8. 1. 2019 Petr Pavlík

Schwamberger: První místo? Chceme ho udržet!

Zatímco venku vládne královna zima, poslední měsíc v roce 2018 už uplynul a na řadu přichází další volba nejlepšího hráče akademie HC Sparta Praha. Tím se za měsíc prosinec v kategorii juniorů stal útočník TOMÁŠ SCHWAMBERGER, který je vůbec nejstarším hráčem ve sparťanské juniorce. "Samozřejmě cítím velkou zodpovědnost za naše týmové výsledky. Naštěstí musím zaklepat, že se nám takhle daří a jsme první v tabulce," přiznává sparťanská opora v útoku.

Tomáši, věkově jste aktuálně nejstarším hráčem ve sparťanské mládeži. Působíte v pražském klubu od začátku své hokejové kariéry? Kdo vás přivedl k hokeji?
S hokejem jsem začínal doma ve Vimperku, kde jsem také vyrůstal. K hokeji mě přivedl můj táta. Myslím, že mě na led vzal už ve čtyřech letech, ale moc se mi nechtělo a rodiče doteď říkají, že jsem dokonce i brečel. Nic jsme ale nevzdali a zkusili jsme to spolu o rok později a najednou mě to začalo bavit. Za Vimperk jsem hrál do páté třídy, potom jsme se spojili se Strakonicemi do osmé třídy a mladší dorost jsem už strávil v Písku.

V dětství jste měl určitě další koníčky, které vás musely hodně bavit. Proč jste se s odstupem času rozhodl právě pro hokej?
Je pravda, že v dětství jsem toho dělal opravdu spoustu. Hrál jsem hokej, fotbal, basketbal, jezdil na snowboardu a dokonce jsem chodil i do jednoho šachového kroužku. Mohl jsem si tedy vybírat z vícero odvětví, ale nakonec jsem zvolil hokej, protože moje rodina je s ním silně svázaná. Hrál ho můj děda, táta, bratr, strýc i bratranci. Hokej mě pořád strašně baví, je to super, užívám si ho.

Určitě chceme udržet první místo v tabulce. Na čele máme už docela dobrý náskok, v kabině panuje velká pohoda.
Tomáš Schwamberger

V této sezoně jste si už také vyzkoušel hrát za letňanské áčko. Jaký dojem na vás udělala druhá liga? Vyhovuje vám spíše mládežnický hokej, nebo dospělý?
V Letňanech máme hodně mladý tým, hraje tam i několik bývalých hráčů ze sparťanské juniorky. Je hodně těžké se prosadit proti starším a daleko zkušenějším hráčům. V juniorce se mi docela daří, ale jestli to chci někam dotáhnout, tak se nemůžu spokojit pouze s juniorským hokejem a musím se adaptovat na ten dospělý.

V juniorské soutěži se vám osobně dle řečí statistik daří výborně, zaznamenal jste 69 kanadských bodů v 72 zápasech. Jste spokojen se svou hrou?
Někdy jsem se svou hrou spokojený a někdy zase ne. Hodně záleží na tom, jak se mi zápas povede zahrát, jestli jsem v něm vidět nebo jestli získám nějaké body do statistik. Samozřejmě nikdy to není dokonalé, ale snažím se každým zápasem na sobě víc a víc pracovat, abych byl týmu prospěšný. Každému se nepovede zápas zrovna jak by si představoval, to bychom nesměli za celých 60 minut udělat chybu. (směje se)

Několikrát v sezoně jste vedl sparťanskou juniorku do zápasů s kapitánským céčkem na dresu. Cítil jste od trenérů větší zodpovědnost za týmovou hru?
Od trenérů větší tlak nebo něco podobného ani tak tolik ne, ale samozřejmě na sobě cítím velkou zodpovědnost za naše týmové výsledky. Naštěstí musím zaklepat, že se nám zatím takhle daří a jsme první v tabulce. Nemusím si z případných proher dělat moc těžkou hlavu.

Druhá část sezony plyne mílovými kroky a už bude odehráno skoro deset soutěžních utkání. Upozorňují vás trenéři na nějaké nedostatky ve vaší hře?
Samozřejmě asi každý tým má ve své hře něco, kde ho nějakým způsobem tlačí bota. U našeho týmu je to asi obranná hra, která se mi moc nelíbí, jelikož s ní máme někdy velké problémy. Snažíme se ji zlepšovat už od začátku sezony, protože v některých zápasech dostáváme moc branek. Trenéři nám říkají, že jsme někdy až moc pasivní a zbytečně ztrácíme puky na útočné modré čáře, z toho nás potom soupeř potrestá. V kabině si vždycky říkáme, že jakmile dostaneme víc jak dva góly na zápas, tak už je to moc.

Sparťanský tým se aktuálně nachází na prvním místě extraligové tabulky s náskokem šesti bodů na druhý Litvínov. Je vaším prvořadým cílem vyhrát celou skupinu?
Určitě se chceme udržet na prvním místě v tabulce. Na čele máme už docela dobrý náskok a kvůli tomu v kabině panuje velká pohoda. Při dalších zápasech hrajeme více uvolněně a nic nás nesvazuje, to je důležité.

Pouze vítěz z této fáze získá do té další dva cenné bonifikační body, které mohou být v konečném součtu velice důležité. Vnímáte to tak stejně?
Stoprocentně. Nějaké body navíc, byť třeba pouze jeden, se pokaždé strašně hodí a mnohdy rozhoduje. Obzvlášť, když se hraje o nejlepší pozici pro play off, a je tak zápasů málo. Musíme dál sbírat body.

V tabulce produktivity jste zatím na druhém místě hned za lídrem Ondřejem Pšeničkou. Berete to jako soutěž, kdo získá nejvíce kanadských bodů?
Nebudu říkat, že bych nechtěl Pšendu dohnat nebo předběhnout v produktivitě, to bych asi lhal. Daleko důležitější je však to, že se daří především celé naší lajně a pomáháme vyhrávat zápasy. Hrajeme v týmu velkou roli.

25
Do tolika zápasů naskočil za sparťanskou juniorku útočník Tomáš Schwamberger, během nich stihl nastřádat skvělých 21 branek a stejný počet asistencí.

Před pěti lety jste měl také tu možnost zahrát si na Zimní olympiádě dětí a mládeže za tým Jihočeského kraje. Jak jste si užil toto lákavé zpestření celé sezony?
Samozřejmě jsem si to velmi užil. V tom věku to pořád je asi nejprestižnější turnaj. Hrál jsem tam ještě s dalšími dvěma kluky z týmu z Písku a pamatuji si, že jsme tenkrát byli hodně sehráni a hodně se nám dařilo.

Mnoho hráčů si během své aktivní kariéry přivodilo různá zranění slabého či bolestivějšího charakteru. Prošel jste si i vy něčím podobným?
Jojo, prošel. Asi jako každý jsem prodělal spoustu menších zranění. Ale jednou se mi stalo, že jsem si zlomil ruku a léčil jsem to skoro dva měsíce. To bylo nepříjemné.

Věkem i zkušenostmi už se můžete zařadit mezi stálé členy sparťanské sestavy. Věříte, že byste někdy v budoucnu mohl obléct dres sparťanského A-týmu?
Bylo by to pěkné, ale popravdě tomu zatím moc nevěřím. V áčku mají svá místa zkušení hráči, ale uvidíme.


FOTO: Juliana Zash

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Polášek: Strašně se těším na partu v kabině

Nová posila! Do Sparty se vrací Adam Polášek

Vitouch: Zahrát si s A-týmem by bylo skvělé!

Vstupenky na derby a přípravu v prodeji!