11. 2. 2013 Adam Bagar

Simon byl kapitánem reprezentace U19

O s t r a v a – V reprezentační přestávce se na porubském Turnaji pěti národů představilo v dresu českého národního týmu také duo talentovaných útočníků pražské Sparty – MARTIN PROCHÁZKA a kapitán DOMINIK SIMON, který se pustil do hodnocení turnaje. Ten suverénně ovládlo Švédsko, Češi skončili za Švýcarskem na třetí pozici.

Čeští mladí v Ostravě rozhodně nezklamali a v silné konkurenci týmů skončili na pomyslném bronzovém stupínku. „Turnaj bych určitě zhodnotil pozitivně, protože jsme odehráli výborná utkání se Švýcarskem, Finskem i Švédskem,“ začal spokojeně centr první útočné formace Dominik Simon, který na turnaji navíc nosil kapitánské céčko. „Jsem za to moc rád, je to pro mě velmi dobrá zkušenost,“ řekl.

Svěřenci trenérské dvojice Jakub Petr – Karel Mlejnek dokonce bojovali v závěrečném utkání o prvenství v turnaji, ale to by museli porazit zcela suverénní Švédy. „Šli jsme do utkání s tím, že do nich půjdeme agresivně. Švédové jsou velmi sebevědomí, jejich obránci si věří, takže jsme museli napadat, aby udělali chyby. Někdy se nám to i povedlo, ale bohužel jsme udělali několik chyb a z toho pramenily inkasované góly,“ hodnotil duel s třemi korunkami.

Dominik Simon

Švédská reprezentace na porubském zimním stadionu doslova vyučovala a ostatní čtyři mančafty jednoznačně převyšovala. „Všichni jsou to výborní bruslaři, mají výborné individuální dovednosti, s hokejkou jsou velice šikovní. Velmi těžko se proti nim hraje, bruslí šedesát minut v zápase, ani minutu nevynechají, takže pokud s nimi chcete hrát, tak musíte jet šedesát minut bez přestávky. Jakmile na chvíli polevíte, tak okamžitě dostanete gól,“ uznal Simon sílu švédského celku.

Nejdůležitější duel sehrála česká reprezentace v sobotu proti Švýcarsku. „Myslím si, že máme lepší tým než Švýcarsko. Škoda, že jsme nevyhráli za tři body, skončili bychom druzí,“ mrzelo po zápase, v němž domácí výběr prohrával již 0:3, osmnáctiletého talentovaného útočníka. „Šli jsme do zápasu trošku lehkovážně, asi jsme si mysleli, že to půjde samo bez bruslení. Až pak jsme se do toho dostali,“ pokračoval.

Jak už bývá na juniorských turnajích zvykem, hráči si často vypomáhají fauly, a ne jinak tomu bylo i v Porubě. Z toho plynula pro český tým řada početních výhod. „Nemyslím si, že by nám úplně nešly, protože nějaké góly jsme z nich dali, ale chyběla nám koncovka. Měli jsme více střílet, chodit na dorážky a využívat šance, které jsme si vytvořili,“ hodnotil přesilové hry hráč, který má ve Spartě zkušenosti nejen s Extraligou juniorů, ale i s A-týmem a první ligou v Litoměřicích.

„Je to úplně něco jiného. Juniorský hokej je mnohem více o bruslení, je rychlejší a můžete si i více dovolit a zkusit. Mužský hokej je už více o taktice, ale samozřejmě i tady se taktické pokyny musí plnit,“ nacházel hlavní rozdíly mezi juniorským a dospělým hokejem. Turnaj je u konce a Dominik Simon se společně s Martinem Procházkou musí hlásit opět ve svém mateřském oddíle. „Nevím, jestli nám dají trenéři den volna nebo se jim budeme hned hlásit,“ uzavřel své povídání.

Výsledky české reprezentace na turnaji

ČR – Německo 8 : 0 (2:0, 2:0, 4:0), Simon 0+1
ČR – Finsko 1 : 2 sn. (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0)
ČR – Švýcarsko 5 : 4 sn. (2:3, 0:0, 2:1 – 0:0), Procházka 2+1, Simon 0+1
ČR – Švédsko 2 : 5 (0:2, 2:2, 0:1)

Konečná tabulka turnaje

1. Švédsko        4 – 0 – 0 – 0    29: 8  12 b.
2. Švýcarsko      2 – 0 – 1 – 1    17:20   7 b.
3. ČR             1 – 1 – 1 – 1    16:11   6 b.
4. Finsko         1 – 1 – 0 – 2    12:17   5 b.
5. Německo        0 – 0 – 0 – 4     6:24   0 b.

Sparťané v akci

Dominik Simon – 4 zápasy, 2 body (0+2), účast na ledě +1, 4 trestné minuty
Martin Procházka – 4 zápasy, 3 body (2+1), účast na ledě 0, 2 trestné minuty

Nejlepší hráči turnaje