24. 9. 2005 Lucie Vítková

Skolí Sparta mistra? Byla by to paráda!

Velký zápas, skvělá atmosféra a hlavně šlágr kola bude k vidění v neděli v Pardubicích. Do města perníků míří Sparta, aby se postavila tváří v tvář úřadujícímu mistrovi. Kdo vyjde z prestižního zápasu jako vítěz? Neváhejte a pojeďte se na vlastní oči podívat, podpořit Spartu a pomoci jí k cennému skalpu, který by Pražanům zvedl sebevědomí ještě výš!
O soupeři ...
Čtyři roky hrály Pardubice pravidelně na špici tabulky, ale play off pro ně bylo zakleté. Za zmiňované roky Moeller vítězil v základní části, trhal bodové rekordy, ale také si vysloužil pověst ubrečeného týmu, na který republika mávala bílými kapesníky. Přesto nakonec mužstvo dosáhlo svého. Při výluce NHL ulovilo řadu hokejistů z NHL a vytvořilo nejúdernější formaci Bulis – Mikeska – Hejduk, která ovládla kanadské bodování celé soutěže a byla základním strůjcem mistrovského titulu. Pohár pro šampióny, oddíl vedený koučem Martincem, získal po šestnácti dlouhých letech.

Během léta se ovšem začal mistrovský kádr rozpadat a k nemilosti generálního manažera Kusého z něj zbyla jen troska. Čtveřice hokejistů Bulis, Hejduk, Hemský a Rozsíval se vrátila za prací do NHL, k nim se přidali také Sýkora a Průcha. Odešel také patent na tituly – Jiří Dopita a forvard Divíšek. Z obraných řad upláchli do Třince Vyhlídal a Pácal. Náhrada za vzniklé škody se nezdá být adekvátní, přesto jsou Pardubice pasovány znovu do role favorita. Na východ Čech přišel kanonýr Čaloun nebo bek Kántor.

S deseti body okupuje Moeller pátou příčku extraligové tabulky. Pardubice mají na kontě tři vítězství, remízu, ale také prohru s nováčkem z Budějovic. Páteční kolo Martincovi svěřenci měli odložené, tudíž na duel se Spartou budou dobře připraveni. V sestavě se možná objeví útočník Sýkora, jenž se upsal Washingtonu.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Kanonýrem mužstva, hráčem na kterém bude v koncovce hodně záležet je Jan Čaloun. Domácí nejvyšší soutěž je s křídelníkem spjata zejména v dresu Litvínova, přesto se Čaloun rozhodl jít jiným směrem. Olympijský vítěz z Nagana, ale také trojnásobný vítěz kanadského bodování finské ligy se rozhodl nahradit v Pardubicích Hejduka. Zatím se mu záměr daří, po pěti kolech má na kontě čtyři góly a jednu asistenci. V loňském roce vedle zámořských es povyrostl Michal Mikeska, který vyhrál kanadské bodování domácí soutěže. V nasazeném trendu se rozhodl pokračovat také letos, ale z role kanonýra se pasoval do role dvorního nahrávače. Nyní centra první pardubické lajny zdobí pět asistencí a drží si průměr bodu na utkání.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Vzájemná bilance Sparty s Pardubicemi po uplynulém roce je tradičně příznivější pro Moeller. Pražanům se na Východočechy pravidelně poslední roky nedaří, což dokumentují především výsledky. Před letošní sezónou sliboval trenér Šindel příznivcům, že se bude snažit prokletí zápasů s Pardubicemi zlomit ve prospěch Sparty. Podaří se?

Pardubice přijely do T-Mobile Areny v pátém kole bez jediného bodu. Tehdejší trenér Výborný měl nůž na krku, musel na Spartě se svým mužstvem uspět. Přestože chytal mladý gólman Hylák, Pražané brzy ztráceli a dvoubrankové manko stáhli pouze na konečnou remízu 2:2.

V Pardubicích se ovšem zpívala zase jiná písnička. Domácí na Holešovické očekávaně vlétli ve velkém stylu a v první třetině si vytvořili dvoubrankové vedení. Zaskočená Sparta nedokázala reagovat. Z šoku se dostala až v závěru utkání, kdy Ton korigoval na konečný výsledek 2:4 pro Pardubice.

Do třetího duelu nastoupil mezi sparťanské tyče Zdeněk Šmíd, který Spartě v jednom utkání vypomáhal. S ním v zádech drželi Pražané šance na úspěch dlouhých 59 minut, ale pak se jejich sen o bodu rozplynul během jedenácti vteřin, kdy Moeller udeřil dvěma rychlými góly. Ve 33. kole tak padla domácí tvrz Sparty, kde v základní hrací době do té chvíle nikdo nezvítězil.

Poslední vzájemný duel měl stejný scénář jako předešlé utkání v Duhové Areně. Pardubice si znovu vybudovaly rozhodující náskok v první třetině, na který Sparta neznala odpověď a podlehla 2:4.

O Spartě:
Spartě se na hřištích soupeře nedaří. Zatímco domácí T-Mobile Arena nedala soupeři jediný bod, venku Sparta cenné body „rozdává“. V Liberci a Třinci Sparta o gól podlehla, ve Vsetíně zvítězila až v prodloužení. Pro sebevědomí mužstva by bylo dobré nepříznivou bilanci letošního ročníku prolomit. V Pardubicích zvítězit bude obtížné, ale žádný boj se nesmí vzdávat předem.

Sparta do Pardubic přijede rovnou z Třince, ráno v městě perníku důkladně potrénuje. Sestava tedy bude stejná, v jaké Holešovičtí nastoupili pod Beskydami. Tedy s uzdraveným kapitánem Chabadou, s Kašpaříkem a novicem Černoškem. Naopak chybět budou Tabaček, Stehlík, Sivek a Vykoukal!

Ve Spartě nejvíce září:
S neuvěřitelnou formou se v úvodu nové sezóny potkal útočník Jan Marek. Hbitý útočník s kouzelnýma rukama školí soupeře jak prvňáčky a dává jim lekce z produktivity. V šesti kláních se centr může pyšnit třinácti body za čtyři branky a devět asistencí. Neodmyslitelným parťákem sparťanské „patnáctky“ je rychlík Petr Ton. Pravé křídlo, které je také tak trochu smolařem v koncovce, září. Vedle Marka a Štrby si připsal již deset bobů. Duo první formace Marek – Ton okupuje první dvě příčky kanadského bodování celé extraligy, třetím mužem je spoluhráč Štrba.
O zápase:
Utkání začíná v Pardubicích na ledě ČEZ Areny v neděli 25.9.2005 od 17:00. Vy můžete sledovat v online přenosu na našich stránkách změny stavu.

Pojeďte Spartu do Pardubic povzbudit!!! Sraz účastníků zájezdu bude v neděli 25.9. mezi 13,50 – 14,40 na hlavním nádraží v dolní hale pod informační tabulí, vlak odjíždí ve 14,30. Předpokládaný návrat do Prahy je ve 22,14 na hlavní nádraží. Cena vstupenky na zápas je 60 Kč, cena jízdenky na vlak podle počtu účastníků s využitím skupinové slevy (cca 100 Kč).

Zveme na zájezd všechny slušné fanoušky Sparty!

Sestavy z minulého kola:
Bříza - Hanzlík, Černošek, Dobroň, Toman, Hlavačka, Kasík, Bolf - Štrba, Marek, Ton - Chabada, Kašpařík, Kratěna - Šindel, Netík, Zelenka - Špaňhel, Dragoun, Vopat.
Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Kántor, Mudroch, Linhart, Havíř, Vágner - Mrázek, Blažek, M. Hlinka - Čaloun, Mikeska, J. Kolář - Tvrdík, Klouda, Koukal - Havíra, Rolínek, Cetkovský.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 7 - 0 - 0 5:2 7:0 4:3 4:3 3:1 2:1 5:1
2000/2001: 2 - 0 - 2 1:2 1:9 3:2 6:1
2001/2002: 0 - 2 - 2 3:4p 1:2 3:3p 5:5p
2002/2003: 0 - 2 - 2 1:1p 1:4 3:3p 1:2
2003/2004: 1 - 1 - 2 1:3 2:2p 2:1 0:3
2004/2005: 0 - 1 - 3 2:2p 2:4 1:3 2:4

Internet: www.hcpce.cz

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Pech: Fanoušci jsou od nás zvyklí na lepší výkony

Startuje aukce repliky dresů ze sezony 1989/1990

SPA - OLO 1:2 - Výroční utkání bez bodu

Vstupenky a informace k Open air v Drážďanech