27. 12. 2014 Robin Mana

Souboj o třetí místo, Sparta míří do Brna

Naposledy v tomto kalendářním roce vyjedou sparťané k venkovnímu utkání a po domácím derby se Slavií je čeká další velký rival. V neděli 28. prosince od 17:30 se potřetí v sezoně postaví brněnské Kometě, na jejímž ledě zaznamenali v září svoji nejvyšší výhru extraligového ročníku. Sparta bude v duelu se čtvrtým Brnem hájit třetí příčku, v případě výhry však může poskočit i na druhé místo.

Kometa bodovala čtyřikrát v řadě

Brněnské Kometě se v poslední době daří. Tým z moravské metropole bodoval už ve čtyřech po sobě jdoucích zápasech a narozdíl od Sparty se mu podařilo orámovat reprezentační přestávku dvěma výhrami nad Olomoucí a nečekaně především nad druhým Litvínovem, který v pátečním vánočním duelu zdolal na jeho půde 3:1. Zvítězit na ledě Severočechů se přitom podařilo v letošním ročníku jen čtyřem týmům.

Jasným lídrem statistik brněnského týmu je bývalý útočník Sparty Petr Ton, který zatím nasbíral 30 bodů za 17 branek a 13 asistencí, což Tonovi v pohodě stačí i na první místo v klubové tabulce střelců. V extralize už je v tomto ohledu lepší jen třinecký Erik Hrňa. V posledních třech zápasech však zkušený kanonýr střelecky mlčí, naposledy se trefil 7. prosince při domácí výhře 2:0 nad Zlínem.

TÝMOVÝ DUEL: KOMETA VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

KOMETA vs. SPARTA
Petr Ton 30 (17+13)Nejproduktivnější útočníkJaroslav Hlinka 29 (10+19)
Michal Kempný 21 (6+15)Neproduktivnější obránceAdam Polášek 21 (4+17)
Martin Falter (90,97 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Filip Novotný (91,59 %)
Rastislav Staňa (90,32 %)
Jan Lukáš (90 %)
6989Průměr diváků na domácích zápasech5656

Klimkovo velké představení a těsná domácí prohra

Jak vypadala předchozí dvě střetnutí v probíhajícím extraligovém ročníku? Na led moravského rivala se sparťané vydali hned v rámci šestého kola a místo očekávaného vyrovnaného střetnutí, viděli diváci v hale Rondo a také u televizních obrazovek jednoznačné představení v režii Holešovických. Zejména pak útočníka Lukáše Klimka, který se na destrukci Komety podílel čtyřmi brankami. Jeho stěžejní příspěvek doplnili dalšími čtyřmi brankami Hlinka, Přibyl, Cingel a kapitán Rolinek, a Sparta odjížděla zpět do Prahy s lichotivým skóre 8:1.

V pražské odvetě o necelé dva měsíce později se lépe připraveni ukázali být hosté. Spartu sice poslal už v první třetině do vedení nejproduktivnější hráč týmu Jaroslav Hlinka, ale nejproduktivnější hráč týmu se ozval i na druhé straně. Petr Ton ještě do přestávky dokázal vyrovnat a tři body zajistil svému týmu devět minut před koncem Káňa.

Forman: Jsme připraveni, do Brna jedeme vyhrát!

Dlouho laboroval se zraněním, kvůli kterému nehrál téměř dva měsíce. Ale proti Slavii se poprvé v probíhajícím extraligovém ročníku trefil a nyní útočník Miroslav Forman doufá, že se pohoda, která se do týmu po výhře v derby vrátila, projeví i v duelu s brněnskou Kometou.

V derby jste poměrně přidali na důrazu a celkově přitvrdili, je tohle nový trend, který se budete snažit přenést i do dalších duelů?
Je to tak, chceme být ještě důraznější. Pak se to přenáší do celého mužstva, už v derby bylo vidět, že střídačka žila a hráli jsme výborně jako tým.

Hodně jste zapracovali i na defenzivě...
Nešlo jen o defenzivu, byli jsme precizní ve všem. Výborně jsme dobruslovali soupeře, dohrávali souboje a to je cesta, kterou budeme chtít jít i v Brně. Jedeme tam vyhrát.

Zápasy s Kometou bývají vyhecovanější než jiné. Budete se nějak při novém trendu posuzování rozhodčích soustředit na disciplínu?
Máte pravdu, že v Brně je to vždycky o šarvátkách a potyčkách před brankou, na druhou stranu už víme do čeho jdeme a musíme si počínat zodpovědně, protože s vyloučeními jsme měli v minulých zápasech problémy. Ale jak říkám, víme do čeho jdeme. Jsme připravení.

Extraliga má po pauze, teď naopak zápasy následují v bleskovém sledu. Vyhovuje vám takové rychlé tempo?
Mám to rád. Nejradši bych hrál obden. Někdy jsou zápasy, kdy dojedu domů a řikám si, že mám chuť jít odehrát ještě jeden. Takže já osobně tohle jen vítám.

Sestavy z posledního zápasu:

HC Kometa Brno: Falter – Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Dlapa, Kováčik – Ton, V. Němec, J. Hruška – Dočekal, L. Čermák, J. Káňa – Vondráček, Koreis, Burian – Holec, Ostřížek, Honejsek. Trenér: Vladimír Kýhos.

HC Sparta Praha: Novotný – Eminger, Polášek, Mikuš, Ďaloga, Barinka, Piskáček, Pilař (A), Švrček – Klimek, Hlinka (A), Buchtele – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Forman, Cingel, Sabolič – Procházka, Bahenský, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.