1. 6. 2004 MiG

Schnábel ví, že přišel tvrdit hru

Dva pořízky do obrany si pořídila Sparta na příští sezónu. Vedle Michala Dobroně přichází také bývalý slávista Robert Schnábel, který v roce 1997 odešel za moře. V poslední sezóně odehrál pětadvacetiletý zadák dvacet zápasů v NHL za Nashville Predators.
Co tě jako bývalého slávistu přivedlo po několika letech za mořem do Sparty?
Byla potřeba změna. Už jsem tam byl docela dost dlouho, jednou nahoře, jednou dole. Chtěl jsem se přiučit něčemu novému a tahle liga mi snad něco dá. Jsem sice bývalý slávista, ale když jsem byl mladší, hrál jsem i za Spartu, takže jsem i trošku sparťan. Ze Slavie nebyl takový zájem jako ze Sparty a člověk chce být tam, kde je chtěný.

Chtěl ses vrátit už dřív, nebo rozhodnutí dozrálo až v uplynulé sezóně?
Rozhodnutí zraje každou sezónou. Když se to přeleje, je čas do toho seknout a odejít. A to bylo teď.

Svou roli mohla sehrát i zranění. O co šlo?
Po čtvrtém zápase základní části mi hráč šlápnul na zápěstí a přeřízl mi čtyři pět šlach a dva nervy. Byla to smůla. Šance, abych hrál, tam byla. Vyšel mi začátek, ale pak jsem byl tři měsíce bez tréninku. Vrátil jsem se a místa už byla trošku rozebraná, zbyla na mě pozice sedmého obránce. Ať jsem dělal, co jsem dělal, nešlo probojovat se do té šestice.

Kdyby se to povedlo, zůstal bys v Americe?
Když má člověk relativní jistotu, že bude hrát, více si věří a může se dostat na místo druhého třetího obránce. Ale u mne to bylo o ničem.

Říkal jsi, že se tu chceš něčemu přiučit. Co je pro tebe ve Spartě hlavní cíl?
Ze začátku se musím přizpůsobit lize. Hokej se hraje trošku jinak než tam, rozhodčí budou pískat něco jiného. Když mám dva metry, budu se muset hodně hodně snažit, abych nebyl moc vylučovaný. Jinak bych ale chtěl přispět největší měrou k úspěchu, který by tady mohl být.

Těšíš se na český hokej?
Určitě. Bude to o něčem jiném. Nahrávka, trošku té kombinace. Když jsem dvoumetrový, neznamená to, že neumím nahrát. Mám tu plno známých, se kterými jsem vyrůstal a hrál s nimi.

Udržoval jsi během sedmi let za mořem kontakt s domovem?
Samozřejmě. Přes pár známých a kamarádů je kontakt pořád. Nehledě na to, že když tam hraješ proti Čechům, je tam větší pouto než tady. Po zápase se jde třeba na večeři. Udělal jsem si pár nových kamarádů, člověk vyhledává tu svojí komunitu.

Proč myslíš, že o tebe Sparta projevila zájem? Dost možná sází na tvou postavu a tvrdost. Jsi na to připravený?
Když se podíváš na mou postavu a statistiky, je vidět, že hraju tvrdě. Budu se snažit hrát tak, jak to budou po mně chtít, přizpůsobit se hře Sparty a větší měrou mužstvu přispět.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kempný: Máme co zlepšovat, závěr nekomentuji

Buchtele: Hráli jsme dobře ve všech situacích

KLA - SPA 1:7 - Emoce, první góly a výhra

JUN: LIB - SPA 1:3 - Výhra a skvělé přesilovky!