7. 2. 2019 Martina Nová

Sledge hokejisté vyzvou v semifinále Zlín

Sparťanské sledge hokejisty čekal závěr základní části, na jejich led zavítala dvojice západočeských celků – Karlovy Vary a Litvínov. Pražané měli postup do semifinále ve vlastních rukách a nijak nezaváhali. V sobotu si hlídali zápas se Žraloky a v neděli rozdrtili litvínovské hráče. Jejich účasti v play off nezabránila ani dvě nečekaná vítězství páté Olomouce, kterou sparťané v obou vzájemných duelech porazili.

Před startem sobotního zápasu proti Karlovým Varům se Spartě donesla zpráva o překvapivém vítězství olomouckých Kohoutů, kteří se tak dotáhli na celek z hlavního města. Pražané se ale nenechali vykolejit a svázat potřebou vyhrát za tři body. Skóre totiž otevřeli již v první minutě a po většinu zápasu měli převahu, reprezentační brankář Vápenka neměl mnoho práce. V dalších dvou dějstvích přidali vždy gól navrch, a přestože ve třetí třetině domácí gólman přišel o čisté konto, sparťané vítězstvím 3:1 postoupili do semifinále.

Svůj první zápas jako oficiální trenér Sparty zaznamenal trenér Jakub Novotný, který byl s hrou spokojený. „Myslím si, že všichni odvedli dobrý výkon. Trochu jsme nepočítali s tím, že Olomouc vyhraje se Zlínem, což nám trochu zkomplikovalo situaci, museli jsme uhrát tři body. Proto jsme upravili sestavu, abychom si výhru a play off pojistili, což se nám nakonec podařilo. Ve třetí třetině už jsem použil všechny hráče, aby si také zahráli.“

Následující den Prahu zasypal sníh a přinesl sebou komplikace. Hosté z Litvínova se kvůli sněhové kalamitě zpozdili a utkání začalo o půl hodiny později. Navíc Krušnohorcům scházely zahraniční posily, a tak byl průběh utkání zcela jednoznačný. Sparta začala duel dvěma rychlými góly, ve druhém dějství pak skórovali ještě čtyřikrát a ve třetí části dorovnali skóre na 8:0. Hrálo se v zásadě jen před litvínovskou bránou a Vápenka si minimálně sáhl na kotouč.

„Potvrdili jsme roli favoritů. V první třetině jsme vyzkoušeli to, co bychom chtěli hrát v play off, nastoupili jsme v takové sestavě, se kterou počítáme, že budeme hrát proti Zlínu. Od druhé třetiny už jsem poslal hrát všechny hráče,“ pochvaloval si trenér Jakub Novotný. Litvínov oproti tomu odjížděl se sklopenými hlavami. „Přijeli jsme sem, bohužel, v takovém složení, které neodpovídá tomu, co chceme hrát, protože nám nepřijeli tři borci z Německa. Přijeli jsme to jen odehrát, abychom nezkazili soutěž,“ vysvětlil s těžkým srdcem trenér Karel Žižka.

Sparťané se v semifinále postaví proti čtyřnásobnému obhájci titulu ze Zlína, který suverénně vyhrál základní část. Pražané dokázali celkově pětinásobného šampiona české soutěže porazit na jeho ledě 3:1, jenže při odvetě na pražském kluzišti Zlín krutě oplatil porážku svým triumfem 8:0. „Je to na formě, kluci dokázali vyhrát ve Zlíně, a pak dostali doma nakládačku. Věřím, že jsme schopni našim stylem soupeři dělat potíže. Sparta s ním každý rok dokáže odehrát jeden skvělý zápas, budeme muset zapracovat na tom, abychom zvládli i ty další,“ vyhlížel semifinálového soka Jakub Novotný.

Rozpis zápasů v semifinále

sobota 16. 2. HC Sparta Praha - SHK LAPP Zlín od 14:10 - Zimní stadion v Říčanech

sobota 23. 2. SHK LAPP Zlín - HC Sparta Praha od 14:30 - PSG arena, Zlín

neděle 24. 2. SHK LAPP Zlín - HC Sparta Praha od 10:05 - PSG arena, Zlín (případný třetí zápas)