Ve sparťanské dresu společně naskočili bratři Nedvědové, Procházkové nebo třeba Jandusové. Aby ale nastoupily dvě dvojice jedné krve v jednom utkání, to se neděje často! Vlastně skoro vůbec.
V „krvavém“ zápase proti Olomouci si připsali extraligový start útočníci Kryštof Hrabík s Ondřejem Hrabíkem, po jejichž boku nastoupili také David a Michal Vitouchovi. To se v historii české nejvyšší soutěže stalo poprvé od roku 2022 a celkově teprve potřetí.
Naposledy se tak stalo v prosinci 2022 v Litvínově, kde u toho byli opět bratři Vitouchové. A opět měli při ruce další ofenzivní bratrské parťáky! Tentokrát ze Švédska, jelikož v útoku Sparty nastoupili Gustaf a Erik Thorellovi. Gól a asistence druhého jmenovaného však jen mírnily porážku 2:4.
K prvnímu zápasu se dvěma bratrskými dvojicemi v sestavě jsme naskočili až v lednu 2012. V derby se Slavií jsme na ledě O2 areny díky trefám Petra Tenkráta a Mária Bližňáka zvítězili 2:1, přestože bratrský kvartet Sacha Treille, Yorick Treille, Tomáš Rachůnek a Ivan Rachůnek nebodoval.
Naposledy se v tomto složení obě dvojice potkaly v šestém čtvrtfinále play-off na ledě Komety Brno, kde jsme nakonec po boji prohráli 1:4 a sezona pro nás skončila. Zajímavé je, že gólem a přihrávkou tehdy stvrdil naše vyřazení nynější sportovní ředitel Tomáš Divíšek.
Bývalí bratři ve Spartě: Nedvědovi i Francouzi
Tomáš Jandus – Martin Jandus
Dvě minuty. O tolik je Martin Jandus starší, než jeho bratr Tomáš. Bez helmy je téměř nerozeznáte, na ledě ano. Obránce Martin hraje s hokejkou doleva, zatímco Tomáš je pravák a nastupuje v útoku.
Ve Spartě si v letech 2018 až 2022 společně zahráli v patnácti zápasech. Zatímco Martin byl dlouhé roky stabilním členem defenzivy a coby reprezentant si vybojoval první zahraniční angažmá ve finském Kärpätu, jeho mladší bratr vypomáhal zejména na střídavé starty z první ligy, kde působí v dresu Vsetína dodnes.
Martin Procházka – Ondřej Procházka
V extraligovém utkání se ve sparťanském dresu potkali také ofenzivní bratři Procházkové. V listopadu 2016 společně nastoupili na ledě Karlových Varů, kde si mladší Ondřej připsal jednu asistenci, čímž přispěl k vítězství 4:3 po samostatných nájezdech.
Oba dva nakonec zaznamenali čtyři společné starty, ale více zkušeností nasbíral starší Martin. V prosinci 2016 však odešel na hostování do Liberce, čímž jeho sparťanské angažmá skončilo. Ondra odehrál v dalších sezonách za Spartu jedenáct zápasů, pak zamířil do nižších soutěží.
Martin nadále zůstal v extralize a je zajímavé, že se oba bratři potkali také při angažmá v Kladně, kde Ondřej čtyřikrát vypomáhal z první ligy. Martin se během těchto let stal tátou, druhého potomka čeká a třetí sezonu u Rytířů zahájil coby asistent kapitána. Mladší Ondřej už druhou sezonu stabilně nastupuje za Karlovy Vary, byť nárazově vypomáhá prvoligovému Sokolovu.
Adam Chlapík – Filip Chlapík
Bratři Chlapíkové se ve sparťanském dresu potkali v sezoně 2013/2014, kdy společně nastupovali v juniorce. Po konci sezony oba dva mladíci naskočili do přípravy se Spartou, ale nakonec se společného extraligového debutu nedočkali. Mladší Filip se vydal do Kanady, zatímco o tři roky starší Adam odehrál v našem klubu celkem devatenáct zápasů, jenže pak už přidal jen epizodní kapitolu v Litvínově a nižších soutěžích.
Od roku 2019 už v žádném klubu nehraje, naopak jeho bratr Filip se probojoval až do NHL. Na podzim 2020 se však kvůli řádění koronaviru a posunutém startu zámořské soutěže vydal zpět do Sparty, kde se zařadil mezi nejlepší hráče extraligy. V sezoně 2021/2022 dokonce vyhrál ligové bodování, a přestože si na rok odskočil do Švýcarska, aktuálně je zase lídrem našeho týmu.
Tomáš Rachůnek – Ivan Rachůnek
Rodinný klan Rachůnků je spojený se Zlínem, ale v létě 2011 se oba dva útočníci přesunuli do Sparty. V našem klubu strávili tři sezony, po kterých se jejich cesty rozdělily. Zkušenější Ivan putoval po Evropě a kariéru zakončil v roce 2018 v Přerově, zatímco Tomáš kromě roční anabáze v Rusku působí v extralize.
Ve hře byl také příchod třetího a nejstaršího z bratrů Karla Rachůnka, který se netajil tím, že by si s bratry rád zahrál v jednom dresu. Sparta zkušeného zadáka lanařila, ale nakonec se rozhodl ještě setrvat v KHL, což se mu stalo osudným. V září 2011 tragicky zemřel při leteckém neštěstí hokejistů Jaroslavle i s exsparťanem Janem Markem a bývalým reprezentantem Josefem Vašíčkem.
Yorick Treille – Sacha Treille
V rámci velkých změn v týmu v létě 2010 se udál také příchod francouzských bratrů Treillových. Ti vytvořili údernou lajnu s útočníkem Alexem Fosterem, která fanoušky bavila svou přímočarostí a důrazem. Foster však strávil v Praze jedinou sezonu, zatímco bratři Treillovi odešli v roce 2013. Starší Yorick se přes Salzburg vrátil do Francie, stejně jako jeho bratr, jenž to vzal přes Německo.
Oba dva se před devíti lety dočkali společného titulu v Grenoblu, kde Sacha působí dodnes a dělá kapitána. Zkušenější Yorick ukončil kariéru v roce 2019, následně se vrhl na dráhu trenéra. Kromě toho, že je třetí sezonou asistentem v Ženevě, nově se ujal také reprezentace Francie.
Jaroslav Nedvěd – Petr Nedvěd
I Sparta měla své bratry Nedvědy! Nehráli na kytaru, ale jejich hra diváky bavila. Starší Jaroslav debutoval za Spartu už v roce 1990, nakonec strávil svou kariéru v Evropě a vyzkoušel si také angažmá v Jižní Koreji. Důrazný obr byl součástí dvou mistrovských týmů na přelomu tisíciletí, díky kterým se stal legendou klubu.
V sezonách 1997/1998 a 2007/2008 se navíc potkal ve sparťanském dresu s bratrem Petrem, který převážnou část kariéry strávil v zámoří. Zkušenější Jaroslav po konci ve Spartě slavil titul ve Slovinsku, hrál za Plzeň s Kladnem a ještě v ročníku 2022/2023 naskočil za béčko Letňan. Tou dobou už byl ale trenérem, přičemž jako asistent působil kromě Sparty také u reprezentace. Od nové sezony však vede náš partnerský klub z Litoměřic.
Mladší bratr Petr završil svou úspěšnou kariéru v barvách Liberce, kde po svém odchodu ze Sparty strávil sedm úspěšných sezon. V sezoně 2017/2018 ještě nastoupil v první lize za Benátky proti Kladnu, kde se utkal s velkým kamarádem Jaromírem Jágrem. Následně už kariéru ukončil, kromě podnikání byl dlouhé roky manažerem reprezentace, se kterou slavil zlato na mistrovství světa v Praze a Ostravě.
František Kučera – Vojtěch Kučera
Obránce František Kučera naskočil do prvního utkání v dresu Sparty v ročníku 1985/1986, ale málokdo ví, že jméno Kučera se na holešovickém ledě prohánělo už o dva roky dříve! Celkem devatenáct startů si v našem dresu připsal jeho bratr Vojtěch, který následně odešel do Jihlavy. K návratu už nedošlo, protože poslední angažmá kariéry strávil starší z bratrů v letech 1991 až 1993 v kanadské univerzitní lize.
Kariéra Františka Kučery je však zcela jiná. Držitel dvou mistrovských titulů se Spartou působil v NHL, vyhrál olympijské hry a dvakrát mistrovství světa. V ročníku 2004/2005 aktivní kariéru ukončil a ve sparťanské mládeži sledoval růst syna Franka.
Jaroslav Hlinka – Miro Hlinka
Víme, o bratry se nejedná, ale byl by hřích úspěšné rodinné duo nezmínit! Miro Hlinka přišel do Sparty v sezoně 1994/1995 a byl u toho, když se zrodila slavná kariéra jeho bratrance Jaroslava. Oba dva skvělí útočníci nastupovali v našem klubu do roku 1999, kdy se Miro vydal do Finska.
Mezitím se jeho bratranec stal sparťanskou legendou, když s naším klubem vyhrál čtyři tituly a vyšvihl se do čela historického bodování. Kromě toho si zahrál v NHL, což se Mirovi nepodařilo. I tak měl slovenský cestovatel solidní kariéru, ve které získal kompletní sbírku medailí z mistrovství světa a jeden titul s Pardubicemi. V roce 2014 ukončil aktivní kariéru.
Jaroslav Hlinka se pro změnu přesunul do sparťanské kanceláře, kde spolupracuje s dlouholetým parťákem Petrem Tonem dodnes. U toho už ale bohužel Miroslav Hlinka není, protože 14. září 2014 zasáhla sportovní svět tragická zpráva o jeho sebevraždě.