3. 11. 2012 Jiří Liebreich

Sparta jede do Třince, čeká ji střelec Růžička

Holešovičtí se pomalu ale jistě zvedají. Přinejmenším to platí pro domácí duely, ve kterých mají příjemnou čtyřzápasovou vítěznou sérii. Nyní je na řadě silný Třinec, pro Spartu se jedná o další těžký venkovní duel. Jedním z klíčových aspektů bude, zda tým z hlavního města zvládne ubránit hvězdného Martina Růžičku. Duel začíná v neděli v 17:00 a jeho průběh bude možné sledovat na portálu onlajny.com.

Jak dopadne souboj elitní formace domácích v čele s Martinem Růžičkou vs. Sparta?

Třinci se v aktuální době příliš nedaří, z posledních šesti duelů vyhrál pouze dvakrát, ve zbytku zápasů nebodoval. Dvě domácí výhry tým ale drží v pohodě, v třinecké hale padly jak Vítkovice tak Karlovy Vary. Zbylé čtyři zápasy z nakousnutých šesti ale tým Třince prohrál, postupně nestačil na Plzeň, Pardubice, Kometu a v posledním zápase ani na Chomutov.

Třinci patří v aktuální době pátá příčka s jednatřiceti body a tím pádem i devítibodová ztráta na vedoucí Plzeň. Dobrý start Třince do sezony pokazila současná špatná forma, naposledy to byla hodně nevydařená prohra v Chomutově. Tým Pirátů s hvězdným Michaelem Frolíkem srazil Třinci hlavu, a to díky skvělému obratu. Hosté vedli po první třetině už 3:1, domácí se ale poté nadechli k velkému obratu. Smetli totiž hosty ve druhé třetině, kterou vyhráli 4:0 a rozhodli zápas. Za nedělního soupeře Sparty se v tomto utkání střelecky prosadili jen Zagrapan, Zíb a Varaďa.

Posily z NHL v Třinci příliš „neletí“, mají „jen“ jedinou, je jím obránce Rostislav Klesla. Na to, abyste v týmu měli hvězdu, nepotřebujete výluku v kanadsko-americké soutěži. Martin Růžička letos kosí jednoho soupeře za druhým, slitování tento borec zkrátka nezná. Průběžně nejproduktivnější hráč celé soutěže je zároveň i nejlepším střelcem (21+13), sparťané tak mají o čem před zápasem mluvit.

Venkovní zápasy s Třincem hráči s „S“ na prsou zvládají velmi dobře

Vzájemné duely mají zajímavou tendenci. Zatímco se Spartě v Třinci poslední zápasy velmi daří, na domácím hřišti v Praze drží pro změnu svou sérii hráči Třince, kteří zde již několik sezon za sebou neodešli bez bodu. Pokud se podíváme na bilanci jen venkovních zápasů proti Třinci, zjistíme, že z posledních dvaceti zápasů sparťané jedenáctkrát vyhráli, osmkrát podlehli, jednou se remizovalo. Zlepší tým z hlavního města svou bilanci i na Moravě?

Sparta žije, Sparta dýchá. Vystoupá tabulkou?

Holešovičtí se zvedají. Herní projev se zlepšuje každým zápasem, výsledky také napovídají zlepšenou formu. Domácí duely se Spartě momentálně velmi daří, z posledních čtyř vytěžili hráči z Holešovic jedenáct bodů. Poslední duel proti Českým Budějovicím byl navíc rozehrán tak dobře, že se čekaly body tři. Po povedené první třetině (3:0) se hosté ale nevzdali a utkání dovedli do prodloužení. V něm se radovali domácí díky kapitánské trefě Michala Broše.

Jestli Brošův celek ale někde tlačí bota, tak jsou to venkovní zápasy. První venkovní duel sezony jeho tým vyhrál 4:2 v Liberci, od té doby ale ani ťuk. Ačkoliv byli sparťané často velmi blízko. Ať už to byla nešťastná prohra v Karlových Varech gólem těsně před koncem, nebo podobná prohra v derby na Slávii, body nepřichází. Nyní je ideální čas pro změnu, v Třinci se Spartě daří. Prokáže to?

V posledním zápase vedla Sparta po první třetině 3:0, povedený vstup do zápasu komentoval Alex Foster takto: „Chtěli jsme hrát jednoduše, pořádně bruslit, všechny puky pouštět do branky. Snažili jsme se hodně střílet, to se nám dařilo. Jak jste řekl, dali jsme tři branky, takže start byl výborný.“ Kdyby se podobný kousek povedl v Třinci, nikdo by se nezlobil.

Sestavy z posledního kola:

HC Sparta Praha: Schwarz - Mojžíš, Vallin, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí - Hovorka, Broš, Tenkrát - Pacovský, J. Hlinka, I. Rachůnek - P. Ton, Foster, T. Rachůnek - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

HC Oceláři Třinec: Hrubec (29.Hamerlík) - Zíb, Hrabal, Galvas, Roth, Klouček, Lojek, Galvas, Ovčačík - Růžička, Bonk, Varaďa - Květoň, Peterek, Adamský - Kimenta, Rákos, Polanský - Zagrapan, Orsava, Hrňa.Trenéři:Turek a Janků.

Z kabiny Sparty – Vytrvalost, víra a viditelné zlepšení…

Drtivá porážka na Kladně Spartu nepoložila, v domácím duelu s týmem z jihu Čech ukázala svou sílu. Kdo ji ukázal nejvíc, byl jednoznačně Petr Tenkrát, kterému se povedlo vstřelit hattrick, pro domácí v dané situaci tolik důležitý. Kantor v brance Českých Budějovic na domácího střelce nenašel recept a domácí borec se tak mohl radovat: „Utkání jsme rozehráli dobře, dva body jsou ale zlaté. Chceme sbírat každý bod, od druhé třetiny jsme ale byli vylučovaní, hra se rozbořila.“

O nadcházejícím zápasu v Třinci promluvil Alex Foster: „Čeká nás duel proti velmi silnému týmu, v lize ale není snadných duelů, natož snadných soupeřů. Jestli padá v zápasech s Oceláři hodně branek? Statistiky nejsou pro zápas relevantní. Je jedno, kolikrát se prosadíme, počítají se body. O Martinu Růžičkovi víme, září především v přesilovkách. Určitě se na něj speciálně připravíme.“

Zajímavosti k zápasu:

Poslední tři utkání na ledě Třince sparťané vyhráli - a pozor: pokaždé s pěti vstřelenými brankami!Holešovičtí tam postupně zvítězili 5:1, 5:1 a naposledy 5:2. Velmi povedená bilance, že? Statistika jde ale před utkáním stranou, Třinec patří v současné době k nejtěžším možným soupeřům.

Ze svých posledních pěti zápasů mají hráči s „S“ na prsou skóre 17:17, i tak ale vytěžených osm bodů. V soubojích s Třincem se střelecky daří, tým z Holešovic by tak mohl naklonit další tříbodovou zásilku na své konto. Probudí se ospalý střelec Ton, nebo tým potáhne ve skvělé formě hrající Petr Tenkrát?

Další těžká bitva čeká tým z hlavního města. V soubojích s Třincem jsou pro hráče Sparty zápasy venku příjemnějším zážitkem, tak mluví statistika. Bude se dařit i tentokrát? To vše 4. 11. 2012 od 17:00.