19. 11. 2012 Tereza Velikovská

Sparta jede na led černého koně z Litvínova

Musí se obejít bez zvučných jmen z NHL, přesto je Litvínov největším překvapením této sezony. Sparta zavítá na led čtvrtého celku tabulky, kterému dluží prohru z prvního střetnutí na pražské půdě. Duel začíná v úterý 20. listopadu v 17:30. Připraven pro vás bude tradiční textový online přenos na serveru onlajny.com.

Kouzlo trenéra Josefa Jandače přestalo v druhém derby sezony působit. Po vítězstvích nad vedoucí Plzní a ve Zlíně se mašina zadrhla a sparťané poprvé pod staronovým koučem prohráli. Nyní je čeká v pořadí druhý souboj s Litvínovem v ročníku 2012/2013. A severočeský klub nebude vůbec lehkým soupeřem.

Litvínov: Černý kůň soutěže?

Kdo by byl před startem extraligy hádal, že Litvínov bude po více než dvaceti odehraných kolech v první čtyřce? Asi málokdo. Černnožlutí byli spíše pasování na jednoho z outsiderů soutěže, pro kterého bude postup do vyřazovacích bojů velkým úspěchem.

O to více, když do Litvínova nezamířila ani jediná zvučná posila z kanadskoamerické NHL. Přesto se tým, který táhne dvojice útočníků Viktor Hübl a František Lukeš, v nabité konkurenci neztrácí. A pokud ostatní týmy o své posily po skončení výluky přijdou, bude Litvínov, kterému zůstane kompletní kádr, moci stoupat ještě výš.

Formu mají Severočeši oslnivou už nyní. Z posledních osmi zápasů nestačili pouze na Zlín, jinak se sedmkrát radovali z výhry, hned šestkrát rovnou tříbodové. Po reprezentační pauze nejprve porazili v prodloužení Kometu Brno, poté zvládli bez ztráty bodu duely s Pardubicemi a posledním Libercem.

Poslední vzájemné střetnutí

Vstup do zápasu Holešovičtí v prvním měření sil zvládli výborně, po první třetině vedli 2:0 zásluhou Tenkráta a Tomáše Rachůnka. Poté ale Litvínov vyrovnal a ve třetí části přidal dva góly ve vlastním oslabení a jeden v přesilovce. Za Spartu už jen snížil svým druhým gólem v zápase Tomáš Rachůnek. Na domácí půdě si tak Sparta připsala prohru 4:5.

Sparta po dvou výhrách nezvládla závěr derby

Dvakrát v řadě brala Sparta tři body, v této sezoně teprve podruhé dokázala dovézt tři body z venkovního ledu, konkrétně z dalekého Zlína. Potřetí to už ale nevyšlo. Zápas přitom začal pro domácí výborně. Už ve druhé minutě všem soupeřům ujel mladík Přibyl a precizní kličkou do backhandu poslal Spartu do vedení. To navíc ve 14. minutě v přesilové hře zvýraznil Hovorka.

Druhá dvacetiminutovka ovšem nezačala dobře, přesilovou hru totiž využili také sešívaní. A přes velké šance sparťanů se nakonec radovali znovu slávisté, když ve 33. minutě vyrovnali. Když už to vypadalo, že se týmy po šedesáti minutách rozejdou smírně, přišla studená sprcha. V 59. minutě totiž poslal Slavii do vedení Hertl, stejně jako v prvním derby sezony. Do prázdné branky upravil na konečných 3:2 pro rivaly Sobotka.

"Zápas se mi hodnotí blbě, ztratili jsme ho v závěru. První třetina byla z naší strany dobrá, ve druhé jsme pustili soupeře do hry. Ve třetí se to tahalo a čekalo se na chybu. Myslím si, že nám docházely síly, protože Slavia měla volno a v závěru byla silnější v osobních soubojích. Konec jsme sehráli špatně, byla to hrubá individuální chyba a tím jsme zápas ztratili," mrzelo po prohře kouče Jandače.

Sestavy z minulého kola:

HC Sparta Praha: Neuvirth - Sičák, Mojžíš, Vallin, Milam, Philipp, Jan Hanzlík, od 41. navíc D. Kočí - Hovorka, Broš, Tenkrát - P. Ton, J. Hlinka, Pacovský - Sekáč (41. S. Treille), Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Foster, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.

HC Verva Litvínov: Francouz - Posmyk, Kousalík, Stříteský, Zeman, Charousek, Holub, Gula, Brejčák - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - Martin Frolík, J. Černý, R. Pšurný - Jurčík, Rapáč, Kubinčák. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Zajímavosti k zápasu

Produktivní duo Hübl + Lukeš Litvínov táhne. Čtyřiatřicetiletý Viktor Hübl už nasbíral 30 kanadských bodů za deset branek a dvakrát tolik asistencí, o čtyři roky mladší František Lukeš jich má na kontě 24 za 13 branek a 11 gólových nahrávek. Oba se dokázali prosadit i v prvním souboji se Spartou. Dokáže je tentokrát defenziva Pražanů uhlídat?

Černožlutou minulost mají hned dva hráči současného sparťanského kádru. Jde o parťáky ze čtvrtého útoku Petera Jánského a Zdeňka Bahenského. První jmenovaný do Sparty přišel přímo z Litvínova před sezonou 2011/2012, ten druhý strávil na severu Čech svá mládežnická léta a do Holešovic přišel před touto sezonou z Mladé Boleslavi.