7. 2. 2018 Petr Pavlík

Slavíček: Lední hokej byl moje osobní volba

První měsíc v novém roce je už minulostí, a na řadu tak přichází další volba nejlepšího Hráče akademie HC Sparta Praha. Tím se za leden stal teprve patnáctiletý útočník JOSEF SLAVÍČEK, který ještě v nynější době působí ve sparťanském mladším dorostu. Sám se také vyhřívá na čele sparťanského bodování, když ve 26 zápasech zaznamenal skvělých 38 kanadských bodů!

Kde a kolik vám bylo, když jste začal hrát hokej? Pamatujete si ještě na svůj první hokejový zápas?
Bylo mi sedm let, když mě tátův kamarád vzal na lední hokejový stadion na první trénink do Popovic. Předtím jsem hrál od čtyř let pozemní hokej, který trénoval a stále trénuje můj táta. Svůj první zápas si pamatuji moc dobře. Odehrál jsem ho v Příbrami za Popovice a prohráli jsme vysoko 1:39. (směje se) Pro mě to bylo zajímavé nejen z pohledu výsledku, ale i z toho, že to byl můj první zápas po prvním tréninku.

Byl hokej vaše osobní volba, nebo vás tímto směrem někdo navedl? Kdo vás nejvíce podporuje?
Určitě mě k tomu vedl od začátku táta, ale když jsem se rozhodoval mezi pozemním a ledním hokejem, byla to moje osobní volba. Nejvíc mě podporuje mamka, která sice nejezdí na každý zápas, ale sleduje všechny naše zápasy na internetu.

Trenéři do nás po celou dobu sezony nehustí až moc taktiky, ale spíše nám říkají jednoduché základy. My hráči se snažíme hlavně hrát jednoduše a účelně.
Josef Slavíček

V tomto ročníku jste zatím nejproduktivnějším hráčem ve své kategorii. Máte u spoluhráčů větší respekt?
To je spíše otázka na kluky. (směje se) Ale řekl bych, že u některých mladších hráčů asi trošku ano a u jiných zase ne. Všichni hráči máme v týmu nějakou roli, a to se každý z nás snaží respektovat a plnit.

Před touto sezonou převzali rozjetý tým noví trenéři. Vyhovuje vám jejich tréninkový systém? Na co nejvíce se vás snaží navádět?
Trenéři do nás po celou dobu sezony nehustí až moc taktiky, ale spíše nám říkají jednoduché základy. My hráči se snažíme hlavně hrát jednoduše a účelně. Trenéři nám nejvíce říkají, abychom hráli naplno se srdcem a bojovali jeden za druhého.

V poslední době jste měl možnost si zahrát už také za starší dorost. Jak jste se cítil po boku jiných spoluhráčů, než jste zvyklý?
Cítil jsem se skvěle. Jsou tam velmi dobří hráči, s některými jsem hrál již minulou sezonu a s ostatními jsem se seznámil. Od mladšího dorostu je to trochu odlišné. Hraje se zase o trochu tvrdší a rychlejší hokej. Jsem moc rád za to, že jsem si to mohl zkusit. Doufám také, že to nebylo naposledy. (usmívá se)

Sezona se přehoupla do své druhé fáze. Jak byste zhodnotil základní část?
Zhodnotil bych ji pozitivně. Před začátkem sezony asi málokdo čekal, že bychom se dostali z poměrně dobré pozice do play off a hráli skupinu s tak kvalitními týmy. Dokázali jsme hrát dobrá a vyrovnaná utkání s týmy, od kterých se čekal opak.

V nadstavbové části se vám vcelku daří. Ve skupině máte pár slabších soupeřů, ale i třeba suverénní Litvínov nebo Plzeň. Jsou to právě oni, kteří jsou těmi nejtěžšími protivníky?
Podle mě teď už asi žádný slabší soupeř není. Všichni hrají dobře a dávají do zápasů maximum. Plzeň s Litvínovem samozřejmě mají svou kvalitu. Každý je chce porazit a vytáhnout se na ně. Mají tam výborné hráče a hrají dobrý hokej. Pár zápasů jsme s nimi odehráli, ale ještě proti nim párkrát nastoupíme. Je to vždy těžké hrát s takovými soupeři. Myslím si, že my jsme to zatím vcelku zvládli dobře.

Nedávno jste zapsali tři porážky v řadě. Poté však přišel ohromný vzestup v podobě drtivé výhry nad Chomutovem. Řekli jste si s trenéry před zápasem něco jiného, než obvykle?
Řekli jsme si téměř to stejné. Nejvíc nás asi motivovaly právě ty tři předchozí prohry. Řekli jsme si, že už to musíme zlomit, a že tam prostě necháme všechno, co v nás je. Navíc jsme se chtěli dostat před Chomutov v tabulce, a to se nám podařilo. Byl to parádní zápas. Trenéři nás chválili a říkali, že to byl zatím nejlepší náš zápas v sezoně. Musíme v tom jen pokračovat.

17
Tolik vstřelených gólů vsítil největší tahoun mladšího dorostu Sparty Josef Slavíček, jenž také nastřádal 21 asistencí.

Co musíte jako tým hrát, abyste to dotáhli daleko? Kdybyste měl vyjmenovat klady a zápory vaší hry, které by to byly?
Musíme dodržovat to, co po nás trenéři chtějí. Hrát hlavně jako tým a navzájem se povzbuzovat. Myslím, že naše síla je v útoku. Zápory máme naopak v obranné hře, tam to ještě chce zlepšit. Často nám ale taky dělá problém vstřelit nějaký gól navíc a někdy zase na něj potřebujeme až moc střel.

Máte svůj hokejový vzor? Zaměřujete se spíše na hráče z extraligy, nebo hledáte v NHL?
Asi žádného konkrétního hráče nemám. Ale v současné době sleduji v NHL především Nicka Smaltze z Chicaga, který není až tak známý, ale zaujímá mě především svou hrou. Obdivuji na něm hlavně to, jakým způsobem si dokáže udržet puk na hokejce. Když se zaměřím na českou extraligu, pozoruji například Martina Erata.

Vzhledem k vašemu mladému věku je asi příliš brzy se bavit o vašich budoucích plánech, ale prozradíte nám, čeho byste chtěl v nejbližší době docílit?
V nejbližší době bych se chtěl dostat s naším týmem co nejdál v play off. A moc rád bych si zahrál také nějaký zápas za reprezentační výběr, byla by to pro mě velká čest a pocta.


FOTO: Ronald Hansel/Juniorský hokej

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Trenéři: Jsme rádi, že můžeme být na ledě

​Sparťanská krev #14: Kdy jindy, když ne teď!

Bratři ve Spartě: Nedvědovi, Francouzi i naděje

Chlapík se upsal Ottawě a odjíždí do Kanady