31. 3. 2015 Daniel Ryl, Tereza Velikovská

Sparta bude chtít v odvetách srovnat krok

Semifinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy mezi Spartou a Třincem se stěhuje do hlavního města. Pražanům se v Třinci nepodařilo vybojovat ani jednu výhru, a Oceláři tak v sérii vedou 2:0. Sparta už se ovšem v minulosti s podobným scénářem potkala a její cesta tehdy skončila ziskem titulu! Třetí duel je na programu ve středu 1. dubna a čtvrté utkání ve čtvrtek 2. dubna. Oba zápasy začínají shodně v 18:20. Přijďte Spartě pomoci k obratu v sérii a postupu do finále!

Sparta byla blízko, ale z Třince se vrátila bez výhry

Od úvodního vhazování bylo zřejmé, že si týmy nic nedarují. Vyrovnaná první třetina trest nenabídla v prostředním dějství ovšem Třinec trestal osobní chyby sparťanů a odskočil na rozdíl dvou branek. Spartě se sice podařilo snížit, ale za stavu 1:3 trefil Polášek břevno a Třinec přidal další tři góly. V závěru utkání ještě snížil Přibyl, ale pouze zmírnil porážku 2:6.

ČF1: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 6:2 (0:0, 3:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 24. Matuš (TS), 27. Adamský (Polanský, Klesla), 35. Hrňa (Klesla, Ružička), 44. Dravecký (Orsava, Galvas), 45. M. Doudera, 48. Plíhal (Ružička, Hrňa) - 32. Pech (Kumstát), 58. Přibyl (Barinka, Forman). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk – Bláha, Svoboda. Vyloučení: 13:12, navíc Réway (SPA) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5063. Střely na branku: 26:21. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1, 6:2. Nejlepší hráči utkání: Hrňa – Buchtele.

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, Klesla (C), Galvas (A), Linhart, Trončinský, M. Doudera, Foltýn – Hrňa, Klepiš, Ružička – Kreps, Plíhal, Orsava – Dravecký, Polanský (A), Adamský – Cienciala, Pechanec, Matuš – Růžička. Trenér: Jiří Kalous.

HC Sparta Praha: Novotný (24. na TS a od 45. Janus) - Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Rolinek (C) - Réway, Hlinka (A), Buchtele - Sabolič, Cingel, Vondrka - Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.

Do druhého utkání vstoupili sparťané lépe a už po pěti minutách vedli. Díky dvěma trefám třetího útoku vedli po první třetině o dvě branky. Po polovině zápasu ovšem přišla hořká dvouminutovka, během které Třinec otočil stav zápasu. Sparta se však nevzdala a díky parádnímu začátku třetí třetiny zvrátila stav zpět na svou stranu. Na čtvrté brance se podílel také Jaroslav Hlinka, který si připsal 600. kanadský bod v dresu Sparty!

Závěrečnému tlaku Ocelářů ovšem neodolala a dvě minuty před koncem inkasovala. Utkání tak dospělo do prodloužení, ve kterém domácí dobývali obranné pásmo Sparty. Ta vydržela patnáct minut, ale pět minut před koncem dostala po domácí kombinaci klíčovou branku z hole Vladimíra Rotha a prohrála 4:5 v prodloužení.

ČF2: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 5:4p (0:2, 3:0, 1:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Klepiš (Hrňa, Linhart), 36. Polanský (Adamský), 36. Hrňa, 58. M. Doudera (Ružička, Hrňa), 76. Roth (Ružička, Trončinský) - 5. Buchtele (Přibyl, Forman), 20. Forman (Přibyl), 43. Vondrka (Pilař, Polášek), 45. Pilař (Hlinka, Réway). Rozhodčí: Hodek, Šír - Blümel, Kis. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5200. Střely na branku: 43:29. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči utkání: Klepiš - Vondrka.

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, Klesla (C), Galvas (A), Linhart, Trončinský, M. Doudera – Hrňa, Klepiš, Ružička – Žejdl, Kreps, Orsava – Dravecký, Polanský (A), Adamský – Cienciala, Pechanec, Matuš – Růžička. Trenér: Jiří Kalous.

HC Sparta Praha: Novotný - Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Vondrka - Réway, Hlinka (A), Rolinek - Forman, Přibyl, Buchtele - Sabolič, Cingel, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.

SPARTA VS. TŘINEC ŘEČÍ STATISTIK

SPARTA VS. TŘINEC
Martin Réway 7 (1+6)Nejproduktivnější útočníkErik Hrňa 9 (4+5)
Úspěšnost zákroků brankářůŠimon Hrubec 91,98 %

Když Sparta naposledy prohrávala 0:2, dokázala získat titul!

Pamětníci si po druhé porážce v Třinci možná vybavili devět let starou sérii se Zlínem. Právě s ním se Sparta ve čvrtfinále ročníku 2005/2006 utkala a sérii začala na ledě soupeře. Už po úvodní třetině vedl Zlín 2:1 a další branky už nepadaly. Podobný průběh měl i druhý zápas, ve kterém Zlín zvítězil opět 2:1, když rozhodl o vítězství čtyři minuty před koncem.

9
Před devíti lety Sparta postoupila, přestože se Zlínem prohrávala 0:2

Odvety byly ovšem velmi zajímavé. V prvním duelu zvítězili domácí 4:3, když každý z týmů využil přesilovou hru. Do druhého utkání vstoupil lépe Zlín, který už po šesti minutách vedl o dvě branky. Sparta otočila vývoj zápasu a dokázala zvítězit 3:2. Sérii nakonec rozhodla v šestém utkání a postoupila do semifinále. Její cesta skončila až u mistrovského titulu!

Ve druhém domácím utkání nastartoval obrat Sparty obránce Karel Pilař. Společně s útočníkem Jaroslavem Hlinkou je jediným aktuálním sparťanem, který obrat v sérii pamatuje. Se Spartou navíc trénuje v rámci střídavého startu také kladenský útočník Michal Dragoun, který byl u této série také. "Co si pamatuju, tak až v posledním zápase základní části, kdy jsme doma vyhráli v derby nad Slavií, jsme si pojistili účast v play off. V prvním kole nás čekal Zlín, začínali jsme na jeho ledě," vzpomíná.

Po dvou porážkách se shodným skóre 1:2 ale Sparta zavelela o obratu a následující čtyři zápasy vyhrála: "Soupeř nás u něj doma dvakrát vyučil a doopravdy to bylo hodně špatné, poslalo nás to po výhře nad Slavií zase dolů. Řekli jsme si ale, že už nemáme co ztratit. První zápas doma se nám poté povedl a vím, že v tom mužstvu se v tu chvíli něco stalo. Prostě nás to nastartovalo, udělala se super nálada v týmu a pak se nám hrálo krásně. Šli jsme do zápasů s tím, že nemůžeme prohrát. Dodalo nám to sílu."

Adam Polášek: Domácí publikum nám hodně pomůže

Co bude v prvním domácím duelu klíčové pro to, abyste ho dotáhli do vítězného konce?
Ve druhém zápase jsme si potvrdili, že na ně máme a můžeme s nimi hrát. Podle mě to jsou detaily, které musíme dodržovat. Hlavně se vyvarovat toho dvouminutového výpadku. Nemůžeme dostat za minutu a půl tři góly! To zvrátilo celý zápas, pak jsme dostali vyrovnávací gól dvě minuty před koncem. To se taky nesmí stávat.Když už to ve třetí třetině otočíme, tak to musíme udržet do konce.

A určitě také vyvarovat se individuálních chyb...
Je to pravda, zvlášť ve srovnání s Hradcem. Ten byl pak už víceméně odevzdaný a my věděli, jak na ně. Třinec jinak napadá a v prvním zápase jsme už byli hodně svázaní, jak jsme prohrávali. vyhazovali jsme jim puky přímo na hokejky a podobně. To se nesmí stávat.

Jak budou podle vás duely na vašem domácím ledě probíhat?
Druhý zápas musel být super pro diváky, bylo tam všechno, co k zápasu play off patří. To samé si slibuju od těch dvou domácích. Máme tu trošku větší hřiště, uvidíme, s čím přijedou oni. Máme stav 0:2, což je zvrátitelný výsledek. Jdeme do třetího zápasu s tím, že vyhrajeme. Budeme mít domácí podporu, což udělá strašně moc.

Vy sám jste v obou dosavadních semifinálových zápasech trefil břevno, takže asi doufáte, že jste si smůlu už vybral, že?
Snažil jsem se to tady na tréninku seřídit. (smích) Dvakrát jsem tam trefil břevno do úplně stejného místa, tak napotřetí to tam snad už spadne.

Určitě doufáte, že vám půjdou i přesilovky, které byly vaší velkou zbraní ve čtvrtfinále...
Hrají rychlý přístup. Potřebujeme to házet co nejvíc na branku. Máme tam všechny, co se umí dobře trefit, takže doufám, že už to tam spadne.

Z tábora soupeře: Domácí kluziště dělá hodně, ví Klepiš

Ve druhém utkání byl jednou z klíčových postav Ocelářů. Útočník Jakub Klepiš svým proměněným únikem odstartoval bleskový obrat Třince a připsal si druhou asistenci u vítězné trefy Vladimíra Rotha. „Zaspali jsme první třetinu, nehráli jsme v ní tak, jak bychom si přáli. Dá se říct, že jsme ji odehráli špatně. Tým si pak ale nemůže dovolit inkasovat hned na začátku poslední třetiny, tam jsme si to měli pohlídat,“ věděl po utkání elitní centr Ocelářů.

Vzápětí si ovšem ulevil, že jeho tým těžký duel zvládl. Třinci se podařilo držet nejúspěšnější tým v přesilovkách ze základní části na uzdě a dovolili mu využít pouze jednu početní výhodu. „Kluci, kteří hrají oslabení, v obou zápasech odvedli velké množství práce. Za to jim patří dík, jinak bychom nevyhráli,“ chválil své spoluhráče v rozhovoru pro klubový web Jakub Klepiš.

Zkušený útočník ví, že Sparta nedá svou kůži lacino, ale z dvou výher má pochopitelně radost. „Oba zápasy jsme chtěli vyhrát a to se nám povedlo. Jedním slovem prostě nádhera.“ Série se stěhuje do Prahy a Třinec by si samozřejmě rád přivezl minimálně mečbol. „Domácí kluziště dělá hodně. Opět to budou vyrovnané zápasy, Sparta se v domácím prostředí možná bude cítit o trochu lépe. Jedeme tam s cílem vyhrát zápas od zápasu,“ řekl Klepiš.

Během série nastupuje proti svému kamarádovi Michalu Vondrkovi, který se ve druhém utkání také prosadil. „Rád bych řekl, že mu to přeji, ale bohužel hraje proti mně,“ usmíval se šikovný útočník. Vzápětí svého kamaráda pochválil. „Dal gól, je to dobře pro něj. Michal je velký bojovník, je pro Spartu velmi platným hráčem.“