26. 11. 2015 Daniel Ryl

Sparta jede do Třince, bude opět přestřelka?

Poprvé od jarního play off Tipsport extraligy zavítá Sparta do dalekého Třince. Ve Slezsku se postaví svému semifinálovému přemožiteli, který se však v dosavadním průběhu sezony trápí. Ambiciózní tým se krčí na desátém místě tabulky a vedení klubu už sáhlo k trenérské výměně. Nové trenérské dvojici start angažmá příliš nevyšel, ale proti Spartě to bude chtít změnit a navíc má o motivaci postaráno, protože první vzájemné utkání aktuálního ročníku zvládl lépe tým Josefa Jandače, který zvítězil vysoko 7:5. Druhý skalp Třince si může připsat už v pátek 27. listopadu od 17:00 hodin.

Favorit soutěže se trápí a už sáhl k trenérské rošádě

Oceláři patří v posledních letech mezi nejžhavější kandidáty na titul. S jejich silným kádrem tomu nemůže být jinak a asi nikdo netušil, že budou Slezané po úvodních dvaadvaceti kolech uzavírat první desítku. Na špatný vstup do nového ročníku zareagovalo vedení klubu trenérskou rošádou. Na vlastní žádost skončil po debaklu ve Vítkovicích Jiří Kalous, jehož asistent Václav Varaďa putoval k juniorskému týmu. Z něho se do áčka přesunul René Mucha a jeho asistentem se stal Marek Malík.

Z pouze dočasného záskoku se nakonec zrodila stálá trenérská dvojice. Ta by měla Třinec vysekat z trápení a vylepšit bilanci posledních zápasů. Vedla tým v posledních čtyřech zápasech, z nichž urvala pouze jedno vítězství a dvě porážky v prodloužení. Mrzet je to může o to víc, protože Oceláři hráli tři zápasy doma. Právě špatná domácí bilance (16 bodů, 10. místo) a slabá koncovka (55 vstřelených branek) jsou hlavním důvodem třineckého trápení. V jednom však Třinečtí dominují. Podařilo se jim nastřílet už šest branek ve vlastním oslabení!

Více bodů se čekalo zejména od zkušených hráčů, kteří v předešlé sezoně dotáhli tým až do finálové série s Litvínovem. Bodování sice vládne Jiří Polanský (8+11), za kterým zaostává o tři body Zbyněk Irgl (8+8), ale více tref by mohl přidat zejména Jakub Klepiš (1+8) či Vladimír Svačina (3+2). Bodově příliš nepřispívají ani obránci. Nejproduktivnějším bekem je s šesti body David Nosek (2+4), kterému ovšem patří 28. místo v extraligové produktivitě zadáků. Oporou nejsou ani brankáři. Nad 90% úspěšností zákroků se drží pouze Peter Hamerlík (90,8 %).

Týmu však v posledním utkání nepomohl. Vinou zdravotních problémů do Brna neodcestoval a jeho místo převzal Šimon Hrubec (88,05 %). Ten během první třetiny dvakrát inkasoval a jeho tým šel do kabin s dvoubrankovým mankem. Ve třetí třetině završil tříbodový večer Jozef Kováčik (1+2) a jeho trefa byla nakonec vítěznou. Oceláři sice dvěma brankami snížili, ale na bodový zisk nakonec nedosáhli. „Dostali jsme dva góly po vlastních chybách, chyběl nám důraz před brankou," Litoval po utkání kouč René Mucha.

TŘINEC VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

TŘINEC VS. SPARTA
Jiří Polanský 19 (8+11)Nejproduktivnější útočníkJaroslav Hlinka 22 (8+14)
David Nosek 6 (2+4)Neproduktivnější obránceMichal Čajkovský 12 (3+9)
Juraj Šimboch (86,67 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Tomáš Pöpperle (89,87 %)
Jan Lukáš (91,3 %)
4670Průměr diváků na domácích zápasech5822

Třinec má kádr starší a mezinárodně zkušenější

Až oba týmy vyjedou v pátek na led, bude to souboj desátého se čtvrtým, ale při pohledu na zkušenosti jednotlivých hráčů budou mít jednoznačně navrch Oceláři. V jejich kádru najdeme hráče se stovkami startů v zámořské NHL, ruské KHL i držitele medailí ze světových šampionátů. Lídrem je v tomto ohledu zejména Rostislav Klesla. Robustní obránce odehrál v NHL 654 zápasů a také reprezentoval Česko.

Výrazné zkušenosti ze všech front přišly také se slovenským útočníkem Tomášem Kopeckým. Sparta však bude chtít prodat svou mladou dravost a výškovou i váhovou převahu. Spoléhat se bude zejména na Jaroslava Hlinku, který vládne bodování, je z týmu nejstarší a má také nejvíce zkušeností z NHL, či světových šampionátů. Dotáhne své mladší spoluhráče k cennému skalpu?

ZAJÍMAVÉ POROVNÁNÍ OBOU TÝMŮ

27 letPrůměrný věk26 let
Lukáš Galvas 36 let (28. března 1979)Nejstarší hráčJaroslav Hlinka 39 let (10. listopadu 1976)
Michal Roman 17 let (15. prosinec 1997)Nejmladší hráčPetr Kalina 18 let (9. července 1997)

V Praze se střílelo, drama nakonec ovládla Sparta

První vzájemný duel této sezony sliboval zajímavou podívanou, což se nakonec potvrdilo. Po celé utkání se zdálo, jako by oba týmy nechaly své obránce odpočívat a brankáři často lovili puk ze sítě. V první třetině hlavně domácí Pöpperle. Sparta sice rychle vedla po trefě Hlinky, ale hosté třemi zásahy vyhnali sparťanské brankáře z branky. Do kabin se šlo nakonec za dvoubrankového vedení Ocelářů. Domácí se ale nevzdali a už ve druhé třetině otočili vývoj zápasu.

Po rychlých trefách Piskáčka a Mikuše dokázali srovnat krok, přesto opět prohrávali. Zbraně ovšem nesložili a tentokrát dokázali po gólech Réwaye a Přibyla strhnout vedení na svou stranu. Do třetí třetiny už naskočil třinecký náhradník Šimboch a Sparta odskočila na rozdíl dvou branek. Hostům se sice podařilo snížit na rozdíl jediné trefy, ale Petr Kumstát trefou do prázdné branky potvrdil výhru Sparty 7:5.

HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 7:5 (1:3, 4:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 6. Hlinka (Buchtele, Réway), 22. Piskáček (Hlinka, Buchtele), 24. Sabolič (Pech), 34. Réway, 37. Mikuš (Buchtele, Přibyl), 45. Hamilton (Réway), 60. Kumstát - 12. Polanský (Linhart, Irgl), 17. Svačina (Hrňa), 18. Svačina (Polanský, Irgl), 31. Polanský (Foltýn), 55. Chmielewski (L. Doudera, Klepiš). Rozhodčí: Hodek, Souček - Bláha, Špůr. Vyloučení: 8:5, navíc Čajkovský (SPA) 10 minut. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6164. Střely na branku: 36:31. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4, 6:4, 6:5, 7:5. Nejlepší hráči utkání: Réway - Polanský.

Sestavy z posledního zápasu:

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Linhart, Nosek, L. Doudera, Klesla (C), M. Doudera, Hrabal, Galvas – Dravecký, Kopecký, Klepiš – Hrňa, Polanský (A), Irgl – Adamský, Plíhal, Rákos – Rufer, Růžička, Matuš – Christov. Trenér:René Mucha.

HC Sparta Praha: Lukáš – Barinka (A), Čajkovský, Polášek, Eminger, Mikuš, Hrbas – Buchtele, Klimek, Netík (A) – Kumstát, Hlinka (C), Sabolič – Kudrna, Cingel, Hamilton – Forman, Pech, Procházka. Trenér: Josef Jandač.