1. 11. 2010 Tereza Velikovská, Ondřej Kalát

Souboj hráčů: Jaškin vs. Pacovský

Tradiční derby dvou pražských "S" tentokrát opanovala Slavia a vítězstvím 2:1 oplatila svému odvěkému soupeři zářijovou prohru z holešovické TESLA ARENY. A protože oba týmy v současnosti postrádají střelce a tahouny, zaměřili jsme se společně s redakcí Slavie na "mladé pušky". Do souboje hráčů jsme nominovali Dmitrije Jaškina a Dominika Pacovského.

Většinou v soubojích hráčů konfrontujeme největší osobnosti týmů. Pro druhé derby letošní sezony Tipsport extraligy jsme se shodli na výjimce. Oba pražské celky jsou totiž v herní krizi a ocitají se mimo pozice zajišťující play-off. Oběma rivalům také chybí ortodoxní střelec. Když jsme se rozhodovali o složení "souboje hráčů", zvolili jsme zástupce nastupující generace. Dvacetiletý sparťanský útočník Dominik Pacovský vyzval k pomyslnému souboji o tři roky mladšího slávistu Dmitrije Jaškina.

Dmitrij Jaškin

Mladý dravec s číslem 26 na zádech nastoupil ve čtvrté formaci vedle Vladimíra Růžičky a Marka Tomici. Hned od svého prvního střídání bojoval o každý puk a pořádně provětrával obranu Sparty. V čase 2:55 se po Růžičkově přihrávce dostal do velké šance. Z dobré pozice mezi kruhy však pálil mimo.

V 16. minutě byl u jednoho z klíčových momentů zápasu. Společně s Tomicou zabojoval v útočném pásmu a i s jeho přispěním se puk odrazil na modrou čáru k Pavlu Kolaříkovi, který tvrdou ranou zvýšil vedení Slavie na 2:0. Tato branka se později ukázala jako vítězná a Jaškinovi u ní byla připsána asistence.

V druhé a třetí třetině se přeci jen na led už tolik nedostával. Hru totiž rozkouskovala častá vyloučení a trenér Růžička vsázel v přesilovkách a oslabeních na zkušenější hráče. Sám Jaškin byl krátce po začátku druhého dějství faulován, když ho v poměrně slušné střelecké pozici fauloval sparťanský obránce Brian Salcido.

Sedmnáctiletý slávistický talent na střídačce neustále stepoval a bylo na něm vidět, že chce hrát. Patřil jednoznačně k nejaktivnějším slávistům a jeho důraz na sparťanské obránce platil. Tlačil se také do časté střelby a pět minut před koncem mohl po Kadlecově pasu ve své třetí šanci zvýšit na 3:1. Krásně si položil Pöpperleho a mohl zakončovat do prakticky odkryté branky, v poslední chvíli mu však kotouč přeskočil čepel a mladému slávistovi asi nebylo souzeno skórovat.

Dominik Pacovský

Dvacetiletý útočník, který se do Sparty před sezonou vrátil ze zámořské juniorské soutěže WHL, nastupoval v derby na levém křídle třetí útočné formace společně s Jakubem Koreisem a uzdraveným Ondřejem Kratěnou. Při pobytu v útočné třetině bylo jeho místo před brankou, kde se snažil clonit Kopřivovi a případně dorazit střely spoluhráčů.

V první třetině se dvakrát dostal na led i při početní výhodě, ale pouze na několik vteřin v závěru přesilové hry, takže se k ohrožení branky soupeře ani nedostal. Celkově se Pacovský s pukem v zápase příliš nepotkával, a tak především kroužil ve středním či útočném pásmu a čekal na přihrávku.

V závěru druhé třetiny si připsal velmi důležitý zákrok, když před sparťanskou brankou tělem nekompromisně odstavil slávistického hráče, který vyveden z rovnováhy nedokázal zasáhnout přihrávku, kterou na něj směřoval spoluhráč. Konec zápasu strávil Pacovský na trestné lavici, kam šel odsedět trest udělený hráčské lavici za příliš mnoho hráčů na ledě.

Rozhodnutí

Oba hráči budou možná za pár let patřit k oporám svých celků. Ještě musejí nabrat zkušenosti a herně vyzrát. Přesto ukázali, že se i v těžké konkurenci umějí prosadit. O poznání více byl vidět Dmitrij Jaškin a i statisticky svého soupeře předčil, zejména co se týká útočné aktivity před brankou soupeře. Dominik Pacovský však v O2 areně také zanechal sympatický dojem. V souboji dvou mladých útočníků nakonec zvítězil teprve sedmnáctiletý Dmitrij Jaškin.