14. 7. 2022 Marek Táborský

Skřivánek: Věřím, že dřinu kluci na ledě zužitkují

Kdysi byl spoluhráčem několika sparťanů. V devětadvaceti letech se stal David Skřivánek tím, kdo je co nejlépe připraví na novou sezonu. Hokejová minulost je kondičnímu trenérovi ku prospěchu. "Z vlastní zkušenosti vím, že je dobré každé cvičení hráčům podrobně vysvětlit," říká v rozhovoru po suché letní přípravě.

Jak jsi spokojený s progresem hráčů během suché letní přípravy?
S pokrokem kluků jsem byl nadmíru spokojený. Všichni do jednoho šli významně nahoru, co se týče svalové hmoty i síly. Kondičně tam byl taky značný posun.

Na co jsi kladl především důraz?
Během šesti, sedmi týdnů přípravy se toho dá stihnout překvapivě dost, ale vše je o konstantní práci i v průběhu sezóny. Cílem tedy bylo vytvořit kvalitní základy, na kterých budeme moci stavět v následujících měsících. Tréninkový proces na suchu má z mého pohledu jasnou posloupnost. Prevence zranění, síla, výbušnost, rychlost a kondice. Prioritou je, aby byl hráč zdravý, jinak jsou všechny ostatní fyzické kvality k ničemu. V současném hokeji nejvíce rozhoduje rychlost a aby byl hráč rychlý, musí mít nejprve silový základ. Jako vrchol ledovce pak vnímám kondici, u které chceme udržet kvalitu výkonu na totožné úrovni v prvním i posledním střídání zápasu, tedy s minimálním poklesem.

Konzultuješ tuto fázi přípravy s novými trenéry, nebo je to čistě tvá zodpovědnost?
Přípravu jsme tvořili společně. Vždy je důležité najít jednotnou řeč a nastavit program tak, aby vedl k co nejlepším výsledkům.

Kdo tě pozitivně nejvíce překvapil?
Nemůžu vypíchnout jedno nebo dvě jména, protože jsem byl nadšený z přístupu všech hráčů. Jak jsem již zmiňoval výše, všichni makali na sto procent a věřím, že tuhle dřinu zužitkují i na ledě

Sám jsi hokej za Spartu hrával až do juniorů. Pomáhá ti v nějakém ohledu tato zkušenost? Víš díky tomu, jak s hráči lépe komunikovat?
Určitě. Dřív nebylo zvykem hráčům vysvětlovat dopodrobna, proč dělají určité cviky nebo jaký je důvod konkrétního nastavení programu. Z praxe se mi však osvědčilo, že když toto všechno hráči vědí, tak je najednou koncentrace a kvalita provedení na mnohem lepší úrovni a to se následně projeví i na daných výsledcích.

Novinkou pro hráče bylo měření tuku pomocí kaliperu. Jaký je hlavní důvod a jak to hráči zvládali?
Měření kožních řas kaliperem probíhalo na začátku každé fáze. Tyto speciální kleště snadno odhalí, kolik má hráč tuku a svalové hmoty. Často bylo k vidění, že hráč na začátku i konci suché přípravy měl stále stejnou váhu, jenže tři kila tuku nahradil třemi kily svalové hmoty. Objektivně tedy můžeme zhodnotit, jak byl daný tréninkový program efektivní.

Hráče nyní před startem přípravy na ledě budeš sledovat pomocí aplikace. Co mají za „domácí“ úkoly?
S trenéry jsme chtěli, aby si hráči na nějakou dobu odpočinuli od prostředí zimáku, ale zároveň však bylo cílem, aby se kluci stále posouvali a navázali tak na šest týdnů společné přípravy. Tato tréninková aplikace je ideálním kompromisem, protože je přístupná doslova odkudkoliv. Trénink si můžete udělat ve Španělsku, Itálii nebo USA.

Jsi v kontaktu s kondičními trenéry, kteří trénují další hráče individuálně?
Ano, v kontaktu jsme. Vím, že spousta hráčů je z dřívějších zahraničních angažmá zvyklá makat v létě individuálně a s danými trenéry spolupracují již několik let. Proto nemám strach, že by na začátek ledu nepřišli dobře připravení.

Na co se z tvé strany mohou těšit hráči po návratu na led?
Nerad bych hráčům kazil překvapení. Ale máme přichystaných spoustu zajímavých novinek, které nám pomohou výrazně zkvalitnit celý tréninkový proces.

Billa Cup den čtvrtý: Sparta obsazuje druhé místo

Dvořáček: Mladí kluci hráli perfektně

KLA - SPA 2:4 - Výhra v omlazené sestavě

Pojeďte se Spartou do Skandinávie!