9. 5. 2019 Daniel Ryl

Sparta má na MS dva borce i své bývalé hráče

Aktuální sezona vrcholí začínajícím mistrovstvím světa na Slovensku. Fanoušci Sparty na něm mohou sledovat dva zástupce našeho klubu, ale na světovém šampionátu v Bratislavě a Košicích nastoupí také řada hráčů, kteří mají se sparťanským dresem spojenou svou minulost. Kdo z účastníků zanechal stopu ve Spartě, nebo je stále její součástí?

Důležitou postavou svého týmu bude bezesporu lotyšský útočník Roberts Bukarts. Šikovný střelec a nahrávač si připsal premiéru na světovém šampionátu v Bratislavě před osmi lety, ale tentokrát povede Lotyše jako asistent kapitána! Bývalý hráč Zlína a Třince přišel do Sparty před uzávěrkou přestupů, ale po konci sezony se s ní dohodl na nové smlouvě. 

„Moje první mistrovství, kterého jsem se zúčastnil, bylo také v Bratislavě. První zápas jsme hráli proti Čechům, z mé úplně první střely na bránu hned padl gól," vzpomíná šikovný střelec, který letos zažívá už svůj sedmý světový šampionát. 

2
Sparta má na letošním světovém šampionátu na Slovensku dva zástupce - útočníky Robertse Bukartse a Matúše Sukeľa. Dalších šest účastníků má sparťanskou minulost.

Nováčkem je pro změnu slovenský útočník Matúš Sukeľ (na spodní fotce), který je čerstvou sparťanskou posilou a na svůj první ostrý start si musí počkat. Ve slovenském dresu se mu ale zatím daří výtečně. Ve dvou odehraných zápasech nastupoval ve druhé slovenské formaci, v prvním klání proti Spojeným státům byl dokonce zvolen za hvězdu zápasu díky vstřelenému gólu a asistenci. 

I díky němu však mají nejvýraznější sparťanskou stopu Slováci. V jejich výběru najdete také obránce Michala Čajkovského, který v našem dresu odehrál dvě vydařené sezony, po nichž zkusil štěstí v zámoří a nakonec skončil v KHL, kde je oporou Dynama Moskva. 

Podobný osud potkal také Marka Ďalogu, jenž přišel do Sparty v létě 2014 z Pardubic a okamžitě se stal oporou i oblíbencem fanoušků. Rychlý dlouhán následně odešel do Ruska, ale v lednu 2018 se vrátil na krátkou výpomoc Spartě. Před uplynulou sezonou se slovenský sympaťák vydal za novou zkušeností, když nastupoval za švédskou Moru.

V českém týmu najdete dva zástupce se sparťanskými kořeny. Prvním z nich je zkušený útočník Michal Řepík. Zkušený střelec Podolsku v pražském celku hokejově vyrůstal a právě z juniorského týmu Sparty zamířil do zámoří, kde si nakonec připsal v dresu Floridy 72 zápasů. Na jaře 2016 se vrátil do Liberce, kterému pomohl k historickému titulu ve finále právě proti Spartě, ale na závěr následujících dvou ročníků už se vrátil do Sparty.

CIZINCI VE SPARTĚ: VLÁDA KANADY I TITUL

Podobnou cestu jako třicetiletý křídelník zvolil útočník Dominik Simon. Šikovný odchovanec Sparty opustil pražský celek v létě 2014, a když si v dresu Plzně vybojoval účast na mistrovství světa v Praze, zazářil natolik, že si vysloužil kontrakt od Pittsburghu. O čtyři roky později už má za sebou první kompletní sezonu v NHL a měl by patřit mezi esa v rukávu reprezentačního trenéra Miloše Říhy. Jak ale v minulosti několikrát přiznal, na svůj "rodný" klub nezapomněl a nadále ho sleduje na dálku.

Výčet bývalých sparťanů však těmito hráči nekončí. Sezonu 2017/2018 v ní odehrál norský útočník Alexander Reichenberg, jenž se chystá na svůj druhý šampionát poté, co načal sezonu v Norsku a nakonec ji zakončil ve švédském Färjestadu. Už druhý návrat do rodného Grenoblu oznámil v průběhu tohoto ročníku francouzský útočník Sacha Treille, který ve Spartě odehrál celkem tři sezony a letos si připíše už jedenáctou účast na světovém šampionátu!

FOTO: Matt Zambonin/HHOF-IIHF IMAGES (Bukarts), Andre Ringuette/HHOF-IIHF Images (Sukeľ)

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​V příští sezoně budeme ještě silnější

Hráči přistoupili na dočasné snížení platu

Jiří Hrdina: Ze Sparty jsem měl dobrý pocit

​Buchtele prodloužil kontrakt se Spartou