký důvod, proč jsem odešel do Evropy. Jak už jsem říkal předtím, pro člověka může být velmi frustrující, když cítíte, že jste udělal všechno, ale nikdy vám to nebude dopřáno.

V AHL jste se potkal s několika českými hráči. V Milwaukee jste nastupoval například s Markem Mazancem. Jste s někým z českých hráčů v kontaktu?
S Markem jsem od přestupu do Sparty nemluvil, ale určitě se v nejbližší době spojíme. Hrál jsem také s Richardem Nejezchlebem, se kterým jsem se o extralize i Praze bavil. Je příjemné, když máte někoho, koho se můžete zeptat.

Myslím si, že by USA vsadily na mix mladých hráčů z univerzit a zkušených kluků z Evropy, takže doufám, že mi k tomu výkony ve Spartě pomůžou.
Vinny Saponari o účasti na olympijských hrách v Jižní Koreji

Před devíti lety jste dokonce na mistrovství světa do osmnácti let nastupoval s Brandonem Maxwellem, který chytá za Mladou Boleslav. Ptal jste se i jeho?
Mluvili jsme spolu. Přivítal mě tu a o Spartě i extralize mluvil jenom v dobrém.

Olympiáda? Když bude bez hráčů z NHL, Sparta mi k ní může pomoci

Pro vás to tehdy byly úspěšné roky. Ve zmíněném roce 2008 jste vybojovali bronz, zatímco o rok dříve jste došli až do finále. Jak na oba turnaje vzpomínáte?
Mistrovství světa byla skvělá zkušenost, na kterou nikdy nezapomenu. Nic se nevyrovná tomu, když reprezentujete svou zemi. Ve Finsku v roce 2007 jsme se dostali až do finále proti Rusům, se kterými jsme po fantastickém zápase prohráli. O rok později jsme v Kazani s nimi prohráli znovu v semifinále, kde se hrálo před vyprodanou arénou v šílené atmosféře, byla to rozhodně zábava. V boji o bronz jsme pak porazili kvalitní Švédsko.

14
Vinny Saponari odehrál v letech 2007 a 2008 čtrnáct zápasů na MS U18, kde nasbíral dvě branky a pět asistencí. S týmem USA navíc dokázal vybojovat dvě medaile, když si odvezl stříbro a bronz.

Na turnajích jste hrál s Kevinem Shattenkirkem, Ryanem McDonaghem nebo Jamesem van Riemsdykem. Za Kanadu proti vám nastoupili Steven Stamkos či Kyle Turris, zato Švédové měli v týmu čerstvého mistra světa Victora Hedmana nebo Erika Karlssona. Byli to rozdíloví hráči už tentokrát?
Na obou turnajích se objevilo mnoho talentovaných hráčů. Na koho si opravdu vzpomínám, tak na Stevena Stamkose a Erika Karlssona, ti byli opravdu šikovní. To, že jsem si mohl zahrát s hráči jako Van Riemsdyk nebo Shattenkirk, vnímám jako velké štěstí. V NHL budou ještě hodně úspěšní.

Od té doby jste už nereprezentoval, ale olympiáda v Jižní Koreji se možná obejde bez hráčů NHL. Myslíte si, že je to šance pro vás a další hráče z Evropy, nebo by dostali přednost mladíci z amerických univerzit?
V první řadě si myslím, že by bylo smutné, pokud by na olympiádě nemohli startovat hráči z NHL. Olympijské hry jsou speciální pro fanoušky všech zemí i pro hráče, kteří svou zemi reprezentují. Z osobního hlediska bych byl ale samozřejmě rád. Určitě by mě zajímalo, koho by nakonec vedení reprezentace vybralo, když nebudou k dispozici hráči z NHL. Myslím si, že by vsadili na mix mladých hráčů z univerzit a zkušených kluků z Evropy, takže doufám, že mi k tomu výkony ve Spartě pomůžou. Je to celé ale zatím docela daleko, teď se těším hlavně do Sparty na nové spoluhráče, fanoušky a novou hokejovou výzvu.

Foto: pinimg.com

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Autogramiáda v Premium Outlet Prague Airport

Jaroslav Šíma – krev a srdce Sparty

Zemřel Jaroslav Šíma, člen Klubu legend

Tomáš Dvořák prodloužil kontrakt ve Spartě