4. 2. 2017 Petra Pilbauerová

Sparta hostí v dalším dětském utkání Chomutov

Družina Vladimíra Růžičky to v aktuální sezoně na Spartu umí. Pražané nad Piráty nedokázali zvítězit ani v jednom z venkovních zápasů, k výhře byli ale velmi blízko. Jejich snaha skončila v obou případech až v prodloužení, a Chomutov tak alespoň okradli o jeden ze tří bodů. V pořadí třetím utkání ale prohráli po šedesáti minutách, navíc před vlastními fanoušky. Nyní mají poslední šanci to napravit ještě před začátkem blížícího se play off. Dětské utkání proti Chomutovu je na programu v neděli 5. února od 15.00 hodin.

Osmý ročník sparťanského Holdu je již minulostí. Tým okolo Jiřího Kalouse odehrál první ze dvou výjimečných utkání proti třineckým Ocelářům a zakončil ho podobně unikátním výsledkem – vysokou výhrou 12:3. Nabyté sebevědomí jej pak provázelo v utkání dohrávky 33. kola pod Bílou věží, které mu nakonec dopomohlo k vítězství 2:1. O rozhodující branku se shodou okolností zasloužil bývalý hráč hradeckého Mountfieldu a nová akvizice Sparty v aktuální sezoně, Brian Ihnačák. Výhra nad Hradcem Králové znamenala další tři body k užitku, které sparťany zároveň posunuly na třetí místo tabulky TELH.

Pražané nechali Východočechy za zády, závěrečné utkání akce Sparta vzdává hold proti Olomouci ale přineslo nečekanou komplikaci. Po slavnostním ceremoniálu, kterému přihlíželo více než 14 tisíc diváků, pevnost Sparty povolila a padla po porážce 2:4. Domácí fanoušci tak museli po sérii tří vítězství v řadě spolknout jednu hořkou pilulku. „Neproměnili jsme šance, které jsme měli. Kdybych je využili, mohlo to být jiné,“ tak vidí hlavní důvod porážky Martin Gernát. „Dostali jsme gól prakticky po mé chybě, když jsem se snažil puk vypíchnout, ale ten se odrazil a soupeř ujel sám na bránu. Kdybychom dali dva tři góly v první nebo ve druhé třetině, snáze by se nám bruslilo. Ale ruce nás zrazovaly, nohy nám nešly a zápas nám mezitím utíkal. Snažili jsme se to otočit, ale tahali jsme za kratší konec,“ rmoutí sparťanského zadáka.

Utkání Holdu přinesla dva naprosto odlišné zápasy. Přejetí papírově silnějšího soupeře pro potěchu domácích fanoušků, ale také ochutnání své vlastní medicíny od týmu ze samotného chvostu tabulky. Spartě zbývá do konce základní části sezony devět utkání, přičemž v šesti z nich bude moci těžit z výhody domácího prostředí. Třetí místo je nyní v ohrožení, na sparťany o pouhý jeden bod dotahuje soupeř z Hradce Králové. Věrná podpora ze strany sparťanských příznivců bude hrát v úspěšnosti týmu klíčovou roli a to zejména v nadcházejícím utkání proti Pirátům Chomutov. Sparta to s nimi v aktuální sezoně neměla jednoduché a my se nyní podíváme proč.

Chomutov společně s Vítkovicemi mají ve vztahu ke Spartě jednu společnou vlastnost. Která že to je? Pražané dokázali minimálně jednou v sezoně 2016/2017 pokořit všechny týmy soutěže, na tyto dva soupeře jsou ale jejich léčky krátké. Základní série s ostravským celkem je nyní již uzavřena, kletbu Chomutova mohou sparťané ale stále ještě zlomit.

Sparta se poprvé proti Pirátům postavila na samotném začátku sezony. Utkání 6. kola přihlížela vyprodaná SD aréna a sparťané byli nuceni se i v tomto střetu obejít bez svého hlavního kouče. Tým trápil jeho pomalý start sezony, ve všech utkáních kromě jednoho ale dokázal vybojovat minimálně jeden bod. První zápas s Piráty nabral rychlý spád, během úvodních třinácti minut padlo pět branek, drama ale nekončilo. Sparta se hnala za prodloužením, které jí dopřál Lukáš Pech. V pětiminutové nadstavbě ale rozhodl domácí Marek Tomica a Chomutovští i na této výhře postavili sérii šesti vítězství v řadě. Sparta tak odjela se ziskem jednoho bodu po porážce 3:4p.

Branky a nahrávky: 4. Valach (Skokan), 8. Poletín (Huml), 13. Poletín (Kampf) 63. Tomica (Růžička) - 1. Piskáček, 11. Vrána (Čajkovský, Ihnačák) 32. Pech (Kudrna, Čajkovský).

Druhý vzájemný střet, který taktéž proběhl pod střechou SD arény, měl v podstatě stejný scénář. Další gólová přestřelka, branek ale od posledního utkání trochu přibylo. V první třetině padlo dohromady sedm gólů. Čajkovský, Vrána a Kudrna postupně udržovali vedení svého týmu, domácí ale pokaždé našli odpověď. Nakonec se situace otočila a byla to Sparta, kdo musel ve druhé polovině zápasu dotahovat. Lukáš Pech i tentokrát zajistil vstupenku do prodloužení, bonusový bod ale opět zůstal v Chomutově - prohra 5:6p.

Branky a nahrávky: 4. Kämpf (Koblasa, Flemming), 15. Flemming (V. Růžička), 16. V. Růžička, 18. Huml (Hřebejk, Vondrka), 48. Skokan (Sklenář, Kämpf), 63. Kämpf (Valach, Král) – 3. Čajkovský (Vrána, Pech), 7. Vrána (Pech, Kalina), 15. Kudrna (Mikuš, Novotný), 21. Vrána (Forman), 58. Pech (Ihnačák, Vrána).

Oba týmy si poté od sebe na nějaký čas odpočinuly a shledaly se až v O2 areně na druhý svátek vánoční. Domácí Sparta měla dobrý vstup do zápasu, po gólu Briana Ihnačáka se celému týmu bruslilo o něco lépe. Ze strany chomutovské střídačky přišla bleskurychlá odpověď, domácí ale našli řešení v podobě přesilovkové trefy Petra Vrány a to ještě před koncem první třetiny. Sparta se v další třetině odmlčela a tak se o slovo přihlásili hosté, pro vlastní jistotu hned dvakrát. Vývoj zápasu se otočil v neprospěch domácích a Piráti i tentokrát vyhráli rozdílem jedné branky - prohra 2:3.

Branky a nahrávky: 3. Ihnačák (Netík), 18. Vrána (Kumstát, Hlinka) – 6. Huml (Dlapa, Tomica), 28. Vondrka (Tomica), 34. Skinner (Rutta, Huml).

Od prozatím posledního souboje mezi Spartou a Chomutovem ale uběhl více než měsíc. Co je nového u Pirátů a jaká je jejich aktuální forma? Tým vedený Vladimírem Růžičkou momentálně obývá společně se svými sedmdesáti body polovinu tabulky tedy její sedmé místo. Na třetí Spartu ztrácí šest bodů, od lépe postavené Komety Brno jej ale dělí pouhé dva body a v případě vítězství má šanci se posunout na lepší výchozí pozici pro blížící se play off. Na svých loupeživých výpravách jsou Piráti ale o něco méně úspěšní než před vlastními fanoušky. Z jednadvaceti výjezdů se desetkrát vraceli s prázdnou, sedmkrát zvítězili, jednou slavili až po prodloužení a celkem třikrát v něm zápas naopak ztratili.

Sparta dominuje téměř všem statistikám týkajících se střelby, v jedné z nich ji ale Chomutov předčí. Jeho úspěšnost střelby je o pouhé čtyři desetiny procenta vyšší a v případě přesilových her je to také velmi těsné. Pražané se během oslabení svých soupeřů prosazují nejčastěji, Piráti je ale v této kategorii následují hned z druhého místa. Početní výhody a nevýhody tak dost možná budou klíčovými momenty i čtvrtého souboje. Sparťané jsou na trestné lavici častějšími hosty, svoji branku ale většinou dokáží ubránit. Zato Chomutov inkasoval během oslabení již dvaačtyřicetkrát, což je nejvíce v celé soutěži.

Na koho v dresu Pirátů je dobré dát si pozor, to je rozhodně Michal Vondrka. Na stupni kanadského bodování je po vedoucím Petru Vránovi na čtvrtém místě, a to za dvacet úspěšných samostatných akcí a jednadvacet přihrávek. Zároveň je tak nejúspěšnějším kanonýrem svého týmu a druhým nejobávanějším střelcem soutěže. Na pátém místě je pak se sedmnácti brankami Michal Poletín. Zásluhu za valnou část triumfů má i Ján Laco, který vychytal hned jednadvacet výher, což jej řadí na třetí místo co do počtu vítězství nejúspěšnější brankáře soutěže.

Sestavy z posledních utkání:

Sparta: Novotný – Gernát, Piskáček, Kalina, Švrček, Nedomlel, Eminger, Mikuš – Hlinka, Vrána, Řepík – Klimek, Smejkal, Forman – Kumstát, Pech, Ihnačák – Uher, Cingel, Kudrna. 

Chomutov: Laco – Dlapa, Flemming, Kudělka, Rutta, Mrázek, Valach, Skinner – Tomica , Huml, Vondrka – Sklenář, Růžička, Skokan – Poletín, Kämpf, Koblasa – Hlava, Kaše, Račuk.

Foto zdroj: www.hcbilitygri.cz

Chomutovští odehráli svůj zatím poslední zápas v Liberci, kde na porážku lídra nevsadili na nějakou soustavnou kanonádu. Ba naopak. Z pouhých šestnácti projektilů jich hned pět spadlo za záda libereckého gólmana Willa, a 31% úspěšnost střelby tak Chomutov posunula na čtvrté místo před Spartu v této kategorii. Piráti zároveň vyrovnali poměr výher ve vzájemných zápasech s Libercem v aktuální sezoně, na čemž se i tentokrát podepsal Ján Laco. Po skončení zápasu měl téměř 90% úspěšnost zákroků. „Bylo to hodně vyrovnané, pro nás to jsou nesmírně důležité tři body,“ řekl o duelu Ivan Huml, který byl hned u čtyř z pěti gólů Chomutova. „Hráli jsme obětavě, podpořeni skvělým gólmanem a s využitými přesilovkami,“ pokračoval.

Piráti se v utkání prosadili jako první, když je do vedení nasměroval Michal Vondrka, ještě před první přestávkou ale přišla ze strany liberecké střídačky odpověď. Jaroslav Mrázek s Vladimírem Růžičkou zajistili v průběhu další třetiny dvoubrankovou převahu svého týmu, ale domácí Liberec se ani v tomto momentu nevzdal a přiblížil si Chomutov na dostřel jedné branky. Marek Račuk jeho úsilí zkomplikoval dalším gólem ve prospěch Pirátů a v poslední třetině se hosté prosadili ještě dvakrát, přičemž stejně reagovali i Liberečtí. V šedesáté minutě Valský dokázal upravit skóre, na to, aby dostal svůj tým do prodloužení, už ale bylo pozdě. Chomutov tak přijíždí do Prahy po výhře 5:4 nad favorizovanými Bílými Tygry.

SPARTA VS. CHOMUTOV

Petr Vrána 44 (19+25)Nejproduktivnější útočníkMichal Vondrka 41 (20+21)
Juraj Mikuš 20 (3+17)Neproduktivnější obránceJan Rutta 27 (7+20)
Petr Vrána 19 gólůNejlepší střelecMichal Vondrka 20 gólů
Petr Vrána 25 asistencíNejlepší nahrávačMichal Vondrka 21 asistencí
21,47 %Využití přesilových her20,86 %
84,00 %Ubráněná oslabení77,17 %
5Vstřelené góly v oslabení3
646       Trestné minuty celkem591
Jan Švrček 53 TMNejtrestanější hráčOndřej Dlapa 83 TM
Tomáš Pöpperle (90,78 %) 
Jakub Škarek (94,64 %) 
Filip Novotný (90,71 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Ján Laco (89,58 %)
Tomáš Král (87,44 %)
Jan Strmeň (87,10 %)
7 850Průměr diváků na domácích zápasech 4 450

První třetina ve speciálních dresech s podobiznou Ivana Hlinky

Stejně jako dva zápasy v rámci akce Sparta vzdává hold, bude i to proti Chomutovu něčím výjimečné. Nejenom nejvyšší soutěž si v sezoně 2016/2017 připomíná výročí 50 let od chvíle, kdy poprvé na extraligový led vstoupil jeden velký muž české hokejové historie. Ivan Hlinka byl skutečnou osobností a velikánem československého a českého hokeje. Ikona extraligy, ale i reprezentačních utkání, se kterými souvisí zlatá tečka jeho kariéry - vítězství na olympiádě v Naganu. Sparťané odehrají první třetinu utkání proti Chomutovu v další sérii speciálních dresů, které budou tentokrát ozvláštněny podobiznou Ivana Hlinky, a to v rámci projektu Legenda pomáhá, kterého se účastní nejenom extraligové týmy. Hrané dresy dále poputují do aukce, jejíž výtěžek bude věnován Nadačnímu fondu Ivana Hlinky.

Více informací o projektu Legenda pomáhá i Nadačním fondu Ivana Hlinky naleznete na webu www.legendapomaha.cz.


Doprovodní program dětského utkání

Doprovodný program bude tentokrát poprvé probíhat na kluzišti na střeše Galerie Harfa. Zde se od 12.00 do 13.45 hodin uskuteční miniturnaj žáčků druhých tříd, kterého se samozřejmě zúčastní malí sparťané a s nimi také vrstevníci ze Slavie a Letňan. Malí fanoušci jsou zváni, aby podpořili sparťany a podívali se, jak se hraje žákovský hokej. A hned po turnaji si budou moci sami vyzkoušet, jaké to je stát na bruslích. Od 13.45 do 14:45 bude totiž ledová plocha otevřena všem fanouškům. Brusle je možné si zapůjčit přímo na místě, hokejky ale prosím nechte doma, na ploše se bude pouze bruslit. Každé dítě, které přinese do Zákaznického centra v O2 areně obrázek se sparťanskou tematikou, dostane i tentokrát volnou vstupenku na dětské utkání! Partner dětského utkání:


Vyhrajte auto na víkend od Auto ESA

Přijďte v neděli na zápas s Chomutovem a vyhrajte auto. Společnost Auto ESA připravila pro diváky atraktivní přestávkovou soutěž, která tady ještě nebyla. Hraje se o auto s plnou nádrží na víkend, poukázku na pohonné hmoty a doplňky do vozidla. Kdo ze soutěžících jako první dokoulí pneumatiku po ledové ploše kolem auta na brankovou čáru a zpět, vyhrává. Zkrátka ale nepřijdou ani další soutěžící. V soutěži Auto ESA totiž vyhraje každý! Tak nezapomeňte být o druhé přestávce na svých místech a sledovat napínavé klání!

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!