10. 3. 2013 Lucie Strouhová

Souboj ofenzivních hvězd: Ton vs. Růžička

Kdo s koho. Na jedné straně hrdina letošní nejvyšší soutěže MARTIN RŮŽIČKA, jehož se snaží zastínit kanonýr PETR TON, jenž deset let táhne Spartu a trhá klubové rekordy. V prvním čtvrtfinálovém dvojzápase jsme se na oba klenoty svých celků podívali podrobněji.

#27 Martin Růžička

Martin Růžička je čerstvým rekordmanem ELH, když v základní části nasbíral úctyhodných 83 kanadských bodů za 40 branek a 43 asistencí. Třinecký útočník se především v play off cítí jako ryba ve vodě a bude hlavním tahounem Ocelářů letošní poutí vyřazovacích bojů.

1 (1+0)
Ve dvou zápasech vstřelil Růžička jednu branku

První dvojzápas ale Růžičkovi dle představ nevyšel. Zatímco v prvním zápase byl rozhodně spokojenějším mužem, mezi mantinely se trochu hledal. Často schovaný za beky či u mantinelu číhal na svoji šanci a spoléhal především na pomoc svých spoluhráčů. Do bránění se nehrnul, často byl mimo dosah soubojů a jak mlsná liška číhal na svou příležitost.

Té se dočkal v přesilové hře, kdy pro něj spoluhráči vybojovali puk a Růžička zakončoval do prázdné branky. Zásluhu měl i u prvního zásahu Slezanů, když Adamský ve 2. minutě zápasu potrestal faul Gřegořka právě na Růžičku.

Pátek: Momenty Růžičky

0:25 – Faul na Martina Růžičku, provinil se Gřegořek.

1:57 – Martin Adamský trestá prohřešek Gřegořka a Oceláři šli do vedení.

13:50 – Martin Růžička chybuje ve středním pásmu a do úniku se dostal Pacovský, který byl faulován a nařízeno bylo trestné střílení.

21:10 – V početní výhodě čtyř proti třem se Oceláři navyšují stav, Růžička je u vstřelené branky na ledě.

30:29 – Varaďa s Bonkem dobře kombinují v přesilové hře, z čehož těží Růžička a zakončuje do prázdné brány.

O den později se Růžičkovi vedlo o poznání hůře. Sparta držela otěže zápasu od začátku a byla aktivnějším mužstvem. Pod tlak dostávala i Bonkovu formaci s Růžičkou na křídle. Ten byl u dvou inkasovaných branek, žádnou nezařídil. Navíc selhal i v samostatných nájezdech.

Sobota: Momenty Růžičky

12:50 – Sparta se ujímá vedení, Růžička byl u inkasované branky na ledě.

30:12 – Gólman Melicherčík váhal se zákrokem, čehož chtěl z rohu kluziště využít Růžička. Brankáře vylekal, ale nepřekvapil.

34:57 – Růžička za sebou přenechal puk pro Bonka, který ranou z první namířil projektil do náruče Melicherčíka.

60:00 - Sparta v poslední minutě srovnala, Růžička byl u obdržené branky.

70:00 – Jako druhý Ocelář se k nájezdu rozjel právě Růžička, ale na připraveného Melicherčíka nevyzrál.

Statistiky 1. ČF Martin Růžička Petr Ton
Góly: 1 0
Asistence: 0 0
Body: 1 0
+/-: 0 0
Trestné minuty: 0 2
Střely na bránu: 3 6
Střely mimo: 2 2
Hity: 1 1
Povedené přihrávky: 10 26
Pokažené přihrávky: 12 3
Fauloval: 0 0
Faulován: 1 1
Ice time: 22:08 18:02
Ice time, přesilová hra: 7:09 5:09
Ice time, oslabení: 3:24 0:00
Ice time, 4 na 4: 0:57 0:11
Ice time, 4 na 3: 1:09 0:00

#87 Petr Ton

Petr Ton patřil s Jaroslavem Hlinkou mezi nejproduktivnější hráče Pražanů, znovu dokázal nastřílet alespoň 25 gólů v základní části a v klubové historii lámal jeden rekord za druhým. Od nejvýznamnějšího rekordu jej v současnosti dělí už jen tři branky.

2 (1+1)
druhý zápas rozhodl Ton bekhendovým blafákem

V prvním duelu měl Ton ztíženou situaci, nedostal se pořádně do hry. Sparta hrála často v oslabení, na které kanonýr Sparty nechodí a při rovnovážném počtu hráčů na ledě Oceláři hru kouskovali. Pokud se Ton objevil na ledě, volili často domácí jistotu v podobě zakázaného uvolnění.

Přesto se mohl dvakrát prosadit a výrazně ovlivnit průběh utkání. Nejprve v trestném střílení nedokázal pokořit studeného Hamerlíka, o čtyři minuty později trefil tyč.

Pátek: Momenty Tona

12:49 – Ton putoval za katr jako čtvrtý sparťan v pořadí.

18:38 – Hlinka jel s Tonem dva na jednoho, při zakončení byl faulován. Nařízené trestné střílení Ton neproměnil.

22:30 – Střelu z první namířil Ton do tyče.

26:22 – Z kruhu měl Ton znovu nabito, betony Hamerlíka jeho ránu zneškodnily.

46:32 – Faul na Tona nedokázala Sparta potrestat.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání byl Ton mnohem aktivnější a Růžičku v minisouboji jasně zastínil. Od počátku se snažil třineckého gólmana zaměstnávat ostrými projektily a nakonec si ze zápasu odnesl dva kanadské body. Z pohledu mužstva ale byl nejdůležitější moment v utkání proměněný nájezd Tona, kterým přisoudil Spartě vítězství a srovnání série na 1:1.

Sobota: Momenty Tona

6:33 – Faul na Tona, Sparta dostala možnost přesilové hry.

7:05 – V početní výhodě pálil Ton do odkryté klece domácích, ale minul.

11:54 – Zpoza brány vyslal Ton přesnou příhru na Tenkráta mezi kruhy, ten ranou z první trefil gólmana.

27:08 – Ton se vřítil do útočeného pásma a těsně za modrou čárou vypálil, lapačka Hamerlíka byla rychlejší.

27:22 – Po přihrávce Tona Sparta navýšila stav zápasu a vedla již o dvě branky.

46:08 – Ton unikal po křídle, jeho ránu brankář neudržel, ztratil i hůl, ale tenkrát toho z dorážky nedokázal využít.

53:20 – Totožná situace po pravém křídle, tentokrát Ton mířil mezi betony Hamerlíka.

70:00 – Tonův bekhendový blafák rozhodl o vítězství Sparty.

Statistiky 2. ČF Martin Růžička Petr Ton
Góly: 0 1