8. 5. 2013 Tomáš Zetek

Snad mě můj třikrát zlomený nos nezklame!

Už ve středu startuje letní příprava na další sezonu. Ta předchozí je již dávno minulostí. Trenér JOSEF JANDAČ společně se sportovním manažerem Patrikem Martincem a Rašidem Chabibulinem, jenž je sportovním šéfem Holdingu, připravují vše potřebné pro sezonu další. Proběhly i nemalé změny v kádru a nabízí se mnoho otázek. „Dost pečlivě jsme zvažovali, jak moc do týmu sáhnout,“ přiznává kouč Jandač. Nakonec je v týmu zatím osm nových hráčů včetně gólmana.

Pane Jandači, řekněte co vás a sportovní management vedlo k těmto krokům?
V každém mužstvu po sezoně dochází k větším či menším změnám. Namátkou Slavia pustila čtyři obránce a gólmana, v Brně skončili čtyři beci a další změny následují, a tak bych mohl pokračovat. U nás je to především reakce na sezonu, která právě skončila, na vypršení hráčských smluv a na vývoj hráčského trhu. Vše samozřejmě s ohledem na finanční možnosti klubu. Aktuálně je ještě potřeba přizpůsobit změny v mužstvu novým svazovým úpravám týkajících se nasazování mladých hráčů.

Rozumím, přesto nezvažovali jste dát bez větších změn ještě jednu šanci týmu, který se dokázal vyhrabat z krize a ve čtvrtfinále padl až v sedmém zápase?
Ano zvažovali, a to dost dlouho, velmi pečlivě a uvážlivě. Nakonec jsme zvolili doplnění či, řekněme, částečnou obměnu právě z výše uvedených důvodů. Povedlo se nám dvakrát uspět v základní části, ale dvakrát jsme vypadli ve čtvrtfinále. Sparta má každý rok ty nejvyšší cíle a my chceme pochopitelně víc.

Post gólmana máme obsazený velmi kvalitně

Když vezmeme popořadě posty, na nichž došlo ke změně. Hodně se mluvilo o gólmanech, kde je příchodem Tomáše Pöpperleho asi vše vyřešeno. Je to tak?
Post brankáře jsme obsadili, myslím, velice kvalitně. V rámci Sportovního Holdingu došlo k Tomášovo přesunu k nám a jsme za to velice rádi. Dále ještě řešíme pozici dvojky a trojky, ale tam existuje ještě víc variant.

V obraně skončili Hanzlík, Milam a Krstev, na jejichž místa přišli Kubát, Švrček, Piskáček a mladík Hrbas...
Všem třem skončili smlouvy a rozhodli jsme se po uvážení ani jednomu z nich nenabídnout prodloužení kontraktu. Krstevovi se angažmá ve Spartě nevydařilo tak, jak jsme si představovali. S Troyem Milamem jsme byli více spokojeni v prvním roce jeho angažmá, nicméně svoji úlohu si splnil v sezon uplynulé. Ze všech cizinců odehrál oba roky asi nejstabilněji. Ovšem rozhodli jsme se jeho pozici uvolnit pro posilu, či někoho z mladých hráčů.

Typologicky by mohl jeho místo obsadit Karel Kubát. Souhlasíte?
Je to tak. Měl by ho nahradit, protože je to rovněž ofenzivní obránce s potenciálem růstu. Posledním odchodivším byl Honza Hanzlík, u něhož jsme měli velké dilema zejména proto, že prošel Spartou jako jeden z mála od mládežnických kategorií. Mám ovšem pocit, že uzrál čas udělat v jeho případě změnu a i jemu by mohl přestup pomoci.

Co říci, ke zbylým obráncům, kterými jsou Švrček, Piskáček a Hrbas?
Švrček je typ silového defenzivního obránce, kterého potřebujeme. Piskáček už má za sebou tři extraligové sezony na Kladně, prošel si zámořskými soutěžemi a má za sebou i dvě mistrovství světa do dvaceti let. Určitě nám zvedne v obraně konkurenci, na druhou stranu je zároveň smířený s tím, že si svoji pozici v týmu musí vybojovat. Přestože měl hrát v první obraně na Kladně, jde do nejistoty, protože chce hrát za Spartu, chce se prát o své místo u nás. Takže uvidíme, jak svoji roli zvládne.

Marek Hrbas je odchovancem Plzně ročníku 1993, který od svých šestnácti let působil v zámoří a nyní se vrací do České republiky. To by mohl být velký příslib…
Je to hráč, který má rovněž za sebou velké množství zápasů v zámoří a také dvě mistrovství světa do dvaceti let. Získali jsme na něj výborné reference a doporučení a obrovské pozitivum je i fakt, že nám splňuje kvótu pro mladé hráče, což potřebujeme kvůli novým regulím.

K nasazování mladých hráčů se ještě dostaneme. Teď ještě zbývá rozebrat změny v útoku, kde by nejvýraznější posilou měl být Petr Kumstát, který se dlouhodobě pohybuje mezi špičkou bodování extraligy. Je to tak?
Uvidíme až v sezoně, jak si noví kluci povedou. Ne všem posilám, které přišly do Sparty, se vždy dařilo, ale já o tomhle teď nemohu a ani nechci takto přemýšlet. U Kumstáta věřím, že nám pomůže zvýšit důraz kolem branky a určitě přidá i vstřelené branky. Pak jsou tu Klimek a Buchtele, což jsou spíše defenzivní útočníci. Tenhle typ hráčů je ve Spartě nedostatkovým zbožím a hodně nám chyběli.

Nejvetší dilema jsem měl u Michala Broše

Jak byste popsal vaše rozhodování ohledně hráčů, kteří již ve Spartě pokračovat nebudou?
Začít bych měl určitě Michalem Brošem, u nějž bylo rozhodování nejtěžší. Pro Spartu odvedl neskutečný kus práce jak na ledě, tak v kabině. A přestože se mu někdy herně nedařilo, vždy bojoval a snažil se mužstvo strhnout.

Přesto k další dohodě nedošlo…
Michal měl ve smlouvě opci na prodloužení smlouvy v případě postupu do semifinále, nicméně i tak jsme dlouho zvažovali všechna pro a proti. Věk už bohužel ale zastavit nejde a následující sezona by pro Michala mohla být vzhledem k opětovným ambicím těžší a složitější. Na druhou stranu v jiném klubu na něj nebude jistě takový tlak jako tady a já mu přeji, ať se mu ještě pěkných pár let daří. Měl jsem k němu vždycky hodně blízko.

Hodně skloňovaným jménem mezi hokejovou veřejností je i Petr Tenkrát, který působil ve Spartě po návratu ze Skandinávie dvě sezony, ovšem teď se vrací na Kladno…
Petr od nás dostal nabídku na prodloužení smlouvy, ale vzhledem k jeho věku jsme se nemohli uvazovat do víceletého kontraktu. Petr zvolil víceletý kontrakt na Kladně, kde je v podstatě doma. Mrzí mě to, ale nedá se nic dělat, rovněž odvedl za ty dva roky výbornou práci a je to i charakterově perfektní kluk. Touto cestou bych mu chtěl poděkovat a popřát v dalším angažmá hodně úspěchů.

V týmu nebude pokračovat ani další cizinec Sacha Treille. Proč jste se tak rozhodli?
Sacha byl důrazný fyzický útočník, kterých není nikdy dost, a já jsem si toho samozřejmě vědom. Nicméně v prvním roce spíš marodil a ve druhém roce už byl v podstatě na odchodu. Já jsem ho po svém příchodu zkusil zabudovat zpátky do kádru, ovšem už jsem z něj cítil daleko menší touho rvát se za Spartu. Je to čistě můj subjektivní pocit, mohu mu křivdit, ale po odchodu bratra Yoricka jsem to tak cítil. Rovněž jeho opce ve smlouvě už nepatřila k nejnižším, a proto na jeho místo posuneme mladého hráče.

A teď ke dvěma jménům, která enormně zajímají sparťanské fanoušky – Petr Ton a David Kočí. Nuže?
Je mi jasné, že tihle dva hráči fanoušky zajímají. S oběma jsem se sešel a probral podrobně jejich situaci.

Nejprve tedy povězte, jaká je situace ohledně Petra Tona?
Petr patří k hráčům, kteří ovládají kanadské bodování nejen klubové, ale i extraligové. Řekli jsme si oba, co od následující sezony očekáváme. V tomto ohledu jsme se shodli na spoustě věcí a mnoho dalších si ještě dohodli. Druhou věcí je technická stránka jeho kontraktu, kde by mělo dojít ke kompromisu z obou stran. Zdůrazňuji, že se vůbec nejedná o finance. Jakmile tohle klapne, pak by již nic nemělo bránit podpisu.

Dobře. A co říci k Davidu Kočímu a jeho případnému pokračování ve Spartě?
David je pro mě velmi cenný hráč. Díky svému sparťanskému srdci a také pochopitelně díky svému důrazu a respektu u soupeřů. Slyšel jsem názory, že jsme měli s Davidem rozepře ohledně jeho faulu v Brně, a chtěl bych na to jednoznačně odpovědět. Ten faul byl hodně hloupý a byl za něj potrestán sedmizápasovým distancem, což bylo víc než dost. Já jsem mu nedal žádnou pokutu ani další trest, vše jsme si vysvětlili, a tím to skončilo. Po vypršení jeho trestu bylo mužstvo ve velkém laufu a já neměl důvod jakkoli zasahovat do sestavy, protože nám herně nechybělo téměř nic, čímž myslím i důraz ve hře. Jeho nasazování na zápasy bylo i dle soupeřů, dle zdravotního stavu spoluhráčů, což platilo i v play off, kde se objevil v několika utkáních.

Bude tedy nadále ve Spartě, nebo ne?
S Davidem jsme probrali jeho možnou roli a dali mu nabídku. Ta je podle mě velmi zajímavá a opět není podstatná finanční stránka, ale spíš znění dohody. Nechali jsme Davidovi čas na rozmyšlenou. On se stejně jako každý rok připravuje v létě sám a nechceme na nic tlačit.

Připadám si trochu jako resuscitátor

Dostáváme se k velice důležité věci, jež ovlivnila přestupovou politiku v celé extralize. Na soupisce pro utkání může být patnáct hráčů ročníku 1990 a starší, tři hráči ročníků 1991 až 1993 a dva hráči ročníku 1994 a mladší. Je na toto pravidlo Sparta připravená?
Je to opravdu jedna z klíčových věcí, ke které jsme museli při tvorbě nového týmu přihlédnout. V útoku nám ročníkově a věříme, že i výkonnostně, zapadá Daniel Přibyl, který hrál stabilně celou sezonu. Dále vedeme jednání o příchodu Sekáče ze Lva, výborně se jevil v několika zápasech Simon (1994) a velmi dobrý hráč ročníku 1994 je rovněž Procházka. Mohou se objevit i další hokejisti, kteří působí v juniorce nebo v partnerském týmu Litoměřic, ale to se ještě ukáže. Do obrany jsme přivedli již zmíněného Hrbase a dále jsou tu naši odchovanci jako Sobotka, Žovinec, Kolář a další, kteří mají šanci se ukázat. Rád bych posouval naše odchovance rovnou do A-týmu a čerpal z naší základny, ovšem důležitá je také kvalita. Třeba letos nebyl na mistrovství světa do dvaceti a osmnácti let ani jeden náš hráč. Neříkám, že je to automatická vstupenka do extraligy, ale jedná se o určitý předpoklad k posunu do vyšší kategorie.

Pod vaším vedením vyhrála Sparta v prvním roce Prezidentský pohár a ve druhém se z posledního místa vyhrabala až k přímému postupu do čtvrtfinále. Ovšem tam přišla podruhé za sebou stopka. Změny v týmu jsou vyvolané i tímto faktem, že?
Všichni víme, že Sparta je svým jménem a tradicí v každé sezoně předurčená hrát o mety nejvyšší. Toho jsem si dobře vědom a vím, že páté místo mnoho lidí neuspokojuje, byť jsme se po dva roky v základní části prezentovali dobrými výkony. Je třeba si uvědomit, že Sparta prochází průběžně již několik let řadou změn. Týká se to pole hráčského, manažerského a v posledním roce i akcionářského. Změny v hráčském kádru, které jsme udělali, nám snad pomohou v dosažení vyšších met.

Po dvou čtvrtfinálových vypadnutích pod vaším vedením by to byl postup do semifinále?
Já jsem přišel k mužstvu po špatné sezoně, kdy Sparta hrála o sestup. Ve druhém roce byla dokonce před mým příchodem poslední v tabulce. Připadám si trochu jako resuscitátor a zároveň si uvědomuji, že asi není něco v pořádku, když jsou výkony mužstva jako na houpačce. Samozřejmě, že i já jako trenér chci v následující sezoně postoupit dál než do čtvrtfinále. Za mé poslední čtyři roky v extralize před působením ve Spartě se mi to vždy povedl, ale tady je to zatím zakleté.

Proč?
To je téma na opravdu obsáhlý rozbor. Všechny týmy v extralize se čas od času pohybují na tenké hraně úspěchu a neúspěchu a nám se v těch dvou čtvrtfinále nepodařilo překlopit sérii na naší stranu. Ale věřím, že se to už zlomí. Zároveň však vím, že se mi v extralize ještě nepovedlo postoupit do finále, tudíž ani semifinále, jak pro mě, tak pro Spartu není tím nejvyšším cílem. Ale bavit se o play off v době, kdy začíná letní příprava a kádr se nadále tvoří, je poněkud předčasné.

Letní příprava startuje ve středu. Jaké změny v kádru a kdy se ještě dají očekávat?
Posuny v kádru stále intenzivně řešíme, probíhají jednání a uvidíme, jak se věci nakonec vyvinou. Jedna věc jsou představy a přání, druhá věc je pak realita. Oslovili jsme například Tomáše Rolinka, u kterého jsem věřil, že nás posílí. Jednali jsme s Petrem Čáslavou, ten ale bude pokračovat v Rusku. Zájem jsme měli již druhým rokem o Linharta ze Zlína, který dal však přednost Třinci. Urostlý kvalitní obránce je třeba Malec. Ten pro změnu dostal špičkovou nabídku z Chomutova, stejně jako Jarda Svoboda. Hübla s Lukešem oslovila snad celá extraliga… To jen pro představu. Další jednání jsou stále v běhu. Máme zájem o hráče, kteří za Spartu skutečně chtějí hrát a bojovat. A to také z nově příchozích hráčů cítím a doufám, že mě můj třikrát zlomený nos nezklame!

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Bulhar Tomov: Chci se prosadit v áčku!

Přidejte se do registru dárců kostní dřeně

Chlapík: Rád bych si za Spartu ještě zahrál

​Sparťanská krev #14: Kdy jindy, když ne teď!