13. 3. 2015 Miroslav Grossmann

Souboj hráčů: Jaroslav Hlinka v. Tomáš Mertl

V prvním dvojzápase letošního čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy jsme detailně sledovali nejproduktivnější hráče obou týmů. Spartu v souboji zastupoval Jaroslav Hlinka, hradecký Mountfield potom Tomáš Mertl. Sparťanský útočník předčil svého protivníka.

#17 Jaroslav Hlinka

Osmatřicetiletý útočník je ze všech sparťanů v současném kádru nejvíce spojen se svým klubem. Odchovanec ČLTK, který působil ve Švýcarsku, Rusku, Švédsku a také v zámoří, překonal v této sezoně hranici dvou stovek gólu v české extralize.

50 (17+33)
tolik kanadských bodů získal v základní části

Byl zařazen do druhé formace vedle Réwaye a Buchteleho a tahle spolupráce funguje. Proti Hradci Králové se Hlinka prosazuje, a to i proti těsné a nepříjemné hře. Potvrzuje roli skvělého nahrávače. V obou domácích zápasech si připsal po dvou bodech za gólové asistence. Kromě chirurgicky přesných přihrávek byl silný na puku. Navíc chodil na oslabení, kde vytvářel agresivním přístupem u modré tlak na soupeřovi zadáky. Méně se mu daří na vhazování.

Momenty Jaroslava Hlinky v prvním utkání:

19:31 - Jaroslav Hlinka operuje na obranné modré, snaží se vystrnadit puk z pásma. Potká se s Tomášem Pospíšilem, kterého zahákuje. V následné přesilovce si Hradec Králové vytvoří možnosti, ale Hlinka si odbude celý trest.

35:38 - Jak nahrát na gól z těžké pozice? Hlinka to ví. Sparta hraje přesilovku, Martin Réway zpoza branky dává puk na Hlinku, jenž dostává přihrávku pod nohy, navíc se k němu blíží atakující soupeř. Hlinka kotouč jen pohladí a přihrávka rázem směřuje na Adama Poláška. Jeho střela švihem končí za Ondřejem Kacetlem. Sparta vede 2:0.

Jaroslav Hlinka

47:44 - Sparťanům se vyplácí Hlinkův důraz. Martin Réway přihrává před branku na Lukáše Cingela. Nastává závar, do kterého přijíždí Jaroslav Hlinka. Oba sparťané neúnavně šťouchají do kotouče před Kacetlem, dokud puk neskončí v síti. Střelcem třetího gólu je Cingel. Hlinka si připisuje druhou asistenci v zápase.

Momenty Jaroslava Hlinky ve druhém utkání:

24:37 - Pražanům se nedaří rozehrávka. Soupeř forčekuje a ke každému odraženému puku má blíž. V jednu chvíli se zdá, že Sparta dostane situaci pod kontrolu a Jaroslav Hlinka opouští taktickou pozici před vlastní brankou. Právě sem najede nehlídaný Jaroslav Kudrna, který využije pohotovou přihrávku téměř od modré čáry.

25:18 - Po vyrovnání Hradce na 1:1 Sparta touží rychle vrátit vedení na svoji stranu. Hlinka opět operuje na pravé straně u mantinelu a posílá puk na vrchol Juraji Mikušovi. Ten udělá krok a švihem prostřelí clonu před brankou, i hradeckého gólmana.

59:58 - Zbývá pár sekund do konce a hosté hrají power play. Ve vypjatém okamžiku sparťané ve čtyřech zastavují zoufalý průnik soupeře. Puk se dostává k Hlinkovi, který se rychle otočí a jemnou přihrávkou o mantinel vyšle Jana Buchteleho. Ten trefuje prázdnou branku a dává pátý gól Sparty.

#86 Tomáš Mertl

Hradecký devětadvacetiletý útočník je odchovanec Českých Budějovic, kterého stejně jako většinu hráčů postihlo stěhování klubu na východ Čech. Hraje už svojí jedenáctou extraligovou sezonu a v tomto ročníku má za sebou suverénně nejlepší základní část v kariéře.

50 (24+26)
tolik kanadských bodů získal v základní části

Mertl nebyl na ledě zdaleka tak výrazný jako jeho sparťanský protějšek, ačkoli na rozdíl od něj byl členem první formace hostů. Nebál se chodit před branku, kde clonil výhled sparťanskému gólmanovi, ale rozhodně nepatřil mezi tvůrce hry Hradce a ani v jednom zápase nebodoval. Hradecký centr neměl kladnou úspěšnost ani při vhazování.

Momenty Tomáše Mertla v prvním utkání:

30:30 - Mountfield za stavu 0:1 hraje přesilovku a svírá Spartu. Tomáš Mertl stojí mezi kruhy. V tom letí přihrávka zpoza branky. Mertl ji ve vyložené, ale těžké pozici promáchne. Puk doputuje k hradeckému Martinu Pláňkovi, po jehož střele vypadl puk vedle Novotného tyče. Mertl na dorážku včas nedosáhne, protože Karel Pilař uklidí puk.

Tomáš Mertl

41:22 - Málem smolný okamžik pro hradeckého útočníka. Sparťan Lukáš Pech se snaží o přihrávku, která ale není příliš přesná. Zasahuje do ní právě Mertl, ale tak nešťastně, že puk celkem svižně míří na Kacetla. Ten nechtěný pokus svého spoluhráče kryje.

Momenty Tomáše Mertla ve druhém utkání:

27:29 - Hradec Králové hraje přesilovku a dělá domácím potíže. Puk se dostává na křídlo Jaroslavu Kudrnovi. To už je Tomáš Mertl zaparkovaný před brankářem Novotným a cloní. Kudrnova střela projde do brány a Mertl zvedá ruce nad hlavu.

29:35 - Sparťané hrají přesilovku, ale hra se přelije před jejich vlastní brankoviště. Všímavý Mertl se ocitne s pukem na pravém kruhu a zametá puk rychle směrem na branku. Brankář Novotný uchránil Spartu od gólu, kterým by soupeř odskočil na dvougólový rozdíl.

#17 Jaroslav Hlinka
#86 Tomáš Mertl