13. 5. 2010 Tomáš Čekal

Sparta je pro mě výzvou, říká natěšeně Yorick Treille

M a n n h e i m (GER) – V Německu právě probíhá mistrovství světa v ledním hokeji a sparťanští fanoušci snad ani nechtěli věřit, že v národním týmu není nikdo z jejich oblíbenců. Jenže to se těsně po konci sezóny změnilo. Z Vítkovic přišel vysoký útočník Yorick Treille.

V SAP Areně v Mannheimu se hráči s číslem sedm daří. I když francouzský tým není z těch, které by měly favority trápit, Yorick vstřelil v každém zápase jednu branku (celkově dvě). V utkání proti Švédsku nechybělo mnoho, aby jeho tým připravil další překvapení turnaje. Prohrál totiž těsně o jednu branku a výběr Tre kronor se musel o tři body třást až do konce zápasu. Šikovný forvard si našel pár slov k mistrovství světa i k novému sparťanskému angažmá.

Jak byste zhodnotil včerejší zápas Francie proti Švédsku?
Myslím, že se nám povedl víc než proti České republice. Hráli jsme lépe v obraně a nedělali jsme tolik chyb. Ve třetí části jsme se dostali na dostřel. To bylo pro náš tým sice pozitivní. Jenže stále máme nula bodů, takže se stav věcí nemění. Musíme vyhrát nad Nory a doufám, že Češi porazí Švédsko, nebo získají alespoň jeden bod. Pro nás je však jasným faktem, že když nevyhrajeme, budeme čtvrtí.

Yorick Treille
Útočník Yorrick Treille ve francouzském dresu

Jste spokojený s Vaší střeleckou úspěšností na turnaji v Německu? Dva zápasy se rovnaly vstřelení dvou branek.
Jistě. Snažím se střílet, jak jen to jde. Mám dost prostoru na ledě a tým na mě spoléhá, že nějakou tu branku dám. Hlavně doufám, že si střelecké štěstí udržím a potvrdím tu bilanci i v zápase proti Norům.

Užíváte si účast na světovém šampionátu?
Samozřejmě. Jsem rád, že si zahraju proti nejlepším týmům světa. Našemu týmu tyto zápasy strašně moc dávají. Je to ta nejlepší cesta, jak se zlepšovat. Každým rokem se o malý krůček zlepšujeme. Do budoucna to s námi nevidím marně.

Někdy to však vypadá, jako byste byl v útoku osamocený.
To je těžké. Všichni z týmu tvrdě pracují a podávají své nejlepší výkony. Hokej je týmová hra a musíme bojovat společně. Musíme se pokusit porazit Nory, abychom se vyhnuli bojům o záchranu.

Po konci sezóny české extraligy jste přestoupil z Vítkovic do Sparty, těšíte se na angažmá v novém týmu?
Jsme vzrušený. Je to pro mne nová hokejová výzva. Bude výborné hrát za tým, který má tak bohatou historii a tradici. Budu pracovat tak tvrdě, jak jen to jde, aby tým vyhrával.

V České republice jste dva roky. Nechybí Vám francouzská kuchyně, nebo něco jiného z domova?
Ani ne. V Ostravě jsem našel všechno, co jsem potřeboval a samozřejmě i zkusil nové věci. Česká republika, není zase tak odlišná země. Jsou tu i výborné restaurace.

A chutná Vám česká kuchyně?
Začínám jí přicházet na chuť. Zpočátku to pro mě bylo hodně odlišné, ale dnes už si zvykám.

Těšíte se, až si zahrajete ve Spartě s hráči jako David Výborný, či Martin Ručinský?
Budou to pro mne zajímavé zkušenosti. Věřím, že mi tito velcí hráči pomůžou, abych se ještě více zlepšoval.

Váš odchod z Vítkovic nebyl zdaleka jediným oslabením týmu z východu republiky, co si tom myslíte?
Takový je prostě hokej, to se stává. Je to konec takového kruhu, nebo jedné éry. Hodně hráčům vypršela smlouva. Je to normální. Hodně hráčů odešlo, ale já si myslím, že Vítkovice budou mít dobrý tým. Hodně to omladí a zápasy proti nim budou velmi těžké.

Jak úspěšná by mohla příští sezóna v rudém dresu s písmenem S na hrudi?
Hlavně doufám, že budu týmu prospěšný. Stejně jako každý hráč mám rád, když tým vyhrává a důležité bude vyhrávat v play off. Když budeme pracovat tvrdě jako tým, mělo by to fungovat.

foto: Roj